wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-10-27| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt

Uniwersalny system skanowania Hovermap w ofercie Geotronics Dystrybucja

Krakowska spółka Geotronics Dystrybucja została autoryzowanym dystrybutorem australijskiej firmy Emesent, znanej przede wszystkim jako producent Hovermap – mobilnego systemu skanowania bazującego na algorytmach SLAM (Simultaneous Localization and Mapping).


Uniwersalny system skanowania Hovermap w ofercie Geotronics Dystrybucja
Uniwersalny system skanowania Hovermap w ofercie Geotronics Dystrybucja

Jak podkreśla dystrybutor, kluczową zaletą Hovermap jest uniwersalność. System może być bowiem wykorzystywany zarówno do skanowania „z ręki”, jak i integrowany z plecakiem, różnego rodzaju pojazdami oraz z dronami (np. z popularnym wirnikowcem DJI M300).

Rozwiązanie projektowano z myślą przede wszystkim o pomiarach trudnodostępnych miejsc – w szczególności kopalni. Jak pokazały testy producenta, w takich warunkach dron zintegrowany z Hovermap może realizować misje całkowicie autonomicznie, i to bez dostępu do sygnałów GNSS. Ale możliwości zastosowań tego wynalazku jest znacznie więcej. Sprawdzi się również przy tworzeniu cyfrowych bliźniaków czy w typowym mapowaniu z ziemi bądź z powietrza.

Jeśli chodzi o parametry systemu, jego zasięg wynosi od 0,4 do 100 metrów, pole widzenia to 360 x 360 stopni, a prędkość skanowania sięga 600 tys. pkt/s. Deklarowana dokładność wynikowych danych w zależności od charakteru projektu wynosi od 5 do 20 mm. Maksymalna prędkość zbierania danych to z kolei 40 km/h dla pojazdów, 5 m/s dla dronów oraz 2 m/s przy kartowaniu podziemnych przestrzeni. Wśród kluczowych zalet Hovermap dystrybutor wymienia również wagę, która wynosi raptem 1,8 kg.

– Jesteśmy już po pierwszych pomiarach testowych, które potwierdziły niebywałą uniwersalność rozwiązania. Okazuje się, że kolorowa chmura punktów z zapisanymi informacjami o intensywności odbicia może być rejestrowana w ciągu mniej niż 60 sekund od uruchomienia systemu. I dotyczy to zarówno pomiarów z ręki, jak i tych z wykorzystaniem drona – komentuje Tomasz Zieliński z firmy Geotronics Dystrybucja.


Aktualne zestawienie skanerów laserowych w ofercie krajowych dystrybutorów (stan na maj 2021 r.), a także oprogramowania do obróbki chmur punktów publikujemy w bezpłatnym niezbędniku SKANOWANIE LASEROWE

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS