Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-11-24| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Edukacja

GeoTargi Pracy na PW: geodeci poszukiwani od zaraz!

Absolwenci geodezji i kartografii oraz kierunków pokrewnych na brak ofert pracy po studiach oraz w ich trakcie nie powinni narzekać – udowadniają targi pracy, które rozpoczęły się dziś (24 listopada) na Politechnice Warszawskiej.


GeoTargi Pracy na PW: geodeci poszukiwani od zaraz!
GeoTargi Pracy na PW: geodeci poszukiwani od zaraz! <br />
Dziekan WGiK dr hab. Janusz Walo otwiera targi
Dziekan WGiK dr hab. Janusz Walo otwiera targi
GeoTargi Pracy na PW: geodeci poszukiwani od zaraz! <br />
Stoisko OPEGIEKA
Stoisko OPEGIEKA
GeoTargi Pracy na PW: geodeci poszukiwani od zaraz! <br />
Stoisko Hexagonu
Stoisko Hexagonu

GeoTargi Pracy odbywają się w Auli Gmachu Głównego PW i są częścią obchodów jubileuszu stulecia Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Podczas ich otwarcia dziekan WGiK PW dr hab. Janusz Walo wyraził nadzieję, że nie będzie to wydarzenie jednorazowe, ale zyska charakter cykliczny.

Targi zgromadziły całkiem spore grono pracodawców. Są wśród nich nie tylko typowe geodezyjne firmy wykonawcze, ale również przedsiębiorstwa zajmujące się geoinformatyką i doradztwem czy dystrybutorzy sprzętu pomiarowego i oprogramowania. Łącznie swoją ofertę zatrudnienia prezentuje 14 podmiotów. Już sama ich liczba pokazuje, że absolwenci kierunków geodezyjnych mają w czym wybierać, a rozmowy z poszczególnymi pracodawcami tylko to potwierdzają.

Zdecydowana większość wystawców deklaruje, że poszukuje nie tylko specjalistów z doświadczeniem, ale także stażystów, którzy dopiero zaczynają swoją karierę zawodową. Popyt na pracowników jest na tyle duży, że – jak przyznają niektórzy uczestnicy targów – czasem muszą wstrzymywać się z realizacją kolejnych zleceń. Nie powinno więc dziwić, że poprzeczka dla kandydatów, jeśli chodzi o ich wiedzę i doświadczenie zawodowe, nie jest stawiana bardzo wysoko. Pracodawcy deklarują, że dokształcanie nowego narybku z chęcią wezmą na siebie. Zgodnie podkreślają jednak, że od kandydatów oczekują zaangażowania, chęci poszerzania wiedzy oraz logicznego myślenia. Ta ostatnia cecha szczególnie u inżynierów powinna wydawać się oczywistością, choć – jak przyznaje przedstawiciel jednej z firm geodezyjnych – wśród młodych ludzi zdarza się ostatnio zaskakująco rzadko.

Największym wzięciem na targach cieszą się oczywiście specjaliści z zakresu geoinformatyki – tych poszukują choćby firmy: TomTom, Hexagon, OPEGIEKA, OPGK Rzeszów czy Globema. Przedstawiciele tej ostatniej zapewniają, że coś dla siebie znajdą u nich osoby również bez znajomości języków programowania – na start wystarczy umiejętność posługiwania się programami GIS-owymi. Oczywiście znajomość choćby popularnego Pythona znacznie podnosi wartość kandydata – słyszę na innych stoiskach.

Sporo ofert czeka też na specjalistów z zakresu teledetekcji i fotogrametrii. Dotyczą one przede wszystkim tak modnych ostatnio dronów, choć np. firma OPEGIEKA poszukuje również pracowników do pozyskiwania i przetwarzania zobrazowań lotniczych i satelitarnych. Z kolei stołeczna spółka SkySnap prowadzi nabór specjalistów m.in. z zakresu uczenia maszynowego. Teledetekcyjne talenty na PW łowi nawet międzynarodowa firma doradcza PwC. Korporacja poszukuje m.in. specjalistów z zakresu dronów czy analizy danych przestrzennych.

Ale studenci po innych geodezyjnych specjalizacjach również znajdą coś dla siebie. Na stoiskach takich firm jak WPG, OPGK Rzeszów czy PKIG poszukiwani są zarówno kameraliści, jak i terenowcy. Czeka na nich praca chociażby przy zakładaniu i aktualizacji baz, osnowach, opracowaniach prawnych, obsługach inwestycji czy w modelowaniu informacji o budynkach (BIM). Oferty są zarówno dla osób z doświadczeniem, jak i stażystów. Co ważne, dzięki pandemii większość pracodawców przychylnie patrzy na pracę zdalną, choćby z drugiego końca kraju.

Na targach obecny był również Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, który przekonywał studentów, że praca w administracji publicznej również może być ciekawa. Instytucja poszukuje obecnie pracowników np. do utrzymywania bazy BDOT10k i regionalnego systemu informacji przestrzennej oraz przy realizacji projektu cyfryzacji powiatowych baz danych geodezyjnych.

GeoTargi Pracy to jednak nie tylko stoiska pracodawców. Studenci mogą tu także skonsultować swoje CV z Biurem Karier, a także wziąć udział w różnorodnych warsztatach.

GeoTargi Pracy będą czynne również jutro (25 listopada) w godzinach 10-14. Swoją ofertę prezentują tu: Bentley Systems (tylko w czwartek), OPGK Gdańsk (tylko w środę), OPGK Rzeszów (tylko w środę), EnviroSolutions (tylko w czwartek), Hexagon, PKIG, Globema, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, PwC, TomTom, WPG, OPEGIEKA, SkySnap oraz Nadowski.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS