Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-02-14| GIS, Ludzie, Imprezy

Archeolog i inżynier środowiska laureatami

W IV edycji konkursu stypendialnego im. Anny Pasek wyłoniono ex aequo dwóch zwycięzców.


Archeolog i inżynier środowiska laureatami
Do grona stypendystów dołączył Łukasz Banaszek, doktorant Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, oraz Tomasz Berezowski, młody naukowiec Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
– Wyłonieni Laureaci zostali nagrodzeni za innowacyjne projekty badawcze, szerokie spektrum dotychczasowej działalności naukowej oraz ogromną pasję badawczą – informuje Paweł Chrustek, prezes Fundacji im. Anny Pasek.

Stypendium naukowe im. Anny Pasek zostało ufundowane w celu wspierania wybitnych doktorantów z polskich ośrodków badawczych, podejmujących badania o znaczeniu praktycznym, wykorzystujących narzędzia i techniki systemów informacji geograficznej (GIS) i teledetekcji środowiska. Zwycięzcy konkursu otrzymają grant badawczy i stypendium personalne na łączną kwotę 45 tysięcy zł. Stypendium objęte jest honorowym patronatem dyrektora Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz firmy Esri Polska.

Łukasz Banaszek, rocznik 1984, doktorant Instytutu Prahistorii, Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zainteresowany wykorzystaniem systemów informacji przestrzennej oraz teledetekcji w archeologii. Prowadzi badania nad wybranymi zalesionymi archeologicznymi krajobrazami Pomorza z zastosowaniem lotniczego skanowania laserowego oraz innych metod prospekcji archeologicznej.
Celem realizowanego przez niego projektu jest identyfikacja, na podstawie danych z lotniczego skanowania laserowego, znajdujących się w lasach Pomorza stanowisk archeologicznych posiadających własną formę terenową (np. kurhanów, grodzisk), które z racji swojego położenia pozostawały poza dotychczasowymi możliwościami prospekcji. Wyniki badań pozwolą na skuteczniejszą ochronę, zarządzanie oraz promocję dziedzictwa archeologicznego Pomorza.
– Dzięki rozpoznaniu nowych stanowisk archeologicznych na podstawie danych ze skanowania laserowego możliwe będzie objęcie ich ochroną konserwatorską i zatrzymanie procesów destrukcji dziedzictwa, np. wskutek prowadzonej intensywnej gospodarki leśnej. Jednocześnie stworzona zostanie przestrzenna baza danych o wszystkich znanych stanowiskach archeologicznych badanych obszarów, która w znaczący sposób pozwoli usprawnić prowadzoną przez wojewódzkiego konserwatora zabytków politykę zarządzania dziedzictwem kulturowym – wyjaśnia Łukasz Banaszak.

Tomasz Berezowski, rocznik 1986, doktorant Zakładu Hydrologii i Zasobów Wodnych w Katedrze Inżynierii Wodnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół wykorzystania danych pochodzących z teledetekcji satelitarnej w modelach hydrologicznych.
W nagrodzonym projekcie zgłębia możliwości, jakie daje innowacyjna metoda zwiększania rozdzielczości spektralnej zdjęć satelitarnych. Umożliwia ona zmianę ogólnodostępnych zdjęć multispektralnych na hiperspektralne, które pozwalają uzyskać dokładniejsze informacje o środowisku. Wspomniane zdjęcia posłużą do wyznaczenia parametrów środowiska, których potencjał zostanie przetestowany w modelu hydrologicznym.
–Rezultatem projektu będzie dokonanie oceny, czy metoda zwiększania rozdzielczości spektralnej ma praktyczne zastosowanie. Jeżeli projekt to potwierdzi, naukowcy i inne grupy docelowe otrzymają narzędzie pozwalające uzyskać znacznie więcej danych ze zdjęć satelitarnych, niż było to możliwe do tej pory za pomocą standardowych metod – tłumaczy Tomasz Berezowski. – W przyszłości umożliwi to lepsze i dokładniejsze rozpoznanie procesów zachodzących w środowisku oraz ocenę jego stanu – dodaje.

Anna Pasek (1982-2007) geograf, doktorantka w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka geologii w Instytucie Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, podróżnik i fotograf. Osoba niezwykle wrażliwa na piękno i ból otaczającego nas świata, zawsze niosąca pomoc i zrozumienie dla cierpienia innych. Swoje pasje naukowe i podróżnicze wiązała z górami i obszarami polarnymi. Ostatnim celem Anny był wyjazd do Włoch i wspinaczka na Mont Blanc. Z tej drogi, wraz ze swymi dwoma towarzyszami, już nie powróciła.

Adrian Zelga (Fundacja im. Anny Pasek)


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS