Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-10-31| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt

Leica wprowadza nową jakość batymetrycznego skanowania

Leica Chiroptera 4X oraz Leica HawkEye 4X to udoskonalone modele lotniczych skanerów laserowych przeznaczonych do pomiarów batymetrycznych, które wyróżnia generowanie aż czterokrotnie gęstszej chmury punktów.


Leica wprowadza nową jakość batymetrycznego skanowania

Po udoskonaleniu urządzenia te są w stanie mierzyć nawet 140 tys. punktów na sekundę. Inżynierom z firmy Leica udało się także o 10% udoskonalić stopień penetracji wody przez promień lasera – osiąga on wartość D=2,7/k, co – jak chwali się producent – zostawia konkurencję daleko w tyle.

Producent zaznacza, że poprawione parametry obu systemów sprawiają, że ich użytkownicy mogą obniżyć koszty nalotu nawet o 50%. W typowych projektach wymagany jest bowiem pomiar dna z gęstością 2-4 pkt/m kw. W przypadku systemów Chiroptera 4X oraz Leica HawkEye 4X można to osiągnąć w pojedynczym nalocie, a dla starszych rozwiązań potrzebne są już dwa.

– Optymalizacja batymetrycznych LiDAR-ów zawsze była kompromisem między czułością sprzętu (co przekłada się na stopień penetracji wody), a rozdzielczością generowanych danych. Nasza nowa technologia 4X pozwala poprawić oba te parametry bez żadnych kompromisów – wyjaśnia Anders Ekelund, który w grupie Hexagon (której częścią jest Leica) odpowiada za batymetryczne skanery lotnicze. Co ciekawe, z zalet technologii 4X mogą korzystać również użytkownicy starszej generacji systemów Chiroptera oraz HawkEye – wystarczy upgrade sprzętu.

Skaner Chiroptera 4X testowany był przez Nova Scotia Community College podczas pomiarów kanadyjskiego wybrzeża. – Czterokrotnie wyższa rozdzielczość pomiaru znacząco poprawiła możliwość identyfikacji obiektów, nawet tak niewielkich jak o wymiarach 1 x 1 metr. Pozwala także kartować roślinność porastającą dno z niespotykaną dotychczas szczegółowością. Dzięki skanerowi Chiroptera 4X udało nam się odkryć w morzu obiekty, które nie były widoczne w naszych poprzednich pomiarach, co dobrze świadczy o czułości tego instrumentu – podkreśla Tim Webster z Nova Scotia Community College.

Źródło: Leica Geosystems, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS