Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-12-20| Geodezja

GUGiK publikuje nowy model quasi-geoidy

Z zasobów otwartych danych Geoportalu można już pobierać nowy model quasi-geoidy służącej do przeliczeń wysokości elipsoidalnych z układu PL-ETRF2000-GRS80h do wysokości normalnych PL-EVRF2007-NH.


GUGiK publikuje nowy model quasi-geoidy

Opracowanie powstało na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu w ramach konkursu zorganizowanego przez Głównego Geodetę Kraju. Zgłoszono do niego 4 prace, spośród których to właśnie ta złożona przez wrocławską uczelnię uzyskała największą liczbę punktów. W nagrodę UPWr otrzymał 80 tys. zł.

Co wyróżnia nowy model?

Szczegóły dotyczące nowego modelu quasi-geoidy zostały zaprezentowane podczas grudniowego posiedzenia Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej. Jak poinformował Jarosław Somla z GUGiK, w konkursie GGK wpłynęły 4 prace. Oprócz UPWr złożyli je: prof. Roman Kadaj, Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej oraz Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Pracy tego ostatniego podmiotu nie poddano ocenie ze względu na zasięg modelu niezgodny z wymogami konkursu.

Głównym kryterium oceny była analiza spójności poszczególnych modeli z wysokościami na punktach osnowy podstawowej. Do badania wykorzystano 24 punkty rozmieszczone w różnych częściach kraju, które w tym roku zostały pomierzone techniką GNSS. W kryterium tym najlepiej wypadł zwycięski model UPWr, który otrzymał 10 pkt na 10 możliwych. Średnia różnica wysokości wyniosła w jego przypadku -0,0022 m, a odchylenie standardowe 0,0188 m.

Po rozstrzygnięciu konkursu GUGiK porównał model UPWr i PL-geoid-2011. Jak stwierdził Jarosław Somla, okazało się, że generalnie opracowania te są spójne, przy czym największe różnice między nimi stwierdzono na terenie Karpat. Jest spowodowane przede wszystkim wykorzystaniem w konkursowej pracy dodatkowych danych grawimetrycznych z Politechniki Warszawskiej oraz ze Słowacji i Czech. Ogólnie quasi-geoida UPWr wykazuje nieco lepszą spójność z systemem wysokości normalnych realizowanym przez osnowę geodezyjną. Model ten lepiej dopasował się do osnowy wysokościowej na 14 z 24 analizowanych punktów.

Jak pobrać model?

Nowy model quasi-geoidy znajduje się pod tym linkiem w pliku pod nazwą: „model_quasi-geoidy-geoid2021-PL-EVRF2007-NH.txt”. Z kolei model aktualnie stosowanej quasi-geoidy dostępny jest na stronie GUGiK w zakładce „Modele danych”.

Główny Urząd Geodezji i Kartografii zachęca użytkowników do weryfikacji i testowego wykorzystania nowego modelu. Wszelkie spostrzeżenia i uwagi powstałe w wyniku analizy lub praktycznego zastosowania tego opracowania należy kierować do 31 marca 2022 r. na adres gugik@gugik.gov.pl. W kolejnym kroku nowy model quasi-geoidy zostanie przyjęty jako obowiązujący dla obszaru Polski.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS