Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-06-15| Geodezja

Prof. Rogowski krytycznie o konkursie GUGiK na geoidę

Wykonanie w drodze nietypowego konkursu tak istotnego zadania, jakim jest opracowanie nowego modelu quasi-geoidy, budzi poważne zastrzeżenia – ocenia znany specjalista prof. Jerzy Rogowski.


Prof. Rogowski krytycznie o konkursie GUGiK na geoidę <br />
fot. ESA
fot. ESA

O konkursie

Konkurs na opracowanie nowego modelu quasi-geoidy został ogłoszony przez GUGiK na początku czerwca br. Zamawiane opracowanie ma posłużyć do przeliczeń wysokości elipsoidalnych z układu PL-ETRF2000-GRS80h do wysokości normalnych PL-EVRF2007-NH. Na przedmiot pracy konkursowej składają się:

  1. Przegląd dostępnych danych źródłowych.
  2. Przegląd i ocena najważniejszych metod wyznaczania modeli geoidy i quasi-geoidy oraz opis wybranej lub opracowanej metody.
  3. Opracowanie modelu geoidy grawimetrycznej.
  4. Opracowanie modelu quasi-geoidy.
  5. Analiza dokładności.

Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 80 tys. zł netto. Zgłaszanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie jest możliwe do 18 czerwca, natomiast prace konkursowe należy składać do 29 października.

Zdaniem prof. Jerzego Rogowskiego

Do pomysłu opracowania nowego modelu geoidy w drodze konkursu odniósł się prof. Jerzy Rogowski – specjalista w zakresie astronomii geodezyjnej, geodezji satelitarnej i geodezyjnych pomiarów podstawowych, wieloletni pracownik Wydziału Geodezji i Kartografii PW, obecne związany z Uniwersytetem Morskim w Gdyni. Poniżej prezentujemy jego komentarz nadesłany do naszej redakcji z prośbą o upublicznienie.

Modelowanie precyzyjnej geoidy/quasi-geoidy wymaga wysokiej specjalizacji i odpowiedniego, udokumentowanego doświadczenia. Zadanie postawione przed uczestnikami konkursu, a dotyczy ono wyznaczenia z możliwie największą dokładnością modelu geoidy/quasi-geoidy dla obszaru Polski z wiarygodną oceną jakości uzyskanego produktu, jest zadaniem bardzo pracochłonnym. Startując od surowych danych grawimetrycznych udostępnionych przez GUGiK, nawet dla doświadczonego zespołu, na wykonanie tego zadania potrzeba przynajmniej 1-2 lat. GUGiK przewidział na nie 3 miesiące, nie wspominając o symbolicznej kwocie nagrody, wobec ogromu pracy, którą trzeba wykonać, aby spełnić wymagania Zamawiającego.

Z kolei wykorzystanie w opracowaniu wyników własnych, uzyskanych z wcześniejszych opracowań opierających się na danych własnych, wobec zobowiązania uczestnika konkursu do przekazania Zamawiającemu wszelkich autorskich praw majątkowych do Utworu, w tym wszelkich danych źródłowych i opracowanych modeli, wiąże się z rezygnacją z dalszego ich wykorzystywania. Nie zachęca to do udziału w konkursie.

Poważne zastrzeżenia budzi terminologia używana w regulaminie konkursu i załącznikach. Jest ona niespójna, a niekiedy nawet niepoprawna. W tego typu dokumentacji powinna być ona w pełni jednoznaczna. Nie ma jasności co do niektórych oczekiwań Zamawiającego. Jest to bardzo groźne dla potencjalnego uczestnika konkursu, który po wykonaniu ogromnej pracy konkursowej dowie się, że źle zrozumiał/zinterpretował intencje zamawiającego. Szkoda także, że dokumentacja konkursowa nie została merytorycznie zweryfikowana.

Innym problemem, o którym pragnę wspomnieć, jest zasięg modelu do 56° szerokości geograficznej, co może nie zabezpieczać naszych interesów gospodarczych.

Wykonanie tak istotnego dla Służby Geodezyjnej i Kartograficznej zadania, jakim jest zapewnienie wysokorozdzielczego, precyzyjnego modelu powierzchni odniesienia dla wysokości w krajowym systemie odniesień przestrzennych, w drodze nietypowego konkursu budzi poważne zastrzeżenia.

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS