Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-06-28| GIS

Minister nagradza innowacje w geoinformacji

Poznaliśmy laureatów I edycji konkursu ministra inwestycji i rozwoju za najlepsze prace dyplomowe, rozprawy doktorskie i habilitacyjne, publikacje oraz innowacyjne rozwiązania w dziedzinie geoinformacji.


Minister nagradza innowacje w geoinformacji
Minister nagradza innowacje w geoinformacji
Minister nagradza innowacje w geoinformacji

– Cieszę się z możliwości wręczenia tych nagród nie tylko dlatego, że geoinformacja leży w kompetencjach naszego ministerstwa, ale także z tego powodu, że to bardzo innowacyjna dziedzina, szalenie ważna dla naszej gospodarki – powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. – Mam nadzieję, że na bazie nagrodzonych prac będą powstawać nowe rozwiązania i firmy, a geoinformacja będzie stawać się coraz ważniejszą specjalizacją polskiej gospodarki, a uważam, że mamy w tej dziedzinie duże kompetencje – dodał.

– Cieszy mnie, że minister docenia rolę informacji przestrzennej. To jest coś, w czym możemy się mocno rozwijać i chcę też, by w tym kierunku rozwijał się GUGiK – powiedział główny geodeta kraju Waldemar Izdebski. – Zależy nam na popularyzacji rozwiązań związanych z geoinformacją, tak aby na tej bazie nie tylko rozwijać gospodarkę i administrację publiczną, ale także ułatwiać życie obywatelom – stwierdził.

W konkursie wpłynęło łącznie 28 wniosków spełniających wymogi formalne – 19 prac dyplomowych, 3 rozprawy doktorskie i habilitacyjne, 2 krajowe publikacje oraz 4 innowacyjne rozwiązania w zakresie geoinformacji. Zgłoszenia oceniał zespół konkursowy powołany zarządzeniem ministra.

Nagrodzone prace inżynierskie:

  • „Wykorzystanie lotniczego skanowania laserowego oraz dopasowania zdjęć lotniczych i scen satelitarnych w modelowaniu 3D wybranego obszaru Warszawy” – autorki: Klaudia Kapeluszna i Paulina Syrokosz, promotor: dr inż. Krzysztof Bakuła, Wydział Geodezji i Kartografii, Politechnika Warszawska;
  • „Analiza przestrzenna lokalnego rynku nieruchomości z wykorzystaniem oprogramowania GIS” – autor: Dominik Niekurzak, promotor: dr hab. inż. Radosław Cellmer, Wydział Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

Nagrodzone prace magisterskie:

  • „Analiza możliwości transformacji struktury typów danych zgodnych z obowiązującą normą PN-EW ISO 19107:2010 do struktury typów zgodnych z nową propozycją normy” – autor: Andrzej Szeszko, promotor: dr inż. Zenon Parzyński, Wydział Geodezji i Kartografii, Politechnika Warszawska;
  • „Harmonizacja i integracja struktur informacyjnych na podstawie wybranych przykładów” – autorki: Anita Dylik i Magdalena Grudzień, promotor: dr inż. Zenon Parzyński, Wydział Geodezji i Kartografii, Politechnika Warszawska;
  • „Wykorzystanie technologii GIS w analizie zielonej i błękitnej infrastruktury dla obszaru zurbanizowanego i podmiejskiego” – autorki: Weronika Tulkowska i Monika Władyka, promotor: dr inż. Joanna Pluto-Kossakowska, Wydział Geodezji i Kartografii, Politechnika Warszawska;
  • „Opracowanie autorskiego systemu rejestracji i analizy zrzutów zanieczyszczeń z oczyszczalni ścieków w województwie łódzkim” – autor: Paweł Borek, promotor: dr inż. Artur Krawczyk, Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

Ponadto w kategorii prace magisterskie zespół oceniający zawnioskował o przyznanie dodatkowej nagrody, w formie dyplomu honorowego, pracy „Analiza rozmieszczenia akcji gaśniczych w województwie łódzkim w latach 2014-2016” – autorka: Małgorzata Baran, promotor: dr hab. Stanisław Mordwa, Wydział Nauk Geograficznych Wydział Matematyki i Informatyki, Uniwersytet Łódzki.

Nagroda za rozprawę doktorską przypadła publikacji pt. „Opracowanie metody wyznaczania rozdzielczości geoinformacyjnej w cyfrowym modelu topograficznym” – autor: Bartłomiej Jan Bielawski, promotor: dr hab. inż. Robert Olszewski, prof. PW, Wydział Geodezji i Kartografii, Politechnika Warszawska.

W kategorii rozprawy habilitacyjne nagrodzono pracę „Metodyka i system przetwarzania danych pozyskiwanych masowo w celu numerycznego modelowania powierzchni z wykorzystaniem struktury GRID” – autor: Dariusz Gościewski, Wydział Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

Nagrodzoną publikacją krajową jest praca pt. „Zastosowanie aplikacji geoankiety i geodyskusji w partycypacyjnym planowaniu przestrzennym – dobre praktyki” – autorzy: Piotr Jankowski, Tomasz Kaczmarek, Zbigniew Zwoliński, Edyta Bąkowska, Michał Czepkiewicz, Łukasz Mikuła, Marek Młodowski, Cezary Brudka.

Minister nagrodził również dwa innowacyjne rozwiązania:

  • budowę miejskich modeli 3D w oparciu o rozwiązanie smart3Dcity; nagrodę odebrał prezes wrocławskiej firmy SHH Piotr Janas (spółka opracowała m.in. model 3D Poznania);
  • usługę zbiorczą WMS danych ewidencji gruntów i budynków „Krajowa Integracja Ewidencji Gruntów” (KIEG); nagrodę odebrał prezes stołecznej firmy Geo-System Zbigniew Malinowski.

Jak zapowiedział Jerzy Kwieciński, konkurs ten ma być organizowany również w kolejnych latach.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS