Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-08-13| GIS, Teledetekcja

ICEYE: mały radar, który dużo może

Polsko-fiński ICEYE jest pierwszym mikrosatelitą SAR, któremu udało się pozyskać zobrazowania radarowe w rozdzielczości lepszej niż metr. To przełamanie dotychczasowych barier technologicznych – chwalą się właściciele aparatu.


ICEYE: mały radar, który dużo może <br />
Zobrazowanie radarowe w rozdzielczości 0,5 metra pozyskane przez satelitę ICEYE prezentujące terminal kontenerowy w nigeryjskim Port Harcourt
Zobrazowanie radarowe w rozdzielczości 0,5 metra pozyskane przez satelitę ICEYE prezentujące terminal kontenerowy w nigeryjskim Port Harcourt

Pierwszy prototypowy satelita ICEYE znalazł się w kosmosie w styczniu 2018 roku. Był to wówczas pierwszy satelita wyposażony w radar SAR o wadze poniżej 100 kg (a dokładnie 70 kg). Ambicją twórców tego urządzenia – fińskiej firmy ICEYE, było jednak zbudowanie całej ich konstelacji, liczącej nawet 18 obiektów. W lipcu ubiegłego roku ogłoszono, że zadanie to będzie realizowane wspólnie z polską spółką Creotech Instruments. Dzięki tej współpracy tylko w tym roku w kosmosie ma znaleźć się aż 5 tych satelitów (ostatni start dwóch z nich przeprowadzono w ubiegłym miesiącu).

Twórcy tej konstelacji koncentrują się jednak nie tylko na umieszczaniu w kosmosie kolejnych aparatów, ale także na powiększaniu ich możliwości obrazowania. Najnowszym efektem tych starań jest nowy tryb pracy pod nazwą "Spotlight". W porównaniu do innych trybów radar obrazuje w tym przypadku mniejszy obszar w dłuższym czasie, co po przetworzeniu pozyskanych danych pozwala na osiągnięcie submetrowej rozdzielczości. Spotlight może być zatem przydatny zarówno w wykrywaniu mniejszych obiektów, jak i w skuteczniejszej klasyfikacji tych większych, np. statków.

– Oferując zobrazowania satelitarne w tak wysokiej rozdzielczości czy to w dzień, czy w nocy, nienależnie od pogody, mały radar SAR wprowadza nowy standard sprawnego i wiarygodnego obrazowania. Obrazy, które dziś publikujemy, udowadniają, że dzięki naszemu utalentowanemu zespołowi jesteśmy w stanie przesuwać dotychczas obowiązujące ograniczenia tej technologii – mówi prezes i współzałożyciel ICEYE Rafał Modrzewski. – Nieustannie współpracujemy z naszymi klientami, by przekuć te unikatowe możliwości w gotowe rozwiązania, skrojone do ich specyficznych potrzeb – dodaje Pekka Laurila, drugi ze współzałożycieli ICEYE.

Źródło: ICEYE, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS