Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-02-11| GIS, Edukacja, Ludzie

Prym w GIS-ie wiodą panie

Doktorantki Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego zostały laureatkami V edycji konkursu stypendialnego im. Anny Pasek.


Prym w GIS-ie wiodą panie

Uhonorowane zostały Anna Wójtowicz-Nowakowska z UJ oraz Marlena Kycko z UW. Zwyciężczynie otrzymają granty badawcze i stypendia personalne na łączną kwotę 45 tysięcy zł.

Anna Wójtowicz-Nowakowska jest doktorantką w Zakładzie Systemów Informacji Geograficznej, Kartografii i Teledetekcji na Uniwersytecie Jagiellońskim. W centrum jej zainteresowań naukowych znajdują się metody klasyfikacji zobrazowań teledetekcyjnych, w szczególności analiza obiektowa (OBIA, ang. Object Based Image Analysis), która zrewolucjonizowała przetwarzanie materiałów teledetekcyjnych. Technologia ta oferuje efektywną automatyczną klasyfikację, której jakość zbliżona jest do ludzkiej, wizualnej interpretacji, lecz w odróżnieniu od niej jest znacznie szybsza, tańsza i łatwiejsza do powielania.

Celem nagrodzonego projektu jest opracowanie mechanizmu automatycznego lub półautomatycznego pozyskiwania danych wektorowych dotyczących terenów nieprzepuszczalnych z wykorzystaniem danych teledetekcyjnych o wysokiej rozdzielczości przestrzennej. Dotychczas tereny nieprzepuszczalne były wyznaczane najczęściej na podstawie manualnej wektoryzacji, co było zajęciem kosztownym i czasochłonnym. Zaproponowany przeze laureatkę projekt pozwoli stworzyć algorytm umożliwiający szybką, dokładną i automatyczną detekcję terenów nieprzepuszczalnych. Stworzona procedura może być przydatna przy tworzeniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz map zagrożenia lub ryzyka powodziowego, do których opracowania zobligowane są wszystkie kraje Unii Europejskiej.

Marlena Kycko jest doktorantką w Katedrze Geoinformatyki i Teledetekcji Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi badania nad zastosowaniem technik teledetekcyjnych, szczególnie technik hiperspektralnych do analizy stanu roślinności wydeptywanej.

Celem wyróżnionych badań jest analiza kondycji muraw wysokogórskich teledetekcyjnymi wskaźnikami roślinności bazującymi na charakterystykach spektralnych, a także analiza źródeł zmian w odbiciu promieniowania elektromagnetycznego od roślin wydeptanych i referencyjnych. Prowadzone badania pozwolą na opracowanie algorytmu oceny stanu roślinności narażonej na wydeptywanie. Dodatkowo określona zostanie rzeczywista odporność dominujących gatunków muraw wysokogórskich na działalność ruchu turystycznego.

Wyniki analizy danych znajdą również zastosowanie we wspomaganiu rekultywacji silnie zdegradowanych obszarów wysokogórskich, a także optymalizacji ruchu turystycznego Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Stypendium naukowe im. Anny Pasek zostało ufundowane w celu wspierania wybitnych doktorantów polskich ośrodków badawczych, podejmujących badania o znaczeniu praktycznym, wykorzystujących narzędzia i techniki systemów informacji geograficznej i teledetekcji środowiska. Stypendium objęte jest honorowym patronatem dyrektora Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz firmy Esri Polska.

Źródło: Fundacja im. Anny Pasek


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS