|2021-09-29|
GIS, Edukacja
Kierunek geoinformatyka również na Politechnice Koszalińskiej
Do grona uczelni, które będą kształcić na kierunku geoinformatyka, wkrótce dołączy także Politechnika Koszalińska.
fot. Wikipedia/Panek
|
|
|
|
|
|
Geoinformatyka jako studia II stopnia znajdzie się w ofercie uczelni od semestru letniego 2021/2022. Uchwałę w tej sprawie 22 września br. podjął Senat PK. Naukę na tym kierunku będą mogli podjąć absolwenci studiów I stopnia z tytułem inżyniera.
Dotychczas studenci Politechniki Koszalińskiej mieli możliwość pozyskiwania wiedzy z zakresu geoinformatyki na studiach I stopnia na kierunku geodezja i kartografia o specjalności geodezja i geoinformatyka. Na potrzebę uruchomienia nowego kierunku wskazywali przedstawiciele środowisk gospodarczych i samorządów lokalnych, w szczególności członkowie Konwentu Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji. Utworzenie nowego kierunku postulowali też studenci i absolwenci uczelni – wyjaśnia PK.
Studia będą prowadzone w formie stacjonarnej (3 semestry) i niestacjonarnej (4 semestry). W ich trakcie studenci zdobędą wiedzę z zakresu projektowania i stosowania nowoczesnych technik pomiarowych, w tym fotogrametrii cyfrowej i teledetekcji, przeprowadzania zaawansowanych analiz przestrzennych, kartografii multimedialnej oraz zastosowania technologii wirtualnej rzeczywistości (VR).
Absolwenci geoinformatyki będą przygotowani do wykonywania zadań inżynierskich m.in. w geoinformatyce, geodezji, architekturze i budownictwie (modelowanie 3D/CAD) czy też w urbanistyce i rozwoju przestrzennym. Będą mogli realizować się w pracy indywidualnej (usługi z zakresu geodezji i kartografii lub pozyskiwania i przetwarzania geoinformacji). Studia przygotują ich także do działalności zespołowej, w tym do pracy w urzędach administracji państwowej i samorządowej, w biurach geoinformatycznych, geodezyjnych i projektowych, firmach działających w branży budowlanej, wojsku, policji straży pożarnej i innych służbach mundurowych, gdzie wymagana jest umiejętność obsługi baz geoinformatycznych.
Moda na geoinformatykę i geoinformację
Będzie to już jedenasta uczelnia kształcącą na tym kierunku. Kierunki o zbliżonym profilu uruchomiono na:
- Politechnice Warszawskiej (geoinformatyka – stacjonarne I stopnia),
- Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu (geoinformacja – stacjonarne I stopnia),
- Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (geoinformatyka – stacjonarne I oraz II stopnia),
- Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (geoinformacja środowiskowa – stacjonarne II stopnia),
- Uniwersytecie Łódzkim (geoinformacja – stacjonarne I i II stopnia),
- Akademii Morskiej w Szczecinie (geoinformatyka – niestacjonarne II stopnia),
- Akademii Górniczo-Hutniczej (geoinformacja na WGGiIŚ – stacjonarne I oraz II stopnia, geoinformatyka na WGGiOŚ – stacjonarne I oraz II stopnia),
- Uniwersytecie Zielonogórskim (geoinformatyka i techniki satelitarne – stacjonarne I stopnia),
- Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie (geoinformatyka – stacjonarne I stopnia),
- Politechnice Wrocławskiej (geoinformatyka – stacjonarne I stopnia).
JK
|