wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-02-04| GIS

Konkurs im. Anny Pasek: GIS-owi doktoranci nagrodzeni

Za pracę dotyczącą opracowania środowiska open source do wykonywania analiz nasłonecznienia laureatem VII konkursu im. Anny Pasek został Mateusz Ilba – doktorant na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska w Katedrze Geomatyki na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.


Konkurs im. Anny Pasek: GIS-owi doktoranci nagrodzeni

W centrum zainteresowań laureata znajdują się zagadnienia z zakresu systemów informacji przestrzennej, a dokładniej analizy w środowisku 3D. Prowadzi on badania nad zastosowaniem danych przestrzennych 3D CityGML w analizach nasłonecznienia na terenach miejskich.

W nagrodzonym projekcie skupia się nad opracowaniem środowiska open source służącego do wykonania analiz nasłonecznienia w pełnym trójwymiarowym zakresie. Skupia się również nad wydajnymi sposobami pozyskiwania danych 3D oraz ich zapisie w standardzie CityGML. Terenem badawczym jest centrum Krakowa.

Mateusz Ilba od ponad trzech lat jest członkiem koła naukowego KNGK Geoinformatyka, w którym prowadzi warsztaty z grafiki komputerowej 3D, natomiast od dwóch lat jest członkiem Koła Naukowego Doktorantów (oba działają przy WGGiIŚ na AGH). Aktywnie uczestniczy w konferencjach krajowych oraz międzynarodowych. W wolnym czasie udaje się na wycieczki górskie, wieczorami lubi czytać dobre książki.

Po raz pierwszy w historii konkursu Fundacja wraz z partnerem – firmą Esri Polska, przyznały dodatkowe wyróżnienie, które otrzymał Daniel Kępski – doktorant Interdyscyplinarnych Studiów Polarnych w Instytucie Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Celem jego wyróżnionego projektu jest wykonanie za pomocą narzędzi GIS i fotogrametrii naziemnej serii map przedstawiających czasowo-przestrzenne rozmieszczenie i podstawowe właściwości pokrywy śnieżnej na południowym Spitsbergenie. Zdaniem organizatorów konkursu projekt ten i proponowana metodologia badań posiadają ogromny i warty wsparcia potencjał w szeroko pojętych badaniach pokrywy śnieżnej oraz w badaniach na rzecz bezpieczeństwa w obszarach górskich.

Stypendium im. Anny Pasek przyznawane jest raz w roku, a jego adresatami są doktoranci polskich instytucji naukowych podejmujący tematykę z zakresu dowolnej dyscypliny naukowej, jednak stosujący w swych badaniach techniki i narzędzia GIS oraz teledetekcji środowiska, a dodatkowo wyniki ich badań powinny mieć znaczenie praktyczne. Laureaci otrzymują stypendium w wysokości 22 500 zł podzielone jest na dwie nierozerwalne części: grant badawczy – 12 500 zł, przeznaczony na realizację rocznego projektu naukowego, oraz stypendium personalne – 10 000 zł, pozostające w gestii stypendysty.

Źródło: Fundacja im. Anny Pasek


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS