|2021-12-16|
Teledetekcja, Firma
ICEYE wesprze nietypową kanadyjską konstelację CHORUS
Polsko-fińska firma ICEYE wybuduje satelitę radarowego dla konstelacji CHORUS szykowanej przez kanadyjską spółkę MDA. Stosowne porozumienie podpisano podczas odbywającego się w Paryżu World Satellite Business Week.
MDA jest obecnie operatorem satelity Radarsat-2 – to jeden z najbardziej wydajnych satelitarnych systemów SAR na świecie pozyskujący dane w 20 różnych trybach. ICEYE rozwija z kolei własną konstelacją małych satelitów radarowych. Obecnie składa się ona z 14 aparatów, co pozwala obrazować dowolny zakątek świata nawet co 3 godziny. Dzięki wystrzeleniu do połowy przyszłego roku czterech kolejnych satelitów już wkrótce czas ten ma być jeszcze krótszy.
CHORUS będzie o tyle nietypową konstelacją teledetekcyjną, że ma bazować na różnych sensorach. Do zadań firmy ICEYE będzie należało wybudowanie satelity wykorzystującego fale radarowe w paśmie X. Z kolei firma MDA przygotuje aparat korzystający z pasma C. Co ważne, oba urządzenia znajdą się na tej samej orbicie. Zapewni to krótszy czas rewizyty, przyspieszy czas dostarczania danych oraz pozwoli wykonywać obrazy o różnych porach dnia.
Połączenie możliwości obu tych sensorów ma zapewnić zupełnie nowe zastosowania satelitarnych zobrazowań SAR. Te zbierane w paśmie C ma wyróżniać szeroka ścieżka zbierania danych, co pozwoli skutecznie monitorować rozległe obszary. Radar pracujący w paśmie X zaoferuje z kolei wysoką rozdzielczość danych.
Wyróżnikiem konstelacji CHORUS będzie m.in. unikatowy tryb Vessel Detection Mode do wykrywania statków na morzach i oceanach. Każdego dnia będzie dostarczać dane w rozdzielczości 25 metrów dla 55 mln km kw., co odpowiada 40% wszystkich morskich wyłącznych stref ekonomicznych na świecie. Dodatkowe informacje o wybranych wykrytych jednostkach zapewnią z kolei dane w wyższej rozdzielczości. Konstelacja CHORUS ma także służyć do monitorowania gór lodowych na północnym Atlantyku.
Ponadto na mocy zawartego właśnie porozumienia ICEYE będzie dostarczać wybranym klientom MDA swoje zobrazowania z istniejącej konstelacji SAR.
JK
|