Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-02-16| Geodezja, GIS, Edukacja

Geoinformatyka na UWM

Od kolejnego roku akademickiego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie będzie można studiować geoinformatykę. Na Wydziale Geoinżynierii trwają właśnie ostatnie prace związane z uruchomieniem nowego kierunku. Zgodę na umieszczenie go w ofercie kształcenia wyraził już Senat uczelni.


Geoinformatyka na UWM

Dlaczego WG UWM postanowił poszerzyć swoją ofertę kształcenia o nowy kierunek? – Jest to związane z dynamicznym rozwojem technologii cyfrowych oraz geoprzestrzennych, takich jak GIS Science, co przejawia się coraz szerszym zastosowaniem zaawansowanych technik komputerowych oraz nowoczesnych urządzeń pomiarowych – tłumaczy w Radiu UWM FM prodziekan ds. kształcenia prof. Urszula Filipkowska (na fot.). – Kształcenie na kierunku geoinformatyka będzie skoncentrowane na wykształceniu w studencie umiejętności obsługi nowoczesnego sprzętu pomiarowego. I taki sprzęt już na wydziale jest i czeka na studentów. To m.in. odbiorniki satelitarne GNSS, georadary laserowe, echosondy a także nasz najnowszy zakup – tzw. dron podwodny, który będzie umożliwiał rejestrację obrazu w środowisku wodnym – dodaje.

– Geoinformatyk to nowy zawód, którego powstanie wymusił rozwój technologiczny. Poprzez analizę rynku zorientowaliśmy się, że inne uczelnie w Polsce, które wcześniej kształciły studentów na kierunku geodezja i kartografia, otwierają równolegle kierunek geoinformatyka. Od początku zwracaliśmy uwagę na to, żeby oba te kierunki nie konkurowały ze sobą o studentów. Geodeta powszechnie kojarzy się z osobą, która wytyczy nam budynek w terenie, drogę, sieć wodociągową czy kanalizacyjną, pomierzy granicę działki czy uprawy. Natomiast geoinformatyk to ma być taki supernowoczeny geodeta, który zamiast pomiarów w terenie wyśle drona, w gruncie wykorzysta georadar, a zamiast kreślić mapę wykorzysta zobrazowania fotogrametryczne. I tego właśnie będziemy uczyć naszych przyszłych studentów – podkreśla prof. Urszula Filipkowska.

Nowy kierunek kształcenia pojawi się w ofercie rekrutacyjnej na rok akademicki 2021/2022. Wydział Geoinżynierii UWM w Olsztynie planuje utworzenie dwóch grup na studiach inżynierskich I stopnia.
Obecnie WG UWM kształci studentów na 6 kierunkach: budownictwo, geodezja i kartografia, gospodarka przestrzenna, inżynieria informacji, inżynieria środowiska, turystyka i rekreacja.

Źródło: Radio UWM FM


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama