wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-06-15| Geodezja

Prof. Rogowski krytycznie o konkursie GUGiK na geoidę

Wykonanie w drodze nietypowego konkursu tak istotnego zadania, jakim jest opracowanie nowego modelu quasi-geoidy, budzi poważne zastrzeżenia – ocenia znany specjalista prof. Jerzy Rogowski.


Prof. Rogowski krytycznie o konkursie GUGiK na geoidę <br />
fot. ESA
fot. ESA

O konkursie

Konkurs na opracowanie nowego modelu quasi-geoidy został ogłoszony przez GUGiK na początku czerwca br. Zamawiane opracowanie ma posłużyć do przeliczeń wysokości elipsoidalnych z układu PL-ETRF2000-GRS80h do wysokości normalnych PL-EVRF2007-NH. Na przedmiot pracy konkursowej składają się:

 1. Przegląd dostępnych danych źródłowych.
 2. Przegląd i ocena najważniejszych metod wyznaczania modeli geoidy i quasi-geoidy oraz opis wybranej lub opracowanej metody.
 3. Opracowanie modelu geoidy grawimetrycznej.
 4. Opracowanie modelu quasi-geoidy.
 5. Analiza dokładności.

Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 80 tys. zł netto. Zgłaszanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie jest możliwe do 18 czerwca, natomiast prace konkursowe należy składać do 29 października.

Zdaniem prof. Jerzego Rogowskiego

Do pomysłu opracowania nowego modelu geoidy w drodze konkursu odniósł się prof. Jerzy Rogowski – specjalista w zakresie astronomii geodezyjnej, geodezji satelitarnej i geodezyjnych pomiarów podstawowych, wieloletni pracownik Wydziału Geodezji i Kartografii PW, obecne związany z Uniwersytetem Morskim w Gdyni. Poniżej prezentujemy jego komentarz nadesłany do naszej redakcji z prośbą o upublicznienie.

Modelowanie precyzyjnej geoidy/quasi-geoidy wymaga wysokiej specjalizacji i odpowiedniego, udokumentowanego doświadczenia. Zadanie postawione przed uczestnikami konkursu, a dotyczy ono wyznaczenia z możliwie największą dokładnością modelu geoidy/quasi-geoidy dla obszaru Polski z wiarygodną oceną jakości uzyskanego produktu, jest zadaniem bardzo pracochłonnym. Startując od surowych danych grawimetrycznych udostępnionych przez GUGiK, nawet dla doświadczonego zespołu, na wykonanie tego zadania potrzeba przynajmniej 1-2 lat. GUGiK przewidział na nie 3 miesiące, nie wspominając o symbolicznej kwocie nagrody, wobec ogromu pracy, którą trzeba wykonać, aby spełnić wymagania Zamawiającego.

Z kolei wykorzystanie w opracowaniu wyników własnych, uzyskanych z wcześniejszych opracowań opierających się na danych własnych, wobec zobowiązania uczestnika konkursu do przekazania Zamawiającemu wszelkich autorskich praw majątkowych do Utworu, w tym wszelkich danych źródłowych i opracowanych modeli, wiąże się z rezygnacją z dalszego ich wykorzystywania. Nie zachęca to do udziału w konkursie.

Poważne zastrzeżenia budzi terminologia używana w regulaminie konkursu i załącznikach. Jest ona niespójna, a niekiedy nawet niepoprawna. W tego typu dokumentacji powinna być ona w pełni jednoznaczna. Nie ma jasności co do niektórych oczekiwań Zamawiającego. Jest to bardzo groźne dla potencjalnego uczestnika konkursu, który po wykonaniu ogromnej pracy konkursowej dowie się, że źle zrozumiał/zinterpretował intencje zamawiającego. Szkoda także, że dokumentacja konkursowa nie została merytorycznie zweryfikowana.

Innym problemem, o którym pragnę wspomnieć, jest zasięg modelu do 56° szerokości geograficznej, co może nie zabezpieczać naszych interesów gospodarczych.

Wykonanie tak istotnego dla Służby Geodezyjnej i Kartograficznej zadania, jakim jest zapewnienie wysokorozdzielczego, precyzyjnego modelu powierzchni odniesienia dla wysokości w krajowym systemie odniesień przestrzennych, w drodze nietypowego konkursu budzi poważne zastrzeżenia.

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
To Profesora coś co wyszło od GGK "ministra", "profesora" W. Izdebskiego jeszcze dziwi? :-)) Nas już od dawna nic nie dziwi a szczególnie prace legislacyjne tego "Ministra". Prace które za każdym razem wymagają poprawy bo są niespójne, nietrafione a przede wszystkim niespójne.
 1 
odpowiedz zgłoś
ja tak od narodu (suwerena) pytanie chciałem zadać. Czy można organizować konkursy na modernizacje?
 3 
odpowiedz zgłoś
A co na to ministerstwo ? Kontrola wszystkich postępowań konkursowych będzie ?
 7 
odpowiedz zgłoś
postępowanie GUGIK... jakież to wszystko jest typowo "polskie":)
 4 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: postępowanie GUGIK... NIE TO JEST TYPOWO SOVIECKIE - GUGIK POLSKI JEST KOPIĄ ROZWIĄZANIA SOVIECKIEGO
 7 
 7 
odpowiedz zgłoś
@ Pan profesor to jeden z niewielu autorytetów w dziedzinie szeroko rozumianej geodezji. Ceniony jest nie tylko za ogrom wiedzy, która posiada ale i za niezłomny charakter. Na co dzień jest to osoba bardzo skromna i życzliwie nastawiona do swoich studentów. Szkoda, że osoby które są odpowiedzialne za polską geodezję nie słuchają kogoś mądrego. Pocieszeniem jest to że pycha i buta zawsze kroczy przed upadkiem.
 1 
 24 
odpowiedz zgłoś
" Pan profesor powinien zagłosować nogami i nie brać udziału w konkursie. To największa kara dla GUGiK, jaką profesor może wyasygnować. Konkurs ma zdaje się to do siebie, że jak nikt nie wystartuje to nikt tego ni zrobi. O wiele gorzej, gdy okaże się, że ktoś wystartuje i zrobi. Absolutnie należy zaniechać takiego scenariusza.
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
Następny konkurs będzie dotyczył sposobu przedstawienia tej geoidy w usłudze WMS na Geoportalu. Do wygrania gadżety Gugiku.
 1 
 12 
odpowiedz zgłoś
odp: Następny konkurs A dlaczego nie WFS?
 4 
odpowiedz zgłoś
Wielce Szanowny Panie Profesorze niech pan się nie martwi terminem wykonania. Istnieje uzasadnione podejrzenie, że gdzieś tam za siedmioma lasami, siedmioma górami, jakiś Świstak zawija już tą Geoidę w sreberka :)
 1 
 15 
odpowiedz zgłoś
Brawo ! Nie liczę na refleksje W. Izdebskiego ale może jest szansa. Wszelkie te konkursy to śmiech począwszy od portalu BDOT i dobrze, że w końcu przynajmniej w jednej sprawie jakiś autorytet zabrał głos.
 1 
 17 
odpowiedz zgłoś
Brawo! Brawo Panie Profesorze! Strach pomyśleć jak to wszystko będzie wyglądać, gdy Profesorowie "starej daty" będą ustępować miejsca młodszym.
 1 
 18 
odpowiedz zgłoś
Ehh, gdyby był jakiś branżowy instytut naukowy, któremu GUGiK mógłby powierzać tego typu opracowania z zakresu geodezji i kartografii..... zaraz, zaraz...
 15 
odpowiedz zgłoś
Stało się to pierwszy list otwarty do pana GGK Waldemara Izdebskiego. Czy będzie odpowiedź również w formie listu otwartego ?
 10 
odpowiedz zgłoś
patologia W 100% zgadzam sie z panem profesorem. Ten konkurs to jakiś żart! Ja proponuje konkurs na czym wywieźć p. Izdebskiego. W specyfikacji określić, że sprzęt stanie przed GUGIK ku przestrodze kolejnych GGK.
 3 
 21 
odpowiedz zgłoś
odp: patologia Aktualnie najbardziej potrzebnym konkursem jest konkurs na GGK, temu panu już podziękujemy.
 1 
 8 
odpowiedz zgłoś
Już lecę... Jakaś nowa tradycja w GUGiK? Żeby cudzymi rękami robić to co oni mają zrobić. I jeszcze gratis za paciorki ukraść całą robotę, materiały źródłowe. No ale co się dzieić jak takie prawo w powiatach. Bolszewickie tradycje trwają w najlepsze.
 1 
 20 
odpowiedz zgłoś
XD [TEKST USUNIĘTY PRZEZ ADMINISTRATORA]
 1 
odpowiedz zgłoś
15 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS