Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-12-06| GIS, Edukacja

Geoinformacja: nowy kierunek studiów II stopnia na AGH

Oferta edukacyjna Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie poszerzyła się o studia II stopnia na kierunku geoinformacja.


Geoinformacja: nowy kierunek studiów II stopnia na AGH

Zajęcia wystartują w semestrze letnim 2021/2022. Naukę na nim będą mogli podjąć absolwenci studiów I stopnia z tytułem inżyniera.

W ramach nowego kierunku uczelnia oferuje cztery specjalności:

  • Modelowanie informacji o środowisku – specjalność zorientowana na rozwiązywanie problemów środowiskowych z zastosowaniem metod modelowania komputerowego. Absolwenci tego kursu będą przygotowywani m.in. do stosowania zaawansowanych metod modelowania procesów meteorologicznych, hydrologicznych i zachodzących w środowisku glebowym oraz korzystania z informatycznych technik prognozowania poziomu zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby. Program stanowi połączenie zagadnień z zakresu informatyki przestrzennej, analizy danych oraz inżynierii i monitoringu środowiska.
  • Zarządzanie przestrzenią to specjalność pozwalająca na uzyskanie poszerzonej wiedzy i umiejętności w zakresie specjalistycznych zastosowań technologii informacyjno-komunikacyjnych m.in.: rozwiązywania zadań analitycznych i technologicznych. Kurs łączy wiedzę z zakresu geodezji, teledetekcji, kartografii i inżynierii środowiska z umiejętnościami informatycznymi na poziomie, który umożliwia tworzenie nowych zastosowań danych i geodanych, rozwiązywanie problemów i konfliktów przestrzennych, pozyskiwanie danych przestrzennych z różnych źródeł i ocenę ich jakości i integracji, a także przetwarzanie danych przestrzennych z wykorzystaniem technik sztucznej inteligencji (AI), uczenia maszynowego (ML) i technik matematycznego modelowania.
  • Geoinformacja przemysłowa stanowi połączenie wiedzy i umiejętności z zakresu informatyki z dziedzinami zajmującymi się zbieraniem, przetwarzaniem i wykorzystaniem informacji przestrzennej oraz inżynierii lądowej. Absolwenci tego kursu będą przygotowywani m.in. do projektowania i zarządzania bazami danych przestrzennych oraz do wizualizacji i interpretacji danych i wyników analiz, a także stosowania zaawansowanych metod modelowania geoinformacji. Program obejmować będzie również analizy danych z wykorzystaniem technik sztucznej inteligencji (AI), uczenia maszynowego (ML) oraz metod przydatnych do analiz dużych zbiorów danych (BigData), a także stosowanie i rozwijanie oprogramowania do modelowania informacji o obiektach i procesach przemysłowych, transportowych i infrastrukturalnych w standardzie BIM oraz do programowania aplikacji mobilnych czy szacowania ryzyka związanego z funkcjonowaniem obiektów budowlanych na terenach przemysłowych.
  • Remote Sensing and GIS to kurs prowadzony w języku angielskim. Jak zapewnia uczelnia, jest to unikatowa w skali kraju specjalność skoncentrowana na maksymalizacji wykorzystania danych teledetekcyjnych poprzez zastosowanie najnowszych światowych osiągnięć geoinformatyki w przetwarzaniu dużych ilości danych przestrzennych. Absolwent tych studiów będzie potrafił programować procesy przetwarzania i prezentacji różnego rodzaju danych teledetekcyjnych w środowisku bazodanowym GIS. W trakcie studiów słuchacze poznają metody pozyskiwania danych z różnego typu instrumentów do rejestracji obrazów teledetekcyjnych, uzyskując dane z różnego pułapu (satelitarne, z załogowych statków powietrznych, dronów czy naziemne). Trzecim filarem kursu jest programowanie w języku Python oraz w języku skryptowym środowiska analiz danych MATLAB.

Źródło: WGGiIŚ AGH, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS