wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-11-29| GIS, Teledetekcja, Sprzęt

Batymetryczny lidar wykryje podwodne obiekty niemal w czasie rzeczywistym

Szwedzka grupa Hexagon wspólnie z europejskim koncernem Airbus dostarczy innowacyjny lotniczy system pomiarowy, który będzie stanie wykrywać podwodne obiekty w czasie prawie rzeczywistym.


Batymetryczny lidar wykryje podwodne obiekty niemal w czasie rzeczywistym

Rozwiązanie Maritime Surveillance Aircraft (MSA) będzie bazować na dwóch batymetrycznych skanerach laserowych Leica Chiroptera 4X, które zostaną zintegrowane z samolotem transportowym CASA C295. Nowa technologia opracowana przez Hexagon sprawi, że operatorzy MSA będą w stanie wizualizować i analizować dane z tych lidarów jeszcze w trakcie lotu, zaraz po ich pozyskaniu. Pozwoli to szybko i dokładnie wskazać lokalizację poszukiwanego obiektu zamiast czekać na wyniki analiz nawet kilku dni.

Pierwszym użytkownikiem MSA będzie lotnictwo wojskowe Irlandii (Irish Air Corps). Dostawę maszyny wyznaczono na II kwartał 2023 roku.

– Z przyjemnością ogłaszamy innowacyjne zastosowanie skanera Chiroptera 4X, który teraz pozwala identyfikować małe, zanurzone obiekty w czasie zbliżonym do rzeczywistego, dzięki czemu wykrywanie obiektów podwodnych jest szybsze niż kiedykolwiek wcześniej – mówi Anders Ekelund, wiceprezes ds. sensorów batymetrycznych w firmie Hexagon.

– Kupując C295 MSA, analizowaliśmy przydatność różnych sensorów, które można dodać do naszej floty, w tym batymetrycznych i topograficznych skanerów laserowych. Airbus przedstawił nam Chiroptera 4X, który spełnia nasze wszystkie wymagania – mówi Stephen Connolly, kapitan Irish Air Corps. – Połączony sensor batymetryczny i topograficzny dostarczy nam więcej szczegółów niż kiedykolwiek wcześniej. Wykrywanie obiektów w czasie zbliżonym do rzeczywistego i posiadanie jasnego obrazu podwodnych działań pozwoli nam komunikować się bezpośrednio do Centrum Wsparcia Misji na ziemi i działać szybciej, aby skuteczniej wykonywać nasze obowiązki – podkreśla.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS