Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-11-25| Teledetekcja, Sprzęt

Valeo prezentuje nową jakość skanowania laserowego

Sensor jest w stanie zarejestrować to, czego nie dostrzeże ludzkie oko, radar czy kamery – tak o swoim skanerze laserowym III generacji przeznaczonym dla autonomicznych aut mówi firma Valeo.


Valeo prezentuje nową jakość skanowania laserowego

O ile większość producentów lidarów prędkość sensora opisuje parametrem liczby punktów mierzonych w ciągu sekundy, o tyle firma Valeo podaje liczbę klatek na sekundę. Jej lidar mierzy bowiem otoczenie w formie zbliżonej do obrazów. I tak, III generacja sensorów tej marki mierzy nawet 25 klatek na sekundę (co przekłada się na 4,5 mln pkt/s). Jednocześnie w porównaniu ze starszą serią skanerów Valeo udało się zwiększyć rozdzielczość dostarczanych „obrazów” 17-krotnie. Zasięg poprawił się zaś 3-krotnie (do ponad 200 metrów), a pole widzenia – 2,5-krotnie. W praktyce oznacza to, że auto wyposażone w ten sensor może się bezpiecznie poruszać nawet z prędkością 130 km/h, niezależnie od warunków panujących w otoczeniu.

Ale wynalazek Valeo to nie tylko sam sensor, ale również innowacyjne algorytmy do przetwarzania danych. Pozwalają one rozpoznawać obiekty widoczne w chmurze punktów (samochody, rowerzyści, piesi itp.), śledzić ich prędkość oraz przewidywać trajektorię ruchu nawet wtedy, gdy chwilowo znikną z pola widzenia skanera. Urządzenie jest nawet w stanie mierzyć zagęszczenie kropli deszczu, co pozwala np. obliczyć spodziewaną drogę hamowania – zapewnia producent.

Skanery III generacji Valeo mają wejść do sprzedaży w 2024 roku. Firma zapowiada, że jest gotowa na ich masową produkcję. Jej zakłady produkcyjne w bawarskim Wemding wyprodukowały już około 150 tys. różnego rodzaju lidarów.


Aktualne zestawienie skanerów laserowych w ofercie krajowych dystrybutorów (stan na maj 2021 r.), a także oprogramowania do obróbki chmur punktów publikujemy w bezpłatnym niezbędniku SKANOWANIE LASEROWE

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama