wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-08-13| GIS, Teledetekcja

ICEYE: mały radar, który dużo może

Polsko-fiński ICEYE jest pierwszym mikrosatelitą SAR, któremu udało się pozyskać zobrazowania radarowe w rozdzielczości lepszej niż metr. To przełamanie dotychczasowych barier technologicznych – chwalą się właściciele aparatu.


ICEYE: mały radar, który dużo może <br />
Zobrazowanie radarowe w rozdzielczości 0,5 metra pozyskane przez satelitę ICEYE prezentujące terminal kontenerowy w nigeryjskim Port Harcourt
Zobrazowanie radarowe w rozdzielczości 0,5 metra pozyskane przez satelitę ICEYE prezentujące terminal kontenerowy w nigeryjskim Port Harcourt

Pierwszy prototypowy satelita ICEYE znalazł się w kosmosie w styczniu 2018 roku. Był to wówczas pierwszy satelita wyposażony w radar SAR o wadze poniżej 100 kg (a dokładnie 70 kg). Ambicją twórców tego urządzenia – fińskiej firmy ICEYE, było jednak zbudowanie całej ich konstelacji, liczącej nawet 18 obiektów. W lipcu ubiegłego roku ogłoszono, że zadanie to będzie realizowane wspólnie z polską spółką Creotech Instruments. Dzięki tej współpracy tylko w tym roku w kosmosie ma znaleźć się aż 5 tych satelitów (ostatni start dwóch z nich przeprowadzono w ubiegłym miesiącu).

Twórcy tej konstelacji koncentrują się jednak nie tylko na umieszczaniu w kosmosie kolejnych aparatów, ale także na powiększaniu ich możliwości obrazowania. Najnowszym efektem tych starań jest nowy tryb pracy pod nazwą "Spotlight". W porównaniu do innych trybów radar obrazuje w tym przypadku mniejszy obszar w dłuższym czasie, co po przetworzeniu pozyskanych danych pozwala na osiągnięcie submetrowej rozdzielczości. Spotlight może być zatem przydatny zarówno w wykrywaniu mniejszych obiektów, jak i w skuteczniejszej klasyfikacji tych większych, np. statków.

– Oferując zobrazowania satelitarne w tak wysokiej rozdzielczości czy to w dzień, czy w nocy, nienależnie od pogody, mały radar SAR wprowadza nowy standard sprawnego i wiarygodnego obrazowania. Obrazy, które dziś publikujemy, udowadniają, że dzięki naszemu utalentowanemu zespołowi jesteśmy w stanie przesuwać dotychczas obowiązujące ograniczenia tej technologii – mówi prezes i współzałożyciel ICEYE Rafał Modrzewski. – Nieustannie współpracujemy z naszymi klientami, by przekuć te unikatowe możliwości w gotowe rozwiązania, skrojone do ich specyficznych potrzeb – dodaje Pekka Laurila, drugi ze współzałożycieli ICEYE.

Źródło: ICEYE, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
co to za bohomaz
odpowiedz zgłoś
kupno Chcę kupić dane. Wchodzę na stronę firmy i mogę zająć się czytaniem o dziłalności firmy ale niczym poważnym. Oczywiście danych o cenie nigdzie nie znajdę. Jest formularz kontaktowy. Odpiszą. Jest 21 wiek, robią zdjęcia z kosmosu ale sprzedaż nie różni się od osiemnastowiecznych listów. Napiszcie jeszcze, że kontakt tylko priv
 1 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS