Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-11-29| GIS, Teledetekcja, Sprzęt

Batymetryczny lidar wykryje podwodne obiekty niemal w czasie rzeczywistym

Szwedzka grupa Hexagon wspólnie z europejskim koncernem Airbus dostarczy innowacyjny lotniczy system pomiarowy, który będzie stanie wykrywać podwodne obiekty w czasie prawie rzeczywistym.


Batymetryczny lidar wykryje podwodne obiekty niemal w czasie rzeczywistym

Rozwiązanie Maritime Surveillance Aircraft (MSA) będzie bazować na dwóch batymetrycznych skanerach laserowych Leica Chiroptera 4X, które zostaną zintegrowane z samolotem transportowym CASA C295. Nowa technologia opracowana przez Hexagon sprawi, że operatorzy MSA będą w stanie wizualizować i analizować dane z tych lidarów jeszcze w trakcie lotu, zaraz po ich pozyskaniu. Pozwoli to szybko i dokładnie wskazać lokalizację poszukiwanego obiektu zamiast czekać na wyniki analiz nawet kilku dni.

Pierwszym użytkownikiem MSA będzie lotnictwo wojskowe Irlandii (Irish Air Corps). Dostawę maszyny wyznaczono na II kwartał 2023 roku.

– Z przyjemnością ogłaszamy innowacyjne zastosowanie skanera Chiroptera 4X, który teraz pozwala identyfikować małe, zanurzone obiekty w czasie zbliżonym do rzeczywistego, dzięki czemu wykrywanie obiektów podwodnych jest szybsze niż kiedykolwiek wcześniej – mówi Anders Ekelund, wiceprezes ds. sensorów batymetrycznych w firmie Hexagon.

– Kupując C295 MSA, analizowaliśmy przydatność różnych sensorów, które można dodać do naszej floty, w tym batymetrycznych i topograficznych skanerów laserowych. Airbus przedstawił nam Chiroptera 4X, który spełnia nasze wszystkie wymagania – mówi Stephen Connolly, kapitan Irish Air Corps. – Połączony sensor batymetryczny i topograficzny dostarczy nam więcej szczegółów niż kiedykolwiek wcześniej. Wykrywanie obiektów w czasie zbliżonym do rzeczywistego i posiadanie jasnego obrazu podwodnych działań pozwoli nam komunikować się bezpośrednio do Centrum Wsparcia Misji na ziemi i działać szybciej, aby skuteczniej wykonywać nasze obowiązki – podkreśla.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS