Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-05-13| Teledetekcja

Kolejna nowość ICEYE - interferometria w 18-dniowym cyklu

ICEYE – polsko-fińska firma, która tworzy własną konstelację mikrosatelitów SAR, zaprezentowała nowe możliwości swoich satelitów – 18-dniowy powtarzalny cykl obserwacji Ziemi. Te nowe zdolności będą mogły zostać wykorzystane do obserwacji zmian z dokładnością mierzoną w milimetrach.


Kolejna nowość ICEYE - interferometria w 18-dniowym cyklu <br />
Interferogram bazujący na zobrazowaniach ICEYE
Interferogram bazujący na zobrazowaniach ICEYE
Kolejna nowość ICEYE - interferometria w 18-dniowym cyklu <br />
Porównanie obydwu obrazów SAR wskazuje, gdzie nastąpiła zmiana w wysokości powierzchni Ziemi
Porównanie obydwu obrazów SAR wskazuje, gdzie nastąpiła zmiana w wysokości powierzchni Ziemi

Polsko-fiński lider sektora New Space jest pierwszą firmą na świecie prezentującą możliwości pomiarów interferometrycznych przy użyciu satelitów wyposażonych w radar SAR, które ważą poniżej 100 kilogramów. Z odświeżaną co 18 dni częstotliwością obserwacji wybranych obszarów Ziemi ICEYE daje jeszcze większe możliwości pomiarów, poprzednio dostępne tylko dla dużych, klasycznych satelitów SAR posiadających rozbudowane zdolności do wykonywania manewrów orbitalnych. Interferometria dostępna będzie dla klientów ICEYE jeszcze w tym roku.

Interferometria SAR wykorzystywana jest do obserwacji pionowych deformacji powierzchni Ziemi z dokładnością do milimetra na podstawie różnic między dwoma zdjęciami wykonanymi przy użyciu radarów SAR. Różnice w wysokości są analizowane za pomocą interferogramów, które używane są do tworzenia numerycznego modelu terenu (NMT). Wykorzystuje się je także do monitorowania eksploatacji złóż ropy naftowej, prac wykonywanych pod ziemią, zapewnienia bezpieczeństwa związanego z przemysłem górniczym oraz analizy gruntu po klęskach żywiołowych.

– Pomiary interferometryczne mogą zostać przeprowadzone tylko przy użyciu danych pochodzących z satelitów SAR, które mają precyzyjnie wyliczoną orbitę – mówi Rafał Modrzewski, prezes zarządu i współzałożyciel firmy ICEYE. – Zaprezentowana przez nas zdolność bazująca na 18-dniowym cyklu powtarzalności przelotu satelity doskonale prezentuje możliwości manewrowe konstelacji satelitów ICEYE pozwalającej na dostarczanie nowych, wysoce dokładnych danych dla naszych klientów.

Analiza różnic między dwoma zobrazowaniami SAR pozwala na dokładną obserwację zmian ukształtowania powierzchni Ziemi, analizę zmian w strukturze obiektów, monitorowanie skutków powodzi i wiele więcej.

ICEYE to firma, u której podstaw leżą innowacje. Małe satelity SAR są sterowane przy użyciu napędu elektrycznego, co pozwala na uzyskanie dokładnej orbity wymaganej do przeprowadzenia interferometrii. Kluczem do sukcesu była tutaj współpraca z jednym z kluczowych partnerów ICEYE – firmą ENPULSION, oraz doświadczenie Europejskiej Agencji Kosmicznej.

– Tworzenie informacji interferometrycznych przy użyciu najmniejszych satelitów SAR to rewolucja – powiedział Steve Young, wiceprezes ICEYE. – Pozwoli to naszym klientom na obserwację zachodzących na danym obszarze zmian z dokładnością co do milimetra, a także na tworzenie trójwymiarowych modeli terenowych – dodaje.

Dane interferometryczne trafią do klientów jeszcze w 2020 roku. Funkcja ta będzie dostępna między innymi w trybie Spotlight Images, czyli dla zdjęć wykonywanych w wysokiej rozdzielczości (poniżej 1 m). Dane interferometryczne ICEYE w momencie włączenia do sprzedaży będą dostępne także dla standardowych narzędzi GIS.

Źródło: ICEYE Polska, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama