Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-12-16| Teledetekcja, Firma

ICEYE wesprze nietypową kanadyjską konstelację CHORUS

Polsko-fińska firma ICEYE wybuduje satelitę radarowego dla konstelacji CHORUS szykowanej przez kanadyjską spółkę MDA. Stosowne porozumienie podpisano podczas odbywającego się w Paryżu World Satellite Business Week.


ICEYE wesprze nietypową kanadyjską konstelację CHORUS

MDA jest obecnie operatorem satelity Radarsat-2 – to jeden z najbardziej wydajnych satelitarnych systemów SAR na świecie pozyskujący dane w 20 różnych trybach. ICEYE rozwija z kolei własną konstelacją małych satelitów radarowych. Obecnie składa się ona z 14 aparatów, co pozwala obrazować dowolny zakątek świata nawet co 3 godziny. Dzięki wystrzeleniu do połowy przyszłego roku czterech kolejnych satelitów już wkrótce czas ten ma być jeszcze krótszy.

CHORUS będzie o tyle nietypową konstelacją teledetekcyjną, że ma bazować na różnych sensorach. Do zadań firmy ICEYE będzie należało wybudowanie satelity wykorzystującego fale radarowe w paśmie X. Z kolei firma MDA przygotuje aparat korzystający z pasma C. Co ważne, oba urządzenia znajdą się na tej samej orbicie. Zapewni to krótszy czas rewizyty, przyspieszy czas dostarczania danych oraz pozwoli wykonywać obrazy o różnych porach dnia.

Połączenie możliwości obu tych sensorów ma zapewnić zupełnie nowe zastosowania satelitarnych zobrazowań SAR. Te zbierane w paśmie C ma wyróżniać szeroka ścieżka zbierania danych, co pozwoli skutecznie monitorować rozległe obszary. Radar pracujący w paśmie X zaoferuje z kolei wysoką rozdzielczość danych.

Wyróżnikiem konstelacji CHORUS będzie m.in. unikatowy tryb Vessel Detection Mode do wykrywania statków na morzach i oceanach. Każdego dnia będzie dostarczać dane w rozdzielczości 25 metrów dla 55 mln km kw., co odpowiada 40% wszystkich morskich wyłącznych stref ekonomicznych na świecie. Dodatkowe informacje o wybranych wykrytych jednostkach zapewnią z kolei dane w wyższej rozdzielczości. Konstelacja CHORUS ma także służyć do monitorowania gór lodowych na północnym Atlantyku.

Ponadto na mocy zawartego właśnie porozumienia ICEYE będzie dostarczać wybranym klientom MDA swoje zobrazowania z istniejącej konstelacji SAR.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS