|2021-11-26|
Geodezja
Konkurs GUGiK na quasi-geoidę rozstrzygnięty
Główny Urząd Geodezji i Kartografii wskazał zwycięzcę konkursu na opracowanie nowego modelu quasi-geoidy. Opracowanie posłuży do przeliczeń wysokości elipsoidalnych z układu PL-ETRF2000-GRS80h do wysokości normalnych PL-EVRF2007-NH.
Oceniając prace, sąd konkursowy brał pod uwagę następujące kryteria:
- spójność opracowanego modelu z systemem wysokości normalnych realizowanym przez geodezyjną osnowę wysokościową,
- przegląd dostępnych danych źródłowych wraz z uzasadnieniem wyboru danych do opracowania proponowanego modelu quasi-geoidy,
- przegląd i ocena najważniejszych metod wyznaczania modeli geoidy i quasi-geoidy wraz z uzasadnieniem wybranej bądź opracowanej metody wyznaczenia modelu,
- kompletność dokumentacji.
Najwięcej punktów (14,5) zdobył Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Na kolejnych miejscach uplasowali się: prof. Roman Kadaj (11,193 pkt) oraz Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej (2,624 pkt).
Pracy Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej nie poddano ocenie, powołując się na pkt 11.5 regulaminu (zgodnie z nim „prace konkursowe, które nie spełniają wymagań określonych w niniejszym. Regulaminie lub których sposób opakowania i oznakowania lub umieszczone na nich informacje będą naruszały zasady zapewnienia anonimowości, zostaną odrzucone i nie będą podlegały ocenie Sądu Konkursowego”).
Za zwycięstwo w konkursie Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu otrzyma 80 tys. zł.
Jak wyjaśnia GUGiK, wyniki jego pracy zostaną opublikowane na stronie internetowej Urzędu po podpisaniu umowy ze zwycięzcą i przeniesieniu praw autorskich.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
JK
|