wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Jak wyznaczyć strefy dojazdu w QGIS
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2018-12-17| Teledetekcja

Model 3D Poznania

O jego tworzeniu, aktualizacji i praktycznym zastosowaniu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA pisze zastępca dyrektora ds. SIP w GEOPOZie.


Model 3D Poznania
Model 3D miasta powinien obejmować nie tylko trójwymiarowe odwzorowanie ukształtowania powierzchni i zabudowy, ale także specjalistyczne oprogramowanie zapewniające zapisywanie niezbędnych danych do bazy, ich bieżącą aktualizację oraz udostępnianie.

Zarządzanie nowoczesnym miastem jest trudne, a wręcz niemożliwe bez dostępu do danych o położeniu i funkcjonowaniu infrastruktury komunikacyjnej, budynków, zieleni i innych elementów składających się na przestrzeń miejską. Istotnie wspomagają one podejmowanie decyzji, ale dopiero ich wizualizacja zapewnia wykorzystanie w pełni zawartych w nich informacji, co przekłada się na racjonalny rozwój miasta. Krąg zainteresowanych danymi o przestrzeni miasta ciągle rośnie, są wśród nich obok urzędników także przedstawiciele nauki, biznesu i mieszkańcy.

Jednym z najistotniejszych zagadnień wpływających na rozwój technologii związanych z przetwarzaniem i udostępnianiem danych jest ich otwartość. Spore ułatwienie w zakresie dostępu i możliwoś­ci wykorzystania danych, szczególnie przestrzennych, wprowadziły: ustawa z 4 marca 2010 r. o infra­strukturze informacji przestrzennej, ustawa z 25 lutego 2016 r. o ponownym wykorzys­taniu informacji sektora publicznego, a także ostatnie zmiany w ustawie z 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne. Przepisy te poszerzyły zakres dostępnych danych, a podmiotom zajmującym się gromadzeniem, przetwarzaniem i udostępnianiem danych narzuciły obowiązek zapewnienia ich harmonizacji oraz interoperacyjnoś­ci związanych z nimi usług. W praktyce to jednak miasta (i inne jednostki samorządu terytorialnego) samodzielnie muszą poszukiwać rozwiązań, w tym narzędzi do geoprzetwarzania, które zapewnią efektywne wykorzystanie danych gromadzonych w rejestrach publicznych, ewidencjach, a także zbiorach niemających niekiedy konkretnego prawnego odniesienia.

Prezentacja danych przestrzennych w układzie 2D ma w Poznaniu długą tradycję. Do budowy Systemu Informacji Przestrzennej zapewniającego dostęp do tematycznych opracowań kartograficznych przystąpiono już w latach 90. ubiegłego wieku. I choć taka forma prezentacji danych jest ciągle powszechnie stosowana, to nie zapewnia ona obecnie właściwego poziomu ich wykorzystania, nie spełnia też oczekiwań odbiorców, do których jest adresowana.
Nowoczesną metodą prezentacji danych, atrakcyjną dla urzędników i mieszkańców, a jednocześnie dającą nowe możliwości w zakresie analizy i wizualizacji oraz prowadzenia symulacji, jest model 3D miasta. Od początku było dla nas jas­ne, że model ten powinien obejmować nie tylko trójwymiarowe odwzorowanie ukształtowania powierzchni i zabudowy, ale także specjalistyczne oprogramowanie zapewniające zapisywanie niezbędnych danych do bazy, ich bieżącą aktualizację oraz udostępnianie.

• Model 3D jako integralna część SIP Poznania

Poznań jest pierwszym miastem w Polsce, które zbudowało model 3D dla całego swojego obszaru (około 261 km kw. i ponad 100 tys. budynków). W okresie od października 2017 r. do końca czerwca 2018 r. zrealizowała go wybrana w procedurze otwartego przetargu publicznego wrocławska firma SHH, która przygotowała także narzędzia informatyczne do zapisu modelu w bazie danych, jego aktualizacji oraz publikacji...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt