wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-02-16| Geodezja, GIS, Edukacja

Geoinformatyka na UWM

Od kolejnego roku akademickiego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie będzie można studiować geoinformatykę. Na Wydziale Geoinżynierii trwają właśnie ostatnie prace związane z uruchomieniem nowego kierunku. Zgodę na umieszczenie go w ofercie kształcenia wyraził już Senat uczelni.


Geoinformatyka na UWM

Dlaczego WG UWM postanowił poszerzyć swoją ofertę kształcenia o nowy kierunek? – Jest to związane z dynamicznym rozwojem technologii cyfrowych oraz geoprzestrzennych, takich jak GIS Science, co przejawia się coraz szerszym zastosowaniem zaawansowanych technik komputerowych oraz nowoczesnych urządzeń pomiarowych – tłumaczy w Radiu UWM FM prodziekan ds. kształcenia prof. Urszula Filipkowska (na fot.). – Kształcenie na kierunku geoinformatyka będzie skoncentrowane na wykształceniu w studencie umiejętności obsługi nowoczesnego sprzętu pomiarowego. I taki sprzęt już na wydziale jest i czeka na studentów. To m.in. odbiorniki satelitarne GNSS, georadary laserowe, echosondy a także nasz najnowszy zakup – tzw. dron podwodny, który będzie umożliwiał rejestrację obrazu w środowisku wodnym – dodaje.

– Geoinformatyk to nowy zawód, którego powstanie wymusił rozwój technologiczny. Poprzez analizę rynku zorientowaliśmy się, że inne uczelnie w Polsce, które wcześniej kształciły studentów na kierunku geodezja i kartografia, otwierają równolegle kierunek geoinformatyka. Od początku zwracaliśmy uwagę na to, żeby oba te kierunki nie konkurowały ze sobą o studentów. Geodeta powszechnie kojarzy się z osobą, która wytyczy nam budynek w terenie, drogę, sieć wodociągową czy kanalizacyjną, pomierzy granicę działki czy uprawy. Natomiast geoinformatyk to ma być taki supernowoczeny geodeta, który zamiast pomiarów w terenie wyśle drona, w gruncie wykorzysta georadar, a zamiast kreślić mapę wykorzysta zobrazowania fotogrametryczne. I tego właśnie będziemy uczyć naszych przyszłych studentów – podkreśla prof. Urszula Filipkowska.

Nowy kierunek kształcenia pojawi się w ofercie rekrutacyjnej na rok akademicki 2021/2022. Wydział Geoinżynierii UWM w Olsztynie planuje utworzenie dwóch grup na studiach inżynierskich I stopnia.
Obecnie WG UWM kształci studentów na 6 kierunkach: budownictwo, geodezja i kartografia, gospodarka przestrzenna, inżynieria informacji, inżynieria środowiska, turystyka i rekreacja.

Źródło: Radio UWM FM


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Nowoczesny sprzęt a co to są te "georadary laserowe" i jak działają? bo jakoś trudno mi wyobrazić sobie wiązkę laserową, która przechodzi przez grunt... Odnoszę wrażenie, że zakupiono sprzęt ale nikt nie wie co i opowiada się teraz bajki... Pytanie, czy są tam osoby, które to obsługują bo za moich czasów to biednie z wykorzystaniem praktycznym sprzętu tam było. Ewentualnie osoby, które miały pojęcie o tym co robią to wykorzystywały sprzęt uniwersytecki do trzaskania "robótek", a nie przekazywania wiedzy studentom.
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: Nowoczesny sprzęt Nie zdziwiłbym się gdyby spisujący źle wstawił przecinek. ;)
odpowiedz zgłoś
odp: Nowoczesny sprzęt eee tam... po prostu p.profesor nie jest geodetką i nie wie co to za maszyny tam mają, coś miało nazwę jakiś tam radar, coś było laserowego i się złożyło w jedno... UWM po prostu dostosowuje się do potrzeb "rynku studenta". Młody człowiek czyta na branżowym portalu, że w geodezji to bida, więc szuka czegoś innego i wpada mu w rękę geoinformatyk.... WOW myśli sobie: To jest TO!
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
@ Geoinformatyk to słaby geodeta i jeszcze gorszy informatyk.
 4 
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: @ Pewnie dlatego frustrujesz się na tym forum biedaku i musisz takie rzeczy pisać ? Bo twój chłód i trud marnie jest opłacany ?
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
??? Czy jest zapotrzebowanie na Rynku na takie pomiary?? Komu są potrzebne takie opracowania?? Jaki zakres uprawnień trzeba mieć (1??). Myślę że to będzie produkcja przyszłych bezrobotnych.
 1 
 10 
odpowiedz zgłoś
Geodezja Zawód idzie na dno. Zarobki słabe. Duża konkurencja.
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
Komentarz W taki sposób osłabia się zawód geodety... po co rozdrabniać i wynosić specjalizację do rangi kierunku na studiach
 9 
odpowiedz zgłoś
dawno dawno temu a kto dziś "kreśli mapy"? to chyba wypowiedź z lat 90-tych XXw. Geoinformatyka jest już od kilkunastu lat powszechnie stosowana w geodezji i kartografii, uczelnie wreszcie zaczynają nadążać.
 3 
odpowiedz zgłoś
latajmy w kosmos dalej Dla kogo te ściemy ? Obecnie pomiędzy uczelnianą ?nauką? a dydaktyką jest taki odjazd, że szkoda w ogóle komentować, nie wspominając już o, w zasadzie braku współpracy z geodezją ?produkcyjną? Czego praktycznego Ci młodzi ludzie mają się nauczyć od fachowców ? Laserowego pomiaru odległości w kosmosie ?
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
Przecież na UWMN od ponad dekady był kierunek inżynierski geodezja i geoinformatyka, więc co jest takiego innowacyjnego w tym że pozbyli się z nazwy geodezji? :)
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: Przecież na UWMN W gwoli ścisłości, to była specjalność kierunku Geodezja i Kartografia
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: Przecież na UWMN Może z tym, że będzie to geoinformatyka bez geodezji, a co więcej bez informatyki, więc zostanie samo geo - czym kolwiek to będzie ;)
 7 
odpowiedz zgłoś
latajmy w kosmos Osobom wybierającym się na te studia, proponuję przejrzeć oferty pracy z 'podwodnymi dronami' i innymi nowoczesnymi technikami pomiarów.
 10 
odpowiedz zgłoś
odp: latajmy w kosmos Znam przynajmniej 3 firmy co poszukuja ludzi do obslugi danych z ROV
 8 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: latajmy w kosmos I ile te firmy płacą ponad płacę minimalną?
 3 
zgłoś
odp: odp: latajmy w kosmos czyli to kierunek technik-operator, pomiarowy do urządzeń typu georadar, odbiornik GNSS, dron? To fakt, pensja minimalna. Będzie też coś o smartfonach i rysowaniem śladów GPX oraz robieniem zdjęć z geotagowaniem, bo był nawet na to przetarg niedawno dla wybranych kajakarzy rzecznych (np. takich, którzy już to kiedyś zrobili na zamówienie z wolnej ręki)? Nie zapominajmy o samochodach z nawigacjami, które też trzeba umieć obsługiwać, żeby w teren dojechać. Raczej będzie tak jak kiedyś ze studiami z szacowania nieruchomości, po których trzeba było i tak udać się na płatne szkolenia u tych samych profesorów i załatwić praktyki przed egzaminem? Czy absolwenci będą mieli uprawnienia do latania dronami? A nie, to nie technikum, studia dają tylko wiedzę teoretyczną. Będą pewnie półtoragodzinne ćwiczenia na sprzęcie przez całe studia i praktyki, na których nie pojawi się żaden instruktor ani praktyk. Tak było lata temu na innej uczelni. Więcej się na Leica Tour nauczyłem i po tygodniu pracy
 8 
zgłoś
odp: latajmy w kosmos przypomniał mi się też inny szczegół z czasów studiów. Gdy chciałem wypożyczyć sprzęt do pomiarów w związku z pracą magisterską okazało się, że grafik wypożyczeń jedynego wtedy na uczelni tachimetru jest niezwykle napięty, bo do swoich badań potrzebują go niemal wszyscy pracownicy, którzy mają uprawnienia geodezyjne oprócz tytułów naukowych. Wtedy to był tak drogi sprzęt dla drobnego geodety, jak dziś georadar.
 7 
odpowiedz zgłoś
9 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS