Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2021-04-08 | GIS, Teledetekcja, Edukacja

Resort rozwoju wybrał najlepsze prace w dziedzinie geoinformacji

Poznaliśmy laureatów III konkursu o Nagrodę Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii na najlepsze prace dyplomowe, rozprawy doktorskie, publikacje oraz innowacyjne rozwiązania w dziedzinie geoinformacji.


Ilustracja: Resort rozwoju wybrał najlepsze prace w dziedzinie geoinformacji

W tej edycji do konkursu zgłoszono 11 prac dyplomowych (w tym 8 magisterskich i 3 inżynierskie), 5 rozpraw doktorskich, jedną publikację, a także 4 innowacyjne rozwiązania. Zgłoszone wnioski były oceniane w 3-etapowej procedurze przez zespół powołany przez ministra, a kierowany przez dr hab. inż. Katarzynę Osińską-Skotak.

Oceniając zgłoszenia, pod uwagę brano m.in. ich wartość naukową i praktyczną oraz oryginalność i stopień trudności. Zespół zadecydował, że w tej edycji nie przyzna nagród za publikacje i innowacyjne rozwiązania. W pozostałych kategoriach wybrał zaś 9 laureatów.

Za najlepsze prace inżynierskie uznano:

  • „Opracowanie narzędzia do analizy statystycznej zależności temperatury powierzchni obszaru zurbanizowanego i wskaźników stanu zagospodarowania przestrzennego” – autor: Szymon Klimont, promotor: dr hab. inż. Katarzyna Osińska-Skotak, Wydział Geodezji i Kartografii, Politechnika Warszawska.
  • „Wizualizacja Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej przy użyciu wybranego silnika gier” – autor: Hubert Janicki, promotor: dr inż. Jacek Bernard Marciniak, Wydział Geodezji i Kartografii, Politechnika Warszawska. Dodajmy, że praca ta została nagrodzona również w Konkursie Prac Dyplomowych obronionych na kierunku geodezja i kartografia, który jest organizowany przez Stowarzyszenie Geodetów Polskich wspólnie z głównym geodetą kraju (zajęła w nim II miejsce). Zwyciężyła ponadto w XII Ogólnopolskim Konkursie Prac Dyplomowych z zakresu Kartografii, Geomatyki i Geoinformacji.

Z kolei najlepsze prace magisterskie to:

  • „Ocena efektywności paneli fotowoltaicznych na przystankach komunikacji miejskiej z zastosowaniem analiz przestrzennych 3D” – autor: Kamila Maria Waksmundzka, promotor: dr inż. Anna Fijałkowska, Wydział Geodezji i Kartografii, Politechnika Warszawska.
  • „Symulacja komputerowa pożaru lasu w programie FlamMap6 z wykorzystaniem cech drzewostanu określonych na podstawie chmur punktów lotniczego skanowania laserowego” – autor: Karol Wieczorek, promotor: dr inż. Paweł Hawryło, Wydział Leśny, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.
  • „Wykonanie aplikacji mobilnej służącej do aktualizacji informacji o bazie punktów państwowej osnowy wysokościowej, a także ułatwiającej lokalizację tych punktów w terenie” – autorki: Klaudia Wójcik i Wioletta Ślusarczyk, promotor: dr inż. Anna Przewięźlikowska, Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska, AGH w Krakowie. Swój pomysł autorki przedstawiły również na Geoforum.pl w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA.
  • „Opracowanie metodyki wyznaczania ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych z wykorzystaniem narzędzi GIS” – autor: Anna Gregorczyk, promotor: dr inż. Joanna Pluto-Kossakowska, Wydział Geodezji i Kartografii, Politechnika Warszawska.

Nagrodzone rozprawy doktorskie:

  • „Application of airborne laser scanning data for the identification of landslide areas (Wykorzystanie danych lotniczego skaningu laserowego do identyfikacji obszarów osuwiskowych)” – autor: Kamila Pawłuszek-Filipiak, promotor: prof. dr hab. inż. Andrzej Borkowski, Instytut Geodezji i Geoinformatyki, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.
  • „Rozwój przestrzenny małych miast województwa pomorskiego w kontekście procesu metropolizacji” – autor: Hanna Obracht-Prondzyńska, promotor: dr hab. inż. arch. Jakub Szczepański, Wydział Architektury, Politechnika Gdańska.
  • „Metoda wyznaczania zasobów terenów inwestycyjnych” – autor: Anita Kukulska-Kozieł, promotor: prof. dr hab. inż. Krzysztof Gawroński, Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.
Była to już trzecia edycja konkursu. W pierwszej udało się wyłonić 11 laureatów we wszystkich 6 kategoriach. Z kolei w zeszłorocznym konkursie przyznano 5 statuetek. Z powodu zbyt małej liczby zgłoszeń zwycięzców nie wyłoniono w kategoriach „krajowe publikacje” oraz „innowacyjne rozwiązania”.

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

dostępność online Interesująca byłaby możliwość przeczytania prac konkursowych w formie elektronicznej
  
 5 
Czy gdzieś jest możliwość poznania członków szanownego jury tego konkursu ? Pani minister powołała w zarządzeniu zespół bez nazwisk. Rozwiązanie ciekawe aczkolwiek rzadko stosowane. ;)
    3 
 8 



wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Testy skanera SPL w Kopenhadze
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w Australii licencje na prace geodezyjne zaczęto wydawać w latach 40. XIX wieku?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Erik Grafarend (1939-2020)

Erik Grafarend (1939-2020)
Znany na świecie niemiecki geodeta, który wniósł istotny wkład w rozwój nowoczesnych metod matematycznych w geodezji. Erik Wilhelm Grafarend urodził się 30 października 1939 r. w Essen. Studiował geodezję górniczą na Politechnice...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1771
Szkot James Watt (1736-1819), wynalazca m.in. silnika parowego, zastosował po raz pierwszy w lunecie nitki dalmiercze umożliwiające pomiar odległości.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2