wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-12-08| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt

Gdańskie WBGiTR kupiło mobilny system kartowania

Wojewódzkiemu Biuru Geodezji i Terenów Rolnych w Gdańsku rozpoczęło właśnie użytkowanie własnego mobilnego systemu kartowania.


Gdańskie WBGiTR kupiło mobilny system kartowania <br />
fot. Geotronics Dystrybucja
fot. Geotronics Dystrybucja
Gdańskie WBGiTR kupiło mobilny system kartowania <br />
fot. Geotronics Dystrybucja
fot. Geotronics Dystrybucja

System wraz z dodatkowym wyposażeniem został zakupiony od firmy Geotronics Dystrybucja w ramach przetargu.

Jak wyjaśnia dystrybutor, rozwiązanie to pozwala na szybkie tworzenie dokumentacji dzięki 360-stopniowym zdjęciom z georeferencją. Precyzyjne pozycjonowanie zapewnia zintegrowany z systemem odbiornik GNSS oraz system inercyjny bazujący na jednostce AP15 firmy Applanix pracujący z częstotliwością 200 Hz. Do kluczowych cech systemu zaliczyć należy możliwość szybkiego montażu na dowolnym pojeździe oraz wykonywanie obrazów z georeferencją w rozdzielczości 30 Mpx przy prędkościach autostradowych (do 110 km/h).

Spośród elementów dodatkowych, jakie dostarczono WBGiTR, wymienić należy odometr (DMI) montowany na jednym z kół pojazdu oraz system GAMS (GNSS Azimuth Measurement System) – czyli dodatkowa antena GNSS zlokalizowana w przedniej części pojazdu, która poprawia integralność danych oraz zdecydowanie skraca czas reinicjalizacji systemu po wyjeździe z miejsc o ograniczonym dostępie do sygnału GNSS.

W skład systemu wchodzi również oprogramowanie Applanix POSPac MMS do przeliczania trajektorii GNSS/INS zarejestrowanej podczas przejazdu oraz aplikacja Trimble Business Center, dzięki której wyliczone uprzednio precyzyjne pozycje wyzwolenia migawki łączone są z odpowiednimi panoramami do użycia w oprogramowaniu klasy GIS. TBC pozwala również na anonimizację zarejestrowanych danych poprzez detekcję oraz maskowanie na panoramach elementów takich jak tablice rejestracyjne pojazdów czy twarze osób znajdujących się w zasięgu działania systemu.

Jak podkreśla firma Geotronics Dystrybucja, ponieważ system rejestruje wyłącznie zdjęcia panoramiczne, gromadzone dane zajmują zdecydowanie mniej miejsca, niż ma to miejsce w przypadku mobilnych systemów skanowania laserowego. To przekłada się zaś na szybszy czas przetwarzania danych, mniejszy rozmiar docelowych plików, a w konsekwencji na szybkość pracy na danych. Jest to szczególnie istotne w tych zastosowaniach, w których zdjęcia panoramiczne są w zupełności wystarczające.

WBGiTR przeprowadziło już pierwsze testy dokładnościowe systemu. Wykazały one, że przy odległości ok 7-8 metrów różnica między współrzędnymi wyznaczonymi systemem MX7 a pomiarem GNSS RTK mieściła się w granicach 1-3 cm.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS