Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2021-11-09 | Geodezja, Edukacja

Studenci zadają pytania o kształcenie

Niedawno na Politechnice Warszawskiej odbył się panel dyskusyjny poświęcony kształceniu w zakresie geodezji i kartografii moderowany przez studentów WGiK PW. Rozmawiano m.in. o programach kształcenia i ich przystawaniu do współczesności, znaczeniu studiów w czasach nieograniczonego dostępu do informacji i najbliższej przyszłości uczelni. W listopadowym GEODECIE publikujemy obszerne fragmenty tej dyskusji.


Ilustracja: Studenci zadają pytania o kształcenie <br />
Uczestnicy debaty w CZIiTT PW (fot. DC)
Uczestnicy debaty w CZIiTT PW (fot. DC)
Przedstawiona tu debata stanowiła część Forum „Kształcenie w zakresie geodezji i kartografii – dziś i jutro”, które odbyło się w dniach 28 i 30 września w Warszawie. Organizatorami wydarzenia byli: Konwent Dziekanów Wydziałów Geodezyjnych, GGK oraz WGiK PW.

Do udziału w panelu – moderowanym przez studentów Patrycję Pietrzkowską oraz Dominika Wiś­niewskiego – zaproszeni zostali przedstawiciele różnych polskich uczelni, firm oraz administracji. Część z nich zgromadziła się w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW, część uczestniczyła w dyskusji zdalnie przez internet. Głos chętnie zabierała też przysłuchująca się rozmowie publiczność.

Wolność kształtowania programów

Pierwszą kwestią poruszoną przez studentów była autonomia uczelni w zakresie kreowania programów nau­czania. Powoduje ona, że osoby, które ukończyły kierunek geodezja i kartografia na dwóch różnych uczelniach, mogą posiadać częś­ciowo odmienne umiejętności. Jak zauważyli studenci, wiąże się to z koniecznością analizy różnych programów przy wyborze szkoły wyższej, a także może rodzić pewne trudnoś­ci w sytuacji zmiany uczelni w trakcie trwania studiów.

Dr hab. inż. JANUSZ WALO, dziekan WGiK PW: Wolność kształtowania programów na uczelniach akademickich jest fundamentem pozwalającym na rozwój dyscyplin i dziedzin zawodowych. Bez tego nie nadążylibyśmy za rozwojem technologii czy wyzwaniami współczesnego świata. Wolność ta, w końcu wprowadzona nie tak dawno, w moim odczuciu dała pozytywne efekty. Korzys­tamy z niej również na naszym wydziale – utworzyliśmy nowy kierunek studiów, kształtujemy programy w sposób najwłaściwszy dla przyszłego absolwenta. Oczywiście pewne aspekty można uznać za zagrożenie, ale są one ograniczane.

Mgr inż. ANDRZEJ KWITOWSKI, dyrektor ds. informatyki, e-administracji, GIS i katastru w holenderskiej firmie Akadis: Zgadzam się z panem dziekanem. Szkoły wyższe ze sobą konkurują. Jeśli dany uniwersytet nie przyjmie takiego programu, który pozwoli na kształcenie bardzo dobrych ekspertów, to kiedyś na tym straci. Oczywiście trzeba również mieć na uwadze, by uczelnia, która ma kształcić inżynierów, nie zaczęła nagle kształcić aktorów.

Dr hab. inż. DARIUSZ GOTLIB, prodziekan ds. rozwoju i współpracy z gos­podarką WGiK PW: Ja też uważam, że autonomia jednostek, które są uczelniami akademickimi, badawczymi, absolutnie powinna być. Natomiast ewentualny chaos może być ograniczany przez inne mechanizmy, takie jak choćby współpraca między tymi jednostkami...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

nabijanie w butelke mlodych ludzi ciag dalszy. Po geodezji nie ma dobrej pracy, ceny za uslugi sa na poziomie sprzed 30 lat. Wszystko idzie do gory, inflacja, zarobki w innych zawodach i strajki, a geodezja stoi w miejscu. Bedzie jeszcze dlugo stala. Nawet na swoim nie ma kokosow, a nikt wam nie da dobrej pensji, gdyz ceny sa takie, ze jakby dal pracownikowi godziwie zarobic to by sam nic nie zarobil. Taka jest rzeczywistosc. Nie studiujcie tego dziadostwa, gdyz zwyczajnie bida zajrzy wam w oczy.
  
 4 
odp: nabijanie w butelke Ale po co to mówić młodym adeptom? Niech skończą i potem sami się przekonają:)
    1 
omijajcie geodezje dookoła bo zmarnujecie sobie życie
  
 5 
Geodezja To najlepsza branza! Rzad podnoszac pensje minimalna podnosi zarobki geodetom!!! Od stycznia podwyzka i Polski lad, zabiora tym cfaniakom i dadza nam ... geodetom!!!! Hurraa
    2 
 4 
odp: Geodezja Pod warunkiem, że wcześniej cię nie zwolnią ????
  
 2 
Picu picu doktorki Skoro ceny i zarobki stoją w miejscu od kilku lat, to jest tylko jeden smutny wniosek -> za dużo geodetów na rynku.
    2 
 7 
odp: Picu picu doktorki co Ty opowiadasz? Przecież minimalna płaca w Polsce rośnie nieprzerwanie od kilku lat!
  
 4 
odp: Picu picu doktorki Na pewno ilość doktorów geołodezji nie potrafi sobie poradzić z pandemią w zawodzie. Za dużo tych doktorów o których zdobyczach dla branży nic nie słychać ? No bo co oni wymyślili żeby nam się mierzyło łatwiej? Nowe atrybuty punktów granicznych? A może w ogóle atrybuty? Albo ze identyfikator punktu anie numer punktu. Może to są te przełomowe usprawnienia racjonalizatorskie???
  
 3 
GeoDepresja Skończyłem kilka lat temu geodezję na PW. Obecnie pracuję w niewielkiej firmie, w której brakuje pieniędzy na wszystko - pensję, sprzęt, art. biurowe, programy itd. Szare, brudne i śmierdzące biuro położone w piwnicy bez okien oraz nieomylny stary szef, który zatrzymał się z wiedzą 30 lat temu. Zarabiam 2500 zł na rękę. Codziennie marnuje swoją wiedzę i doświadczenie zdobyte na studiach dotyczące najnowszych rozwiązań z zakresu geodezji. Na nic były kursy i szkolenia, bo codziennie i tak klepie to samo w niewielkim 22 calowym monitorze na komputerze sprzed 15 lat, który ledwo się odpala. W teren mam dziurawe buty, a szef nie chce mi dofinansować do nowych z atestem. Chcę już tylko zrobić uprawnienia i uciec z tej brudnej piwnicy lub zmienić branże. Codziennie zmuszam się by wstać z łóżka do pracy. Miasto powiatowe pod Warszawą. Proszę o pomoc. Myślę, że jest na nas młodych geodetów bez perspektyw rozwoju i utyranych pracą dużo więcej. Pozdrawiam.
    2 
 15 
odp: GeoDepresja Zrób kurs na prawo jazdy na popularnego tira- zarobki np w Trójmieście są ponad 3 razy większe niż obecnie zarabiasz. Jakieś młody to uciekaj od zawodu jak najdalej, no chyba że nie chcesz lub nie możesz. Tyle mogę poradzić
    2 
 8 
odp: odp: GeoDepresja Dziękuję za wsparcie! Rozpocząłem studia i pracę z wielkiej pasji. Codziennie zastanawiam się czy po to kończyłem studia, by np. jeździć na tirze w Trójmieście lub być sprzedawcą w supermarkecie. Bardzo trudno jest zrobić ten pierwszy krok i się przełamać - "Kiedy powiem sobie dość...?" Nie mam możliwości rozwoju, szkoleń, budowania ścieżki zawodowej, a uzyskanie uprawnień i założenie JDG bez jakichkolwiek oszczędności wydaje się skokiem na główkę do pustego basenu. Jest mi ciężko, gdy o tym myślę. Pozdrawiam wszystkich w podobnej sytuacji - trzymajcie się!
    1 
 10 
odp: GeoDepresja przestań się mazać
    7 
 1 
odp: GeoDepresja Cześć młody geodetów, poszukaj pracy w obsłudze inwestycji bo kadra się starzeje a zarobki na start to 2 razy więcej niż masz. Nie zaczynaj pracy
  
 2 
odp: odp: GeoDepresja Nie zaczynaj pracy poniżej 5k netto bo sam zobaczysz że to ciezka robota. Po każdym kontrakcie zarobki rosną a jak nie to zmieniasz firmę. Bądź twardy bo hodowlanych to twarde cwaniaki.
  
 1 
odp: GeoDepresja W zapadłej dziurze zawsze jest źle, dlatego pomyśl nad zmianą. Nie dotyczy to tylko naszego zawodu. Zarobki możesz mieć 2 razy większe robiąc to samo. Droga jest prosta - rozwijaj się, zmieniaj firmy, rób uprawnienia, potrzebny język programowania python lub vba(office i microstation, cad), xslt i xml(Leica i Trimble styleshity). Potem jest górki...
  
odp: GeoDepresja Troche nie wierze, że ktoś się tak uzewnętrznia na forum, marudzi i dalej pracuje...., ale jeżeli chcesz wyjść z tej sytuacji myślę, że zmiana zawodu to podstawa. IT, po pół rocznym kursie można zarobić 3x więcej niż masz teraz, a kurs robisz sobie online, później bawisz sie sam przez kilka msc i wchodzisz na rynek pracy. Wybór technologii jest ogromny! Programowanie/sieci/ chmura/ support/ testowanie..... zmieniaj chlopie prace! Mnóstwo moich znajomych w pandemii siedziało i uczyło się online, teraz wychodzą z juniorów i mają normalne pensje (powyzej sredniej krajowej) Ja kiedys zmienilem na bardziej inzynieryjną branze (nie wystarcza tam jednak kursy), wymagajaca duzo wiedzy, jezdzilem sobie po swiecie i tyle co masz w msc mozna bylo zarobic w w dwa dni.....
  
 3 
odp: GeoDepresja uciekaj puki czas. Geodezja to czarna dziura. Leśne dziadki doprowadziły zawód na skraj ubóstwa. Teoretycznie gorzej być już nie może, ale po co babrać się z błocie jak są lepsze zawody.
  
 3 
geodezja Młodzi ludzie poczytujecie sobie fora geodezyjne, zadzwońcie do paru firm geodezyjnych i zapytajcie jak wygląda praca po studiach. Zapytajcie o zarobki, cennik usług. Wnioski wyciągniecie sobie sami.
    1 
 18 
odp: geodezja Dokładnie - młodzi nikt wam nawet przez telefon nie powie ile u niego na rękę dostaniecie na start takie są realia - na start to wam powie ze nic nie umiesz i dlatego mało ?. Żenada ta gełodezja. W takim UK na dzień dobry ktoś zielony dostaje 15-20 ? / h bez biegłej obsługi sprzętu - po prostu za prace asystenta Mierniczego
  
 4 
uwolnienie uprawnień z zakresu 1 ciekawym postulatem była propozycja opracowania jednolitego dla kraju programu studiów inżynierskich, w celu nadania uprawnień z zakresu 1 dla wszystkich osób z tytułem inż. po odbyciu praktyki, ale już bez egzaminu. niestety nie spotkała się z przychylnością dydaktyków, ciekawe dlaczego
    4 
 10 
odp: uwolnienie uprawnień z zakresu 1 bo to niepoważny pomysł.
    3 
 8 
odp: uwolnienie uprawnień z zakresu 1 Jeżeli popatrzymy na wymagany nakład pracy określony przy wykształceniu na zakres 1 (na inne też), to na poziomie studiów inżynierskich jest to trudne do zrealizowania. Przynajmniej na kierunku "geodezja", a nie kierunku "zakres 1". Są chyba uczelnie, które próbują to zrobić, przerzucając duży nakład pracy na pracę własną studenta poza zajęciami (papier to przyjmie). W przypadku, gdy student ma otrzymać szerszą wiedzę geodezyjną, wydaje mi się, że trudno to wszystko zmieścić razem z wiedzą wymaganą przy "1".
    6 
 4 
odp: uwolnienie uprawnień z zakresu 1 zakres 1 to i tak wymierający zakres. Niedługo nie zrobisz mapy bez 2.
  
Za darmo przekazuję konkrety - nie trzeba dziękować 1. Pozamykać 3/4 kierunków geodezyjnych na państwowych uczelniach. 2. Zmniejszyć o 90 % liczbę miejsc na państwowych uczelniach na kierunku geodezja. 3. Z programu studiów wywalić 1/2 bezużytecznych przedmiotów.
    3 
 14 
odp: Za darmo przekazuję konkrety - nie trzeba dziękować to mówi licealista, student, czy może absolwent, który już skończył i teraz prawi "Po nas choćby i potop" ?
    2 
 7 



zobacz też:

Z drugiej strony lunety. Jak wybrać tachimetr do pomiarów jednoosobowych?

„Nie stać mnie na taki sprzęt, a poza tym nie jest mi...

Listopadowe wydanie GEODETY cyfrowego już do pobrania

W serwisie egeodeta24.pl, który udostępnia GEODETĘ cyfrowego, jest już opublikowane wydanie...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geospatial Revolution, odc. 2
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
południk przechodzący przez Greenwich obowiązywał jako południk zerowy w latach 1884-1984?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Giovanni Domenico Cassini (1625-1712)

Giovanni Domenico  Cassini  (1625-1712)
Francuski astronom, matematyk i geodeta pochodzenia włoskiego. Urodził się 8 czerwca 1625 roku w Perinaldo we Włoszech. Studiował na uniwersytetach w Genui i Bolonii. W latach 1650-69 był profesorem astronomii i matematyki na uniwersytecie...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1056
W Xativa k. Walencji Arabowie założyli pierwszą czerpalnię papieru w Europie.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2