wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-09-24| Teledetekcja

ICEYE pozyskuje 87 mln dol. na dalszy rozwój

ICEYE – polsko-fińska firma rozwijająca unikatową konstelację satelitów radarowych, ogłosiła zamknięcie trzeciej serii finansowania w wysokości 87 milionów dolarów. Dzięki temu w planach na najbliższą przyszłość ma wystrzelenie 4 satelitów w tym roku i 8 w kolejnym.


ICEYE pozyskuje 87 mln dol. na dalszy rozwój

Finansowanie zakończyło się wyższym wynikiem, niż planowano. Wiodącym inwestorem został True Ventures, który już wcześniej zainwestował w ICEYE. Finansowanie odbyło się także przy znaczącym zaangażowaniu OTB Ventures.

Dotychczas ICEYE z powodzeniem umieścił na orbicie 5 radarowych satelitów obserwacyjnych. Pierwszy, wystrzelony w styczniu 2018 r., był jednocześnie pierwszym małym satelitą na świecie wyposażonym w radar SAR. Tylko w tym roku firma planuje wyniesienie na orbitę 4 nowych satelitów, a w 2021 r. nie mniej niż 8. W ten sposób spółka rozwinie obecne możliwości swojej konstelacji, oferując unikatowe rozwiązania na skalę światową. Łączna wartość wszystkich środków pozyskanych dotychczas przez ICEYE wynosi 152 miliony dolarów.

– ICEYE umożliwia rozwiązywanie problemów, które wpływają na życie milionów ludzi na całym świecie. Wśród klientów nasz zespół wypracował sobie opinię dostarczających usługi z niespotykaną szybkością i jakością. Jesteśmy z tego faktu bardzo dumni i zamierzamy tę opinię utrzymać – powiedział Rafał Modrzewski, prezes i współtwórca ICEYE. – Ta runda finansowania zapewni nam możliwość rozbudowania konstelacji, która w 2021 r. będzie liczyć nie mniej niż 12 satelitów. W ten sposób zagwarantujemy rewizytę każdego miejsca na Ziemi minimum cztery razy dziennie – wyjaśnia.

ICEYE samodzielnie projektuje i produkuje swoje satelity, a jednocześnie jest ich operatorem. Obecnie czas niezbędny do produkcji pojedynczego satelity został zredukowany do kilku miesięcy. Od udanego startu pierwszego aparatu w 2018 r. firma z powodzeniem dostarcza satelitarne zobrazowania radarowe dla klientów na całym świecie. W tym czasie zespół ICEYE opracował wiele nowatorskich rozwiązań na rynku małych satelitów, takich jak: zobrazowania w rozdzielczości 25 cm czy SAR Video. Niedawno firma zademonstrowała także możliwość dostawy zobrazowania satelitarnego do klienta, w rekordowym czasie 5 minut od rozpoczęcia transferu zobrazowania na Ziemię. Czas ten uwzględnia proces przetwarzania surowych danych do standardowego formatu danych SAR.

Finansowanie dla dalszego rozwoju ICEYE

ICEYE zamierza wykorzystać środki pozyskane podczas ostatniej rundy finansowania do dalszego rozwoju swojej konstelacji. Plany firmy obejmują wyniesienie nowych satelitów i zwiększenie dostępności danych dla klientów z całego świata poprzez uruchomienie obsługi w trybie 24/7. Ponadto firma planuje dalszy rozwój swoich zdolności obrazowania Ziemi oraz rozpoczęcie produkcji satelitów w Stanach Zjednoczonych.

Wysokość finansowania jest znaczne większa, niż wcześniej planowano. Jest to szczególnie istotne w świetle zawirowań ekonomicznych w tym roku. Pozyskane finansowanie jest oznaką zaufania dla ICEYE ze strony inwestorów. Potwierdza, że przyjęty model biznesowy i operacyjny jest poprawny, oraz to, że firma rozwija się w kierunku dalszej ekspansji na całym świecie – podkreśla spółka w komunikacie prasowym.

Wzmocnienie polskiego biura ICEYE

Wiele kluczowych obszarów działalności ICEYE jest realizowanych w Polsce. Liczący ponad 40 osób zespół ICEYE Polska tworzy Laboratoria Inżynierii Kosmicznej, Centrum Operacji Satelitarnych oraz Centrum Wsparcia Klienta. Planowana obsługa klientów w trybie 24/7 będzie realizowana przez ICEYE Polska. Ponadto polscy inżynierowie odgrywają istotną rolę w procesie produkcji kluczowych systemów satelitów ICEYE. Obecna infrastruktura oraz kompetencje ICEYE Polska umożliwiają prowadzenie procesu produkcji satelitów na terenie kraju.

Biorąc pod uwagę skalę zmian klimatycznych, które znacząco wpływają na warunki pogodowe, rolnictwo, życie w miastach oraz wiele innych aspektów działalności człowieka, istnieje pilna potrzeba dostępu do globalnych informacji pozyskanych w czasie rzeczywistym. Dostęp do tego typu danych może umożliwić ratowanie życia podczas sytuacji kryzysowych czy wspierać podejmowanie decyzji gospodarczych w decydujących momentach.

Od kilku lat ICEYE dostarcza satelitarne zobrazowania radarowe dla klientów na całym świecie, umożliwiając przeciwdziałanie skutkom m.in.: wycieków ropy naftowej, huraganów, wylesiania oraz wielu innym zagrożeń.

Adam Niewiński, współzałożyciel i partner zarządzający w OTB Ventures, powiedział: „Cieszymy się, że jesteśmy jednym z kluczowych inwestorów w ostatniej rundzie finansowania ICEYE. Jesteśmy podekscytowani, mogąc współtworzyć firmę, która regularnie udowadnia, że nie ma dla niej rzeczy niemożliwych i potrafi sięgać gwiazd”.

Finansowanie ICEYE w ramach serii C obejmuje udział instytucji, które już wcześniej zainwestowały w firmę: True Ventures, OTB Ventures, Finnish Industry Investment (Tesi), Draper Esprit, DNX Ventures, Draper Associates, Seraphim Capital, Promus Ventures i Space Angels. W najnowszej rundzie finansowania uczestniczyli także New Space Capital i Luxembourg Future Fund. Europejski Fundusz Inwestycyjny (EIF) uczestniczył zarówno jako doradca Luxembourg Future Fund oraz jako inwestor w ramach programu InnovFin For Equity (IFE), wspieranego przez Komisję Europejską. Ponadto, znacząca część finansowania ze strony Tesi jest wspierana przez Europejski Bank Inwestycyjny w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych, będącego trzonem Planu Inwestycyjnego dla Europy. Jednocześnie z finansowaniem serii C firma OTB Ventures ogłosiła dziś start dedykowanego programu wsparcia wiodących europejskich technologii kosmicznych OTB Space Program I wspierany przez Europejski Bank Inwestycyjny i Komisję Europejską w ramach programu InnovFin for Equity.

Źródło: ICEYE, JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS