2012-02-14 |
GIS, Ludzie, Imprezy
Archeolog i inżynier środowiska laureatami
W IV edycji konkursu stypendialnego im. Anny Pasek wyłoniono ex aequo dwóch zwycięzców.
|
|
|
|
|
Do grona stypendystów dołączył Łukasz Banaszek, doktorant Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, oraz Tomasz Berezowski, młody naukowiec Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. – Wyłonieni Laureaci zostali nagrodzeni za innowacyjne projekty badawcze, szerokie spektrum dotychczasowej działalności naukowej oraz ogromną pasję badawczą – informuje Paweł Chrustek, prezes Fundacji im. Anny Pasek.
Stypendium naukowe im. Anny Pasek zostało ufundowane w celu wspierania wybitnych doktorantów z polskich ośrodków badawczych, podejmujących badania o znaczeniu praktycznym, wykorzystujących narzędzia i techniki systemów informacji geograficznej (GIS) i teledetekcji środowiska. Zwycięzcy konkursu otrzymają grant badawczy i stypendium personalne na łączną kwotę 45 tysięcy zł. Stypendium objęte jest honorowym patronatem dyrektora Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz firmy Esri Polska.
Łukasz Banaszek, rocznik 1984, doktorant Instytutu Prahistorii, Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zainteresowany wykorzystaniem systemów informacji przestrzennej oraz teledetekcji w archeologii. Prowadzi badania nad wybranymi zalesionymi archeologicznymi krajobrazami Pomorza z zastosowaniem lotniczego skanowania laserowego oraz innych metod prospekcji archeologicznej. Celem realizowanego przez niego projektu jest identyfikacja, na podstawie danych z lotniczego skanowania laserowego, znajdujących się w lasach Pomorza stanowisk archeologicznych posiadających własną formę terenową (np. kurhanów, grodzisk), które z racji swojego położenia pozostawały poza dotychczasowymi możliwościami prospekcji. Wyniki badań pozwolą na skuteczniejszą ochronę, zarządzanie oraz promocję dziedzictwa archeologicznego Pomorza. – Dzięki rozpoznaniu nowych stanowisk archeologicznych na podstawie danych ze skanowania laserowego możliwe będzie objęcie ich ochroną konserwatorską i zatrzymanie procesów destrukcji dziedzictwa, np. wskutek prowadzonej intensywnej gospodarki leśnej. Jednocześnie stworzona zostanie przestrzenna baza danych o wszystkich znanych stanowiskach archeologicznych badanych obszarów, która w znaczący sposób pozwoli usprawnić prowadzoną przez wojewódzkiego konserwatora zabytków politykę zarządzania dziedzictwem kulturowym – wyjaśnia Łukasz Banaszak.
Tomasz Berezowski, rocznik 1986, doktorant Zakładu Hydrologii i Zasobów Wodnych w Katedrze Inżynierii Wodnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół wykorzystania danych pochodzących z teledetekcji satelitarnej w modelach hydrologicznych. W nagrodzonym projekcie zgłębia możliwości, jakie daje innowacyjna metoda zwiększania rozdzielczości spektralnej zdjęć satelitarnych. Umożliwia ona zmianę ogólnodostępnych zdjęć multispektralnych na hiperspektralne, które pozwalają uzyskać dokładniejsze informacje o środowisku. Wspomniane zdjęcia posłużą do wyznaczenia parametrów środowiska, których potencjał zostanie przetestowany w modelu hydrologicznym. –Rezultatem projektu będzie dokonanie oceny, czy metoda zwiększania rozdzielczości spektralnej ma praktyczne zastosowanie. Jeżeli projekt to potwierdzi, naukowcy i inne grupy docelowe otrzymają narzędzie pozwalające uzyskać znacznie więcej danych ze zdjęć satelitarnych, niż było to możliwe do tej pory za pomocą standardowych metod – tłumaczy Tomasz Berezowski. – W przyszłości umożliwi to lepsze i dokładniejsze rozpoznanie procesów zachodzących w środowisku oraz ocenę jego stanu – dodaje.
Anna Pasek (1982-2007) geograf, doktorantka w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka geologii w Instytucie Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, podróżnik i fotograf. Osoba niezwykle wrażliwa na piękno i ból otaczającego nas świata, zawsze niosąca pomoc i zrozumienie dla cierpienia innych. Swoje pasje naukowe i podróżnicze wiązała z górami i obszarami polarnymi. Ostatnim celem Anny był wyjazd do Włoch i wspinaczka na Mont Blanc. Z tej drogi, wraz ze swymi dwoma towarzyszami, już nie powróciła.
Adrian Zelga (Fundacja im. Anny Pasek)
|