wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-07-20| GNSS, Geodezja, Edukacja, Ludzie

Doktorant z IGiG UPWr zdobył stypendium NCN

Znamy wyniki 8. edycji konkursu „Etiuda” Narodowego Centrum Nauki. NCN sfinansuje 84 stypendia dla doktorantów realizujących badania podstawowe, którzy stawiają pierwsze kroki na ścieżce kariery naukowej. Wśród laureatów konkursu znalazł się mgr inż. Radosław Zajdel – uczestnik III roku studiów doktoranckich z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.


Doktorant z IGiG UPWr zdobył stypendium NCN <br />
Fot. UPWr
Fot. UPWr

Konkurs „Etiuda” jest skierowany do uczestników studiów doktoranckich lub osób mających otwarty przewód doktorski w polskiej jednostce naukowej lub badawczej uprawnionej do nadawania stopnia naukowego doktora. W 8. edycji konkursu wnioski złożyło aż 448 młodych doktorantów i doktorantek, a finansowanie przyznano 84 z nich. Laureaci otrzymają stypendia naukowe w wysokości 5 tys. zł miesięcznie na okres przygotowania rozprawy doktorskiej, a także odbędą staż trwający od 3 do 6 miesięcy w wybranym przez siebie zagranicznym ośrodku naukowym. Na pokrycie kosztów związanych z pobytem za granicą otrzymają 12 tys. zł miesięcznie, przemnożone przez procentowy wskaźnik korekcyjny ustalony dla danego kraju oraz do 10 tys. zł na pokrycie kosztów podróży.

Radosław Zajdel otrzymał wsparcie na przygotowanie rozprawy pn. „Wyznaczanie globalnych parametrów geodezyjnych z wykorzystaniem systemu satelitarnego Galileo”. Postawiona w niej hipoteza badawcza zakłada, że dzięki systemowi Galileo jesteśmy w stanie wyznaczyć globalne parametry geodezyjne z lepszą jakością niż dotychczas za pomocą systemu GPS. Celem badań jest weryfikacja tej hipotezy poprzez pogłębianie wiedzy na temat przetwarzania obserwacji z systemów GNSS i poprawy jakości produktów geodezyjnych, w tym globalnych parametrów geodezyjnych, takich jak parametry ruchu obrotowego Ziemi (współrzędne bieguna ziemskiego oraz zmienność długości doby), współrzędne środka ciężkości masy Ziemi (ruch geocentrum) i orbit satelitów systemów GNSS, zwłaszcza Galileo i BeiDou.
Zagraniczny staż naukowy doktorant odbędzie w Niemieckiej Agencji Kosmicznej pod opieką prof. Olivera Montenbrucka – inicjatora powstania oraz kierownika Grupy Badawczej IGS Multi-GNSS Experiment (MGEX).

Radosław Zajdel jest autorem bądź współautorem artykułów naukowych publikowanych w wiodących czasopismach. Z wykorzystaniem systemu Galileo doktorant wyznaczył wartość anomalii w ruchu obrotowym Ziemi, która jest obarczona czternastokrotnie mniejszym dryftem niż taka sama wartość wyznaczona z wykorzystaniem systemu amerykańskiego GPS. Wyniki jego badań mają istotne przełożenie na rozwój różnych dyscyplin w obszarze nauk ścisłych i technicznych. Zostały też doceniane na arenie międzynarodowej. Radosław Zajdel wygłaszał referaty na licznych konferencjach: m.in. IUGG w Montrealu w Kanadzie (2019), Galileo Colloquium organizowanym przez ETH w Zurychu (2019) oraz na 21st International Workshop on Laser Ranging w Canberze w Australii (2018). Został nagrodzony wieloma prestiżowymi wyróżnieniami, np. przez Europejską Agencję Kosmiczną na Galileo Colloquium w Walencji w 2017 r.

Więcej o informacji

Źródło: NCN, IGiG


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
_ Bardzo odważna hipoteza badawcza. Czyżby był to przyczynek do rewolucji w GNSS? Młody człowiek pochodzący z nieznanego nikomu kraju stawia czoła wyzwaniu którego ciężaru może sam nie jest świadom.
 3 
odpowiedz zgłoś
. Życzę alszych sukcesów zawodowych oraz szczescia.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
UPWr kształci kształci na pewno ludzi z tytułami ale czy prawdziwych geodetów ?. Dawno dawno temu poznałem "geodetę" z wykształcenia z tytułem mgr . Miał stypendium fundowane z firmy OPGiK. Po skończeniu studiów poszedł do tej firmy odpracować to co pozyskał. Po jakimś pół roku podziękowano mu za pracę. Firma nie chciała by w niej pracował i nawet nie chciała zwrotu poniesionych na niego kosztów (ciekawe dlaczego - niech każdy się tego domyśli). Dzisiaj jest prof. nadzw. dr hab. inż. .
 6 
 1 
odpowiedz zgłoś
Tak proszę państwa UPWr kształci geodetów a nie bezrobotnych :D
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS