Stypendium przyznawane jest najzdolniejszym doktorantom polskich jednostek naukowych. Zaproponowany przez Joannę Gudowicz projekt obejmuje przeprowadzenie numerycznego modelowania funkcjonowania geoekosystemu zlewni pogórskiej w warunkach zmian klimatu i różnokierunkowej antropopresji. Głównym celem projektu jest utworzenie modelu obiegu wody i transportu osadów dla wybranej zlewni oraz jego weryfikacja. Kolejnym celem jest przeprowadzenie symulacji uwzględniających określone scenariusze zmian klimatu i zmiany zagospodarowania na obszarze zlewni.
Zwyciężczyni tegorocznej edycji konkursu jest doktorantką Pracowni Analiz Geoinformacyjnych Instytutu Geoekologii i Geoinformacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Joanna Gudowicz (rocznik 1983) otrzyma grant badawczy w wysokości 20 tys. zł oraz roczne stypendium w wysokości 25 tysięcy złotych.
Przyznająca stypendium Fundacja powstała na początku 2008 roku ku pamięci Anny Pasek, doktorantki w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego, która zginęła w masywie Mont Blanc. Jednym z celów Fundacji jest wspieranie rozwoju nauki polskiej w zakresie GIS i teledetekcji środowiska.
Stypendium naukowe im. Anny Pasek przyznawane jest od roku 2009. Wspiera wyróżniających się młodych naukowców, którzy realizują innowacyjne badania o znaczeniu praktycznym, a jako podstawowe narzędzie swojego warsztatu stosują techniki oraz narzędzia systemów informacji geograficznej i teledetekcji środowiska.