wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-07-12| Teledetekcja

ICEYE oferuje unikatową zdolność pozyskiwania codziennych zobrazowań w jednakowej geometrii

Nowe zdolności polsko-fińskiej firmy ICEYE w zakresie satelitarnego obrazowania radarowego umożliwiają precyzyjne wykrywanie zmian w wybranych lokalizacjach co 24 godziny, ułatwiając prowadzenie stałego, zautomatyzowanego monitoringu. W ten sposób spółka powiększa swoje kompetencje w dziedzinie częstego obrazowania satelitarnego.


ICEYE oferuje unikatową zdolność pozyskiwania codziennych zobrazowań w jednakowej geometrii

ICEYE, jeden z liderów w dziedzinie monitoringu z wykorzystaniem satelitów radarowych (SAR), zademonstrował zdolność codziennego obrazowania w jednakowej geometrii (Daily Coherent Ground Track Repeat – GTR). Nowa funkcja (jak zapewnia firma, pierwsza tego typu na świecie) umożliwia wykrywanie aktywności zarówno dużych obiektów (np. statków), jak i zmian praktycznie niedostrzegalnych dla człowieka. Pozwala też na codzienną obserwację różnic z wykorzystaniem analizy koherentnej (Coherent Change Detection), dzięki czemu można precyzyjnie monitorować m.in. ślady działalności człowieka, osiadanie gruntu, integralność infrastruktury, budowę obiektów i wiele innych.

Obecnie ICEYE dostarcza codzienne zobrazowania typu GTR wybranej grupie klientów. Dane pozyskane w tym trybie będą dostępne dla szerszego grona odbiorców w 2022 roku.

– Kiedy potrzebujemy wiedzieć, co dzieje się w wybranej lokalizacji, konieczne jest wykorzystanie odpowiednich technologii. Przez ostatnie trzy lata firma ICEYE aktywnie pracowała nad stworzeniem tej rewolucyjnej funkcjonalności dla naszych klientów. Zapewnia ona bezkonkurencyjne wykrywanie wszelkich zmian na powierzchni Ziemi – powiedział Rafał Modrzewski, prezes i współzałożyciel ICEYE. – Jest to zupełnie nowy poziom wydajności. Umożliwia czterokrotnie częstsze, stałe monitorowanie za pomocą satelitów radarowych niż kiedykolwiek wcześniej – zapewnia.

Koherencja to termin określający dokładne podobieństwo pomiędzy dwoma radarowymi zobrazowaniami satelitarnymi. Przykładowo, jeśli samochód poruszał się po polu, obszary zalesione zostały wycięte, a inne obiekty przeniesione, zmiany te pomiędzy dwoma zobrazowaniami wykonanymi z jednakową geometrią będą łatwo widoczne jako obszary o niskiej koherencji.

Istotną zaletą nowej funkcji zademonstrowanej przez ICEYE jest szybka detekcja niewielkich zmian zaistniałych w odstępie 24 godzin. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie szczegółowych informacji o aktywności na wybranym terenie. Codzienne zobrazowania o jednakowej geometrii mogą być wykonane w bardzo wysokiej rozdzielczości w przypadku obrazowania małych obszarów lub wysokiej rozdzielczości dla dużych przestrzeni.

Pozyskane w ten sposób dane radarowe pozwalają też na wykonywanie analiz interferometrycznych i map poziomu koherencji. Osiągnięcie zdolności codziennego obrazowania z jednolitą geometrią było możliwe dzięki optymalizacji orbit satelitów ICEYE, które umożliwiają teraz obrazowanie wybranej lokalizacji co 24 godziny, z tego samego miejsca w przestrzeni kosmicznej. Nowa funkcja jest możliwa dzięki precyzji i niezawodności konstelacji ICEYE oraz unikalnej na skalę światową konstrukcji satelitów.

– Możliwość obrazowania tego samego obszaru pod niezmiennym kątem każdego dnia stwarza nowe możliwości wykrywania zmian dobowych. Wcześniej nie było to możliwe. Nakładając na siebie warstwy obrazów dobowych, można teraz szybko określić, czy obiekty poruszyły się, a także czy pojawiły się nowe – powiedział Jerry Welsh, prezes ICEYE US. – Możemy na przykład monitorować aktywność w porcie i szybko identyfikować zachodzące w nim zmiany, niezależnie od tego czy mówimy o towarach czekających na załadunek czy statkach przy nabrzeżu. Zaprezentowaliśmy tę technologię niektórym z naszych amerykańskich klientów, którzy byli nią zachwyceni – podkreśla.

W ubiegłym tygodniu przy współpracy ze SpaceX ICEYE wyniósł na orbitę cztery kolejne satelity radarowe, zwiększając tym samym całkowitą liczbę wystrzelonych urządzeń do 14. Jeden z nowych satelitów jest demonstratorem nowej generacji, która umożliwi zwiększenie jakości obrazowania. Pozostałe trzy, po zakończeniu procesu kalibracji na orbicie będą dostarczać dane dla klientów w ramach konstelacji ICEYE.

Źródło: ICEYE


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS