Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-12-08| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt

Gdańskie WBGiTR kupiło mobilny system kartowania

Wojewódzkiemu Biuru Geodezji i Terenów Rolnych w Gdańsku rozpoczęło właśnie użytkowanie własnego mobilnego systemu kartowania.


Gdańskie WBGiTR kupiło mobilny system kartowania <br />
fot. Geotronics Dystrybucja
fot. Geotronics Dystrybucja
Gdańskie WBGiTR kupiło mobilny system kartowania <br />
fot. Geotronics Dystrybucja
fot. Geotronics Dystrybucja

System wraz z dodatkowym wyposażeniem został zakupiony od firmy Geotronics Dystrybucja w ramach przetargu.

Jak wyjaśnia dystrybutor, rozwiązanie to pozwala na szybkie tworzenie dokumentacji dzięki 360-stopniowym zdjęciom z georeferencją. Precyzyjne pozycjonowanie zapewnia zintegrowany z systemem odbiornik GNSS oraz system inercyjny bazujący na jednostce AP15 firmy Applanix pracujący z częstotliwością 200 Hz. Do kluczowych cech systemu zaliczyć należy możliwość szybkiego montażu na dowolnym pojeździe oraz wykonywanie obrazów z georeferencją w rozdzielczości 30 Mpx przy prędkościach autostradowych (do 110 km/h).

Spośród elementów dodatkowych, jakie dostarczono WBGiTR, wymienić należy odometr (DMI) montowany na jednym z kół pojazdu oraz system GAMS (GNSS Azimuth Measurement System) – czyli dodatkowa antena GNSS zlokalizowana w przedniej części pojazdu, która poprawia integralność danych oraz zdecydowanie skraca czas reinicjalizacji systemu po wyjeździe z miejsc o ograniczonym dostępie do sygnału GNSS.

W skład systemu wchodzi również oprogramowanie Applanix POSPac MMS do przeliczania trajektorii GNSS/INS zarejestrowanej podczas przejazdu oraz aplikacja Trimble Business Center, dzięki której wyliczone uprzednio precyzyjne pozycje wyzwolenia migawki łączone są z odpowiednimi panoramami do użycia w oprogramowaniu klasy GIS. TBC pozwala również na anonimizację zarejestrowanych danych poprzez detekcję oraz maskowanie na panoramach elementów takich jak tablice rejestracyjne pojazdów czy twarze osób znajdujących się w zasięgu działania systemu.

Jak podkreśla firma Geotronics Dystrybucja, ponieważ system rejestruje wyłącznie zdjęcia panoramiczne, gromadzone dane zajmują zdecydowanie mniej miejsca, niż ma to miejsce w przypadku mobilnych systemów skanowania laserowego. To przekłada się zaś na szybszy czas przetwarzania danych, mniejszy rozmiar docelowych plików, a w konsekwencji na szybkość pracy na danych. Jest to szczególnie istotne w tych zastosowaniach, w których zdjęcia panoramiczne są w zupełności wystarczające.

WBGiTR przeprowadziło już pierwsze testy dokładnościowe systemu. Wykazały one, że przy odległości ok 7-8 metrów różnica między współrzędnymi wyznaczonymi systemem MX7 a pomiarem GNSS RTK mieściła się w granicach 1-3 cm.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama