wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-11-25| Teledetekcja, Sprzęt

Valeo prezentuje nową jakość skanowania laserowego

Sensor jest w stanie zarejestrować to, czego nie dostrzeże ludzkie oko, radar czy kamery – tak o swoim skanerze laserowym III generacji przeznaczonym dla autonomicznych aut mówi firma Valeo.


Valeo prezentuje nową jakość skanowania laserowego

O ile większość producentów lidarów prędkość sensora opisuje parametrem liczby punktów mierzonych w ciągu sekundy, o tyle firma Valeo podaje liczbę klatek na sekundę. Jej lidar mierzy bowiem otoczenie w formie zbliżonej do obrazów. I tak, III generacja sensorów tej marki mierzy nawet 25 klatek na sekundę (co przekłada się na 4,5 mln pkt/s). Jednocześnie w porównaniu ze starszą serią skanerów Valeo udało się zwiększyć rozdzielczość dostarczanych „obrazów” 17-krotnie. Zasięg poprawił się zaś 3-krotnie (do ponad 200 metrów), a pole widzenia – 2,5-krotnie. W praktyce oznacza to, że auto wyposażone w ten sensor może się bezpiecznie poruszać nawet z prędkością 130 km/h, niezależnie od warunków panujących w otoczeniu.

Ale wynalazek Valeo to nie tylko sam sensor, ale również innowacyjne algorytmy do przetwarzania danych. Pozwalają one rozpoznawać obiekty widoczne w chmurze punktów (samochody, rowerzyści, piesi itp.), śledzić ich prędkość oraz przewidywać trajektorię ruchu nawet wtedy, gdy chwilowo znikną z pola widzenia skanera. Urządzenie jest nawet w stanie mierzyć zagęszczenie kropli deszczu, co pozwala np. obliczyć spodziewaną drogę hamowania – zapewnia producent.

Skanery III generacji Valeo mają wejść do sprzedaży w 2024 roku. Firma zapowiada, że jest gotowa na ich masową produkcję. Jej zakłady produkcyjne w bawarskim Wemding wyprodukowały już około 150 tys. różnego rodzaju lidarów.


Aktualne zestawienie skanerów laserowych w ofercie krajowych dystrybutorów (stan na maj 2021 r.), a także oprogramowania do obróbki chmur punktów publikujemy w bezpłatnym niezbędniku SKANOWANIE LASEROWE

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS