Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2012-02-14 | GIS, Ludzie, Imprezy

Archeolog i inżynier środowiska laureatami

W IV edycji konkursu stypendialnego im. Anny Pasek wyłoniono ex aequo dwóch zwycięzców.


Ilustracja: Archeolog i inżynier środowiska laureatami
Do grona stypendystów dołączył Łukasz Banaszek, doktorant Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, oraz Tomasz Berezowski, młody naukowiec Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
– Wyłonieni Laureaci zostali nagrodzeni za innowacyjne projekty badawcze, szerokie spektrum dotychczasowej działalności naukowej oraz ogromną pasję badawczą – informuje Paweł Chrustek, prezes Fundacji im. Anny Pasek.

Stypendium naukowe im. Anny Pasek zostało ufundowane w celu wspierania wybitnych doktorantów z polskich ośrodków badawczych, podejmujących badania o znaczeniu praktycznym, wykorzystujących narzędzia i techniki systemów informacji geograficznej (GIS) i teledetekcji środowiska. Zwycięzcy konkursu otrzymają grant badawczy i stypendium personalne na łączną kwotę 45 tysięcy zł. Stypendium objęte jest honorowym patronatem dyrektora Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz firmy Esri Polska.

Łukasz Banaszek, rocznik 1984, doktorant Instytutu Prahistorii, Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zainteresowany wykorzystaniem systemów informacji przestrzennej oraz teledetekcji w archeologii. Prowadzi badania nad wybranymi zalesionymi archeologicznymi krajobrazami Pomorza z zastosowaniem lotniczego skanowania laserowego oraz innych metod prospekcji archeologicznej.
Celem realizowanego przez niego projektu jest identyfikacja, na podstawie danych z lotniczego skanowania laserowego, znajdujących się w lasach Pomorza stanowisk archeologicznych posiadających własną formę terenową (np. kurhanów, grodzisk), które z racji swojego położenia pozostawały poza dotychczasowymi możliwościami prospekcji. Wyniki badań pozwolą na skuteczniejszą ochronę, zarządzanie oraz promocję dziedzictwa archeologicznego Pomorza.
– Dzięki rozpoznaniu nowych stanowisk archeologicznych na podstawie danych ze skanowania laserowego możliwe będzie objęcie ich ochroną konserwatorską i zatrzymanie procesów destrukcji dziedzictwa, np. wskutek prowadzonej intensywnej gospodarki leśnej. Jednocześnie stworzona zostanie przestrzenna baza danych o wszystkich znanych stanowiskach archeologicznych badanych obszarów, która w znaczący sposób pozwoli usprawnić prowadzoną przez wojewódzkiego konserwatora zabytków politykę zarządzania dziedzictwem kulturowym – wyjaśnia Łukasz Banaszak.

Tomasz Berezowski, rocznik 1986, doktorant Zakładu Hydrologii i Zasobów Wodnych w Katedrze Inżynierii Wodnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół wykorzystania danych pochodzących z teledetekcji satelitarnej w modelach hydrologicznych.
W nagrodzonym projekcie zgłębia możliwości, jakie daje innowacyjna metoda zwiększania rozdzielczości spektralnej zdjęć satelitarnych. Umożliwia ona zmianę ogólnodostępnych zdjęć multispektralnych na hiperspektralne, które pozwalają uzyskać dokładniejsze informacje o środowisku. Wspomniane zdjęcia posłużą do wyznaczenia parametrów środowiska, których potencjał zostanie przetestowany w modelu hydrologicznym.
–Rezultatem projektu będzie dokonanie oceny, czy metoda zwiększania rozdzielczości spektralnej ma praktyczne zastosowanie. Jeżeli projekt to potwierdzi, naukowcy i inne grupy docelowe otrzymają narzędzie pozwalające uzyskać znacznie więcej danych ze zdjęć satelitarnych, niż było to możliwe do tej pory za pomocą standardowych metod – tłumaczy Tomasz Berezowski. – W przyszłości umożliwi to lepsze i dokładniejsze rozpoznanie procesów zachodzących w środowisku oraz ocenę jego stanu – dodaje.

Anna Pasek (1982-2007) geograf, doktorantka w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka geologii w Instytucie Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, podróżnik i fotograf. Osoba niezwykle wrażliwa na piękno i ból otaczającego nas świata, zawsze niosąca pomoc i zrozumienie dla cierpienia innych. Swoje pasje naukowe i podróżnicze wiązała z górami i obszarami polarnymi. Ostatnim celem Anny był wyjazd do Włoch i wspinaczka na Mont Blanc. Z tej drogi, wraz ze swymi dwoma towarzyszami, już nie powróciła.

Adrian Zelga (Fundacja im. Anny Pasek)


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Gratulacje chłopaki! :-) Ogromne gratulacje za podejmowanie tak ciekawych tematów badawczych, a przede wszystkim tematów, które mogą być w 100% użyteczne.
  



zobacz też:

Joanna z Poznania laureatką

Zwyciężczynią III edycji konkursu o Stypendium Naukowe im. Anny Pasek została Joanna Gudowicz (fot.) – doktorantka...

Znamy laureata II edycji konkursu stypendialnego Fundacji im. Anny Pasek

Piotr Tompalski, przedstawiciel Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, został...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wielodrożność a Galileo
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w latach 1919-37 pracami scaleniowymi objęto łącznie 768,7 tys. gospodarstw rolnych?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Marcin German (XVII wiek)
W 1620 r. żupnik Adam Górski sprowadził do Polski geometrę szwedzkiego pochodzenia w celu wykonania pomiarów i sporządzenia planów kopalni soli w Wieliczce. Efektem pracy Marcina Germana były plany trzech poziomów kopalni...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1827
W Poznaniu wydano "Atlas statystyczny Polski i krajów okolicznych" Ludwika Platera. Na sześciu mapach pokazano m.in. przemysł, szkolnictwo, drukarnie, wyznania i demografię.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2