Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-09-06| GNSS, Geodezja, GIS, Teledetekcja

Kanał przeciwpowodziowy Kietz pomierzony

W ramach współfinansowanego przez Bank Światowy projektu Sweco Consulting Sp. z o.o. wykonała pomiary batymetryczne kanału przeciwpowodziowego Kietz (jest on zlokalizowany w pobliżu Kostrzyna nad Odrą i ma za zadanie przepuszczać nadmiar wody podczas niebezpiecznych wezbrań na tej rzece).


Kanał przeciwpowodziowy Kietz pomierzony

Dane pomiarowe były niezbędne do zasilenia modelu hydraulicznego, który jest opracowywany w ramach kontraktu na usługi wsparcia technicznego zawartego z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie RZGW w Szczecinie. Kontrakt wiąże się z wdrażaniem Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły.

Specyficzna sytuacja hydrologiczna na cieku wymusiła konieczność połączenia tradycyjnych pomiarów geodezyjnych (GNSS) z pomiarami echosondą. W fazie planowania kampanii pomiarowej stan wody był bardzo niski i większość dna cieku była odsłonięta. W związku z tym zaplanowano użycie metody fotogrametrycznej z wykorzystaniem drona i tylko pojedyncze obszary mierzone miały być tradycyjnie.

Jednak bezpośrednio przed planowanymi pomiarami stan wody na cieku gwałtownie wzrósł, a terminy realizacji prac nie pozwoliły na ich przełożenie. Dlatego ostatecznie podjęto decyzję o wykorzystaniu pontonu z silnikiem, echosondy i tradycyjnego odbiornika GPS RTK. Łodzie o większym zanurzeniu ze zintegrowanym systemem batymetrycznym nie wchodziły w grę ze względu na liczne płycizny i przeszkody pływające w wodzie. Podczas obróbki danych pomiarowych przydatny okazał się również materiał zebrany przy użyciu bezzałogowca (wykorzystano go przy interpolacji danych dla niektórych odcinków cieku).

W sumie wykonano pomiar blisko 1400 punktów dna oraz wyznaczono rzędną lustra wody. Pomiary stanowiły podstawę analiz GIS, w wyniku których opracowano model dna cieku oraz mapę głębokości. Rozdzielczość wynikowego modelu dna wynosi 1 metr, a dokładność pionowa w zależności od lokalizacji oraz typu dna od kilku do kilkunastu centymetrów.

Patryk Pszczółkowski (kierownik Zespołu GIS w Sweco Consulting)


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS