wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-04-08| GIS, Teledetekcja, Edukacja

Resort rozwoju wybrał najlepsze prace w dziedzinie geoinformacji

Poznaliśmy laureatów III konkursu o Nagrodę Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii na najlepsze prace dyplomowe, rozprawy doktorskie, publikacje oraz innowacyjne rozwiązania w dziedzinie geoinformacji.


Resort rozwoju wybrał najlepsze prace w dziedzinie geoinformacji

W tej edycji do konkursu zgłoszono 11 prac dyplomowych (w tym 8 magisterskich i 3 inżynierskie), 5 rozpraw doktorskich, jedną publikację, a także 4 innowacyjne rozwiązania. Zgłoszone wnioski były oceniane w 3-etapowej procedurze przez zespół powołany przez ministra, a kierowany przez dr hab. inż. Katarzynę Osińską-Skotak.

Oceniając zgłoszenia, pod uwagę brano m.in. ich wartość naukową i praktyczną oraz oryginalność i stopień trudności. Zespół zadecydował, że w tej edycji nie przyzna nagród za publikacje i innowacyjne rozwiązania. W pozostałych kategoriach wybrał zaś 9 laureatów.

Za najlepsze prace inżynierskie uznano:

 • „Opracowanie narzędzia do analizy statystycznej zależności temperatury powierzchni obszaru zurbanizowanego i wskaźników stanu zagospodarowania przestrzennego” – autor: Szymon Klimont, promotor: dr hab. inż. Katarzyna Osińska-Skotak, Wydział Geodezji i Kartografii, Politechnika Warszawska.
 • „Wizualizacja Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej przy użyciu wybranego silnika gier” – autor: Hubert Janicki, promotor: dr inż. Jacek Bernard Marciniak, Wydział Geodezji i Kartografii, Politechnika Warszawska. Dodajmy, że praca ta została nagrodzona również w Konkursie Prac Dyplomowych obronionych na kierunku geodezja i kartografia, który jest organizowany przez Stowarzyszenie Geodetów Polskich wspólnie z głównym geodetą kraju (zajęła w nim II miejsce). Zwyciężyła ponadto w XII Ogólnopolskim Konkursie Prac Dyplomowych z zakresu Kartografii, Geomatyki i Geoinformacji.

Z kolei najlepsze prace magisterskie to:

 • „Ocena efektywności paneli fotowoltaicznych na przystankach komunikacji miejskiej z zastosowaniem analiz przestrzennych 3D” – autor: Kamila Maria Waksmundzka, promotor: dr inż. Anna Fijałkowska, Wydział Geodezji i Kartografii, Politechnika Warszawska.
 • „Symulacja komputerowa pożaru lasu w programie FlamMap6 z wykorzystaniem cech drzewostanu określonych na podstawie chmur punktów lotniczego skanowania laserowego” – autor: Karol Wieczorek, promotor: dr inż. Paweł Hawryło, Wydział Leśny, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.
 • „Wykonanie aplikacji mobilnej służącej do aktualizacji informacji o bazie punktów państwowej osnowy wysokościowej, a także ułatwiającej lokalizację tych punktów w terenie” – autorki: Klaudia Wójcik i Wioletta Ślusarczyk, promotor: dr inż. Anna Przewięźlikowska, Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska, AGH w Krakowie. Swój pomysł autorki przedstawiły również na Geoforum.pl w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA.
 • „Opracowanie metodyki wyznaczania ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych z wykorzystaniem narzędzi GIS” – autor: Anna Gregorczyk, promotor: dr inż. Joanna Pluto-Kossakowska, Wydział Geodezji i Kartografii, Politechnika Warszawska.

Nagrodzone rozprawy doktorskie:

 • „Application of airborne laser scanning data for the identification of landslide areas (Wykorzystanie danych lotniczego skaningu laserowego do identyfikacji obszarów osuwiskowych)” – autor: Kamila Pawłuszek-Filipiak, promotor: prof. dr hab. inż. Andrzej Borkowski, Instytut Geodezji i Geoinformatyki, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.
 • „Rozwój przestrzenny małych miast województwa pomorskiego w kontekście procesu metropolizacji” – autor: Hanna Obracht-Prondzyńska, promotor: dr hab. inż. arch. Jakub Szczepański, Wydział Architektury, Politechnika Gdańska.
 • „Metoda wyznaczania zasobów terenów inwestycyjnych” – autor: Anita Kukulska-Kozieł, promotor: prof. dr hab. inż. Krzysztof Gawroński, Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.
Była to już trzecia edycja konkursu. W pierwszej udało się wyłonić 11 laureatów we wszystkich 6 kategoriach. Z kolei w zeszłorocznym konkursie przyznano 5 statuetek. Z powodu zbyt małej liczby zgłoszeń zwycięzców nie wyłoniono w kategoriach „krajowe publikacje” oraz „innowacyjne rozwiązania”.

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
dostępność online Interesująca byłaby możliwość przeczytania prac konkursowych w formie elektronicznej
 4 
odpowiedz zgłoś
Czy gdzieś jest możliwość poznania członków szanownego jury tego konkursu ? Pani minister powołała w zarządzeniu zespół bez nazwisk. Rozwiązanie ciekawe aczkolwiek rzadko stosowane. ;)
 2 
 8 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzewiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS