wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-02-03| Geodezja, GIS, Mapy

Znamy laureata II edycji konkursu stypendialnego Fundacji im. Anny PasekPiotr Tompalski, przedstawiciel Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, został laureatem drugiej edycji konkursu stypendialnego Fundacji im. Anny Pasek, kierowanego do najzdolniejszych doktorantów polskich jednostek naukowych. Zaproponowany przez niego projekt pozwoli na najdokładniejsze, jak dotąd, zbadanie drzewostanu w obszarze miejskim.

Stypendium naukowe Fundacji przyznawane jest od roku 2009 i ma za zadanie wspierać młodych, wyróżniających się naukowców, którzy realizują innowacyjne badania o znaczeniu praktycznym, a jako podstawowe narzędzie swojego warsztatu stosują techniki oraz narzędzia Systemów Informacji Geograficznej (GIS) i teledetekcji środowiska.

Piotr Tompalski, zwycięzca tegorocznej edycji konkursu, jest doktorantem Laboratorium GIS i Teledetekcji w Katedrze Ekologii Lasu Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. W centrum jego zainteresowań znajdują się techniki obrazowania lidarowego – jednej z najnowocześniejszych technik teledetekcyjnych, pozwalającej uzyskiwać w pełni trójwymiarowe obrazy terenu z niezwykle wysoką rozdzielczością przestrzenną – nawet kilkunastu centymetrów i większą. „W swoich badaniach skupiam się w szczególności na wykorzystaniu lotniczego i naziemnego skaningu laserowego w celu określania wybranych cech taksacyjnych drzew, drzewostanów oraz roślinność wysokiej terenów miejskich. Prowadzone badania pozwolą na opracowanie nowych wskaźników opisujących strukturę roślinności oraz sposobu wypełnienia przez nią przestrzeni” – tłumaczy zdobywca stypendium.

Zaproponowany przez Piotra Tompalskiego projekt, finansowany w ramach Stypendium grantem badawczym w wysokości 20 tys. złotych, pozwoli na charakteryzowanie drzewostanu na obszarze Krakowa, w sposób bardziej obiektywny i bardziej precyzyjny, niż kiedykolwiek wcześniej. W ręce planistów, urbanistów, ekologów trafi narzędzie idealnie nadające się do inwentaryzacji roślinności wysokiej miasta, jak również pozwalające na różnego rodzaju waloryzacje przestrzeni miejskiej, ze względu na tego typu roślinność. Przykładowo, każdy mieszkaniec będzie mógł się dowiedzieć, z jak wieloma sąsiadami musi „dzielić się” jednym drzewem. Wynik analizy danych z zobrazowań laserowych znajdzie również zastosowanie we wspomaganiu rekultywacji silnie zdegradowanych obszarów poprzemysłowych. Obok grantu badawczego laureat otrzyma również imienne roczne stypendium w wysokości 25 tys. złotych. Łączna kwota stypendium zamyka się sumą 45 tys. złotych.

Honorowy patronat nad Stypendium objęli dyrektor Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego – uczelni, która jako pierwsza w Polsce wprowadziła GIS na sale wykładowe – oraz ESRI Polska, przedstawiciel światowego lidera w tworzeniu oprogramowania GIS. Nabór wniosków do kolejnej edycji konkursu rozpocznie się wiosną bieżącego roku. O szczegółach na bieżąco informuje strona Fundacji.

Adrian Zelga (Fundacja im. Anny Pasek)


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS