wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-09-29| GIS, Edukacja

Kierunek geoinformatyka również na Politechnice Koszalińskiej

Do grona uczelni, które będą kształcić na kierunku geoinformatyka, wkrótce dołączy także Politechnika Koszalińska.


Kierunek geoinformatyka również na Politechnice Koszalińskiej <br />
fot. Wikipedia/Panek
fot. Wikipedia/Panek

Geoinformatyka jako studia II stopnia znajdzie się w ofercie uczelni od semestru letniego 2021/2022. Uchwałę w tej sprawie 22 września br. podjął Senat PK. Naukę na tym kierunku będą mogli podjąć absolwenci studiów I stopnia z tytułem inżyniera.

Dotychczas studenci Politechniki Koszalińskiej mieli możliwość pozyskiwania wiedzy z zakresu geoinformatyki na studiach I stopnia na kierunku geodezja i kartografia o specjalności geodezja i geoinformatyka. Na potrzebę uruchomienia nowego kierunku wskazywali przedstawiciele środowisk gospodarczych i samorządów lokalnych, w szczególności członkowie Konwentu Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji. Utworzenie nowego kierunku postulowali też studenci i absolwenci uczelni – wyjaśnia PK.

Studia będą prowadzone w formie stacjonarnej (3 semestry) i niestacjonarnej (4 semestry). W ich trakcie studenci zdobędą wiedzę z zakresu projektowania i stosowania nowoczesnych technik pomiarowych, w tym fotogrametrii cyfrowej i teledetekcji, przeprowadzania zaawansowanych analiz przestrzennych, kartografii multimedialnej oraz zastosowania technologii wirtualnej rzeczywistości (VR).

Absolwenci geoinformatyki będą przygotowani do wykonywania zadań inżynierskich m.in. w geoinformatyce, geodezji, architekturze i budownictwie (modelowanie 3D/CAD) czy też w urbanistyce i rozwoju przestrzennym. Będą mogli realizować się w pracy indywidualnej (usługi z zakresu geodezji i kartografii lub pozyskiwania i przetwarzania geoinformacji). Studia przygotują ich także do działalności zespołowej, w tym do pracy w urzędach administracji państwowej i samorządowej, w biurach geoinformatycznych, geodezyjnych i projektowych, firmach działających w branży budowlanej, wojsku, policji straży pożarnej i innych służbach mundurowych, gdzie wymagana jest umiejętność obsługi baz geoinformatycznych.

Moda na geoinformatykę i geoinformację

Będzie to już jedenasta uczelnia kształcącą na tym kierunku. Kierunki o zbliżonym profilu uruchomiono na:

 • Politechnice Warszawskiej (geoinformatyka – stacjonarne I stopnia),
 • Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu (geoinformacja – stacjonarne I stopnia),
 • Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (geoinformatyka – stacjonarne I oraz II stopnia),
 • Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (geoinformacja środowiskowa – stacjonarne II stopnia),
 • Uniwersytecie Łódzkim (geoinformacja – stacjonarne I i II stopnia),
 • Akademii Morskiej w Szczecinie (geoinformatyka – niestacjonarne II stopnia),
 • Akademii Górniczo-Hutniczej (geoinformacja na WGGiIŚ – stacjonarne I oraz II stopnia, geoinformatyka na WGGiOŚ – stacjonarne I oraz II stopnia),
 • Uniwersytecie Zielonogórskim (geoinformatyka i techniki satelitarne – stacjonarne I stopnia),
 • Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie (geoinformatyka – stacjonarne I stopnia),
 • Politechnice Wrocławskiej (geoinformatyka – stacjonarne I stopnia).

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Errata W Politechnice Warszawskiej mają geoinformatykę (z resztą najlepszą w kraju) a nie jak błędnie podajecie geoinformację - https://www.pw.edu.pl/Ksztalcenie/Studia-I-stopnia -i-jednolite/Studia-stacjonarne/Oferta. A na AGH geoinformacja również jest w ofercie jako studia II stopnia od semestru letniego 2021/2022 - https://studiuj.wggiis.agh.edu.pl/geoinformacja2.h tml. Kilka kliknięć i już news staje się bardziej rzetelny.
odpowiedz zgłoś
odp: Errata z jaką resztą ? Znaczy reszta i PW są najlepsze w kraju ?
odpowiedz zgłoś
pytanie czy na tej uczelni nie wykłada pani dr Pietrzak Ludmiła?
odpowiedz zgłoś
odp: pytanie Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Suwałkach
odpowiedz zgłoś
osób... Uczących się geodezji i potem osób chcących pracować w zawodzie jest za dużo. Stąd potem jedynie może 30 % zostaje w zawodzie ze względu na bardzo małe wynagrodzenia. Nie ma sensu w PL uczyć ludzi tego czego potem nie wykorzystają. Geodetów coś umiejących w Polsce zaczyna brakować, ale tego nie zmienimy kształcąc coraz więcej ludzi Tu potrzebne są działania systemowe albo lepiej to zostawić rynkowi Za kilka kilkanaście lat, będzie tak jak na zachodzie jak jeszcze ci co cokolwiek umieją odejdą z zawodu. Wtedy wzrosną place. Dziś być młodym geodeta i iść do pracy w zawodzie-kompletnie bez sensu. Strata czasu i pieniędzy wydanych na naukę
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
w ramach zaliczenia niech wyślą operat w pdf-ie przez ePUAP do dowolnego ośrodka w polsce:) Tak zaczepnie, na zaliczenie...
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: w ramach zaliczenia Albo niech poproszą o bezpłatne dane z EGiB udostępnione na mocy nowego rozporządzenia GGK :)
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
czas mamić młodzież nowym kierunkiem studiów.
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: czas Akurat tam jest przynajmniej jedna osoba, która się na tym już ładny czas temu znała.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS