Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-05-12| GIS, Teledetekcja

Szerokie widoki z radarowych satelitów ICEYE

Oferta polsko-fińskiej konstelacji satelitów radarowych ICEYE poszerzyła się o dane pozyskiwane w trybie Scan, gdzie jedna scena może pokrywać nawet 10 tys. km kw.


Szerokie widoki z radarowych satelitów ICEYE <br />
Gibraltar na zobrazowaniu Scan
Gibraltar na zobrazowaniu Scan
Szerokie widoki z radarowych satelitów ICEYE <br />
Porównanie zobrazowań ICEYE pozyskanych w trybach Scan, Strip i Spot
Porównanie zobrazowań ICEYE pozyskanych w trybach Scan, Strip i Spot

Właściciel konstelacji podkreśla, że to unikatowa możliwość w konstelacjach sektora New Space. Aparaty ICEYE są bowiem w stanie obrazować obszary nawet 100 razy większe w porównaniu do możliwości innych małych satelitów radarowych.

W ocenie spółki tego typu dane będą szczególnie przydatne w monitoringu mórz, np. pod kątem pokrywy lodowej. W taki sposób będzie je wykorzystywać chociażby firma KSAT, jeden z klientów ICEYE. „Jako największy nabywca danych SAR do zastosowań morskich wiemy, że istnieje duże zapotrzebowanie na obrazy w trybie Scan zapewniające efektywne pokrycie dużych obszarów. Chętnie zaczniemy dostarczać je naszym klientom na całym świecie” – podkreśla Marte Indregard z KSAT.

„Przeprowadziliśmy próby skanowania obszarów o wymiarach nawet 100 km x 400 km w jednej akwizycji. To powierzchnia, która wymagałyby pozyskania ponad 1500 obrazów w trybie Spot” – powiedział Pekka Laurila, współzałożyciel ICEYE. „Dzięki kilku pionierskim innowacjom technologicznym ICEYE wciąż pozostaje liderem rynku. Jesteśmy nim nieprzerwanie od czasu, gdy ponad 3 lata temu wystrzeliliśmy pierwszego na świecie satelitę SAR z sektora New Space” – dodaje.

ICEYE była pierwszą na firmą na świecie, która wystrzeliła satelitę SAR o wadze poniżej 100 kg (w 2018 r.), pierwszym dostawcą z sektora New Space, który uzyskał zobrazowanie SAR w rozdzielczości poniżej 1 metra (w 2019 r.), pierwszym, który zademonstrował możliwości interferometryczne (w 2020 r.), a także pierwszym, który z poszczególnych zobrazowań SAR wyprodukował film. W sumie firma ICEYE zebrała 152 miliony dolarów na finansowanie, wystrzeliła 10 satelitów SAR i planuje wynieść 10 kolejnych jeszcze w tym roku.

Źródło: ICEYE, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS