|2018-09-04|
GIS, Teledetekcja
Satelity coraz skuteczniejsze w badaniach płytkich wód
Zespół kierowany przez firmę TCarta oraz wspierany przez ekspertów z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) stworzył nowy sposób na użycie danych satelitarnych do tworzenia map głębokości wody i udostępnia je wszystkim zainteresowanym.
fot. TCarta
|
|
|
|
|
|
Analiza sytuacji wodnej jest z każdym rokiem coraz ważniejsza, zwłaszcza w kontekście suszy, która tego lata wystąpiła w całej Europie. Zmieniające się poziomy mórz na Ziemi są ważnymi wskaźnikami tego, jak zmienia się nasze środowisko. Ich monitoring jest jednak żmudną oraz drogą pracą, czasem nawet niebezpieczną. Obszary przybrzeżne sprawiają dodatkowe trudności: zmiany prądów oraz dna morskiego sprawiają, że wykonanie dokładnych i spójnych map batymetrycznych, ukazujących głębokość wody, jest niemal niemożliwe. Do tego zadania idealnie nadają się jednak satelity teledetekcyjne.
Richard Flemmings, dyrektor operacyjny w firmie TCarta, powiedział: „Nasz zespół używa algorytmów komputerowych do przetwarzania danych satelitarnych z takich źródeł jak Landsat, Sentinel-2 czy konstelacji DigitalGlobe WorldView” „Algorytmy analizują światło w różnych częściach spektrum oraz porównują je do punktów referencyjnych, takich jak zebrane wyniki z podobnych pomiarów, a także konfrontują z wiedza o tym, jak różne rodzaje podłoża morskiego odbijają światło. Wynikowe produkty są udostępniane na Portalu Danych Batymetrycznych, który dostarcza przygotowane i dostępne od ręki dane batymetryczne wysokiej rozdzielczości w cenie znacznie niższej od danych uzyskiwanych tradycyjnymi metodami” – wyjaśnia Flemmings.
Poszczególne satelity mogą generować obrazy w różnych rozdzielczościach. Przykładowo, w przypadku Sentinela-2 jest to 10 metrów. Na portalu dostępne są też inne dane, o rozdzielczości nawet do 2 metrów na piksel.
Szczegółowe i natychmiastowo dostępne informacje dotyczące poziomów wody są wyjątkowo cenne nie tylko dla agencji środowiskowych, ale i dla innych zastosowań. Branże przemysłowe, których działalność jest związana z wodą, potrzebują tego typu informacji, aby wykonywać pracę w najbezpieczniejszy i najmniej kosztowny sposób. Przykładowo, rozwój infrastruktury energetycznej wymaga najbardziej aktualnych informacji o głębokości wody na dużych obszarach, aby można było zaplanować układanie rurociągów. Innym przykładem jest budowa portów morskich, tu potrzeba sprawdzonych i długoterminowych danych dotyczących wybranego terenu, żeby móc zaplanować prace konstrukcyjne.
Portal Danych Batymetrycznych został uruchomiony przy pomocy programu Aplikacji Biznesowych ESA, który współfinansował wcześniejszą, demonstracyjną wersję serwisu.
Program Aplikacji Biznesowych ESA wspiera najlepsze europejskie pomysły na komercyjne wykorzystanie przestrzeni kosmicznej. Jest to komercyjne ramię Europejskiej Agencji Kosmicznej, mające na celu pokazanie, że kosmos nadaje się do działań komercyjnych i jest w stanie poprawić wiele aspektów życia codziennego na Ziemi.
Od czasu uruchomienia programu w 2008 roku program Aplikacji Biznesowych ESA zainwestował ponad 200 milionów euro w ponad 500 pomysłów biznesowych powiązanych z różnymi gałęziami przemysłu na całym świecie. Jednym z przykładów jest właśnie Portal Danych Batymetrycznych.
Typowe finansowanie sięga od 60 tysięcy do 2 milionów euro i jest wykorzystywane zarówno na wstępne studia wykonalności, jak i wielkoskalowe projekty demonstracyjne.
Źródło: ESA
|