|2021-11-16|
Geodezja, Edukacja
Geo w natarciu. Wyniki rekrutacji w roku akademickim 2021/2022
Nasz tegoroczny raport dotyczący rekrutacji na studia, który publikujemy w listopadowym GEODECIE, jest zdecydowanie obszerniejszy niż te z poprzednich lat. Wszystko dlatego, że postanowiliśmy przyjrzeć się naborom nie tyko na kierunki geodezyjne, ale także geoinformacyjne, geoinformatyczne i geomatyczne.
Fot. Pixabay
|
|
|
|
|
|
• Kierunki geodezyjne
Pod tym wspólnym mianem zgrupowaliśmy następujące 4 kierunki inżynierskie: geodezja i kartografia (w ofercie 20 uczelni, w tym 4 niepublicznych), geodezja i kataster oraz inżynieria geoprzestrzenna (na Wojskowej Akademii Technicznej), a także geodezja i planowanie przestrzenne (na Politechnice Rzeszowskiej).
Do grona szkół, które kształcą na kierunku geodezja i kartografia w ostatnich dwunastu miesiącach dołączyła Politechnika Śląska w Gliwicach. W pierwszym naborze na stacjonarne studia inżynierskie przyjęła 73 osoby, natomiast studiów niestacjonarnych nie uruchomiła z powodu zbyt małej liczby chętnych. Uczelnia planuje też kształcić na II stopniu (rekrutacja w listopadzie).
Dalej skupimy się na studiach I stopnia, gdyż (...) zdecydowana większość uczelni planuje rekrutację na studia magisterskie dopiero na początku 2022 roku, przed startem semestru letniego. Jest to związane z 7-semestralnymi studiami inżynierskimi.
Geodezyjne studia I stopnia na 21 uczelniach w październiku rozpoczęło w sumie 1891 osób (wzrost o 7,7% w porównaniu z ub.r.). W trybie stacjonarnym – 1343, a niestacjonarnym – 548. Warto podkreślić, że uczelnie niepubliczne przyjęły zaledwie 133 kandydatów (rok temu było ich 149) tylko na studia niestacjonarne. Dwóm placówkom – Wyższej Szkole Inżynieryjno-Ekonomicznej w Rzeszowie i Społecznej Akademii Nauk w Łodzi – nie udało się w tym roku uruchomić studiów geodezyjnych. (...)
Najwięcej chętnych do studiowania było na: Politechnice Warszawskiej (1025 osób), Politechnice Gdańskiej (775) i Politechnice Wrocławskiej (595). Z kolei pod względem liczby kandydatów na miejsce prowadzą: studia wojskowe na WAT (11,7), PW (8,5) oraz geodezja i kataster na WAT (7,9). Podobnie jak w latach ubiegłych część uczelni odmówiła podania tych wartości; wydaje się, że robią to placówki, które nie mają się czym pochwalić. Podobnie wygląda zresztą sprawa z progami przyjęć. Najwyższe utrzymały tym razem: PWr (49%), PW (45%) i geodezja i kataster na WAT (40%)...
Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA
Redakcja
|