Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-07-15| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt

Emesent zwiększa autonomiczność pomiarowych dronów bez dostępu do GNSS

Australijska firma Emesent udowodniła, że bezzałogowe wirnikowce mogą z powodzeniem skanować kopalniane korytarze, pracując w trybie autonomicznym poza zasięgiem wzroku (BVLOS). Takie możliwości oferuje opracowana przez nią technologia Autonomy Level 2 (AL2) przeznaczona dla platformy pomiarowej Hovermap.


Emesent zwiększa autonomiczność pomiarowych dronów bez dostępu do GNSS
Emesent zwiększa autonomiczność pomiarowych dronów bez dostępu do GNSS
Emesent zwiększa autonomiczność pomiarowych dronów bez dostępu do GNSS

Hovermap jest modułowym systemem do pomiaru miejsc, gdzie sygnał GNSS jest niedostępny. Bazuje on na wskazaniach skanera laserowego przetwarzanych przez algorytmy SLAM. Od dwóch lat rozwiązanie to jest dostępne w wersji AL1, która jednak działa tylko w zasięgu wzroku. Wprowadzona właśnie technologia AL2 pozwala pracować także w trybie BVLOS.

Jak wyjaÅ›nia producent, AL2 pozwala mierzyć nieskartowane wczeÅ›niej obszary nawet bez Å‚Ä…cznoÅ›ci z operatorem. Pozwala to wysÅ‚ać maszynÄ™ z bezpiecznego miejsca, a ta bÄ™dzie w stanie samodzielnie omijać przeszkody napotkane na trasie lotu. System sam przetwarza pozyskanÄ… chmurÄ™ punktów i – jeÅ›li to aktualnie możliwe – strumieniowo przesyÅ‚a jÄ… do operatora, który może przeglÄ…dać jÄ… w trzech wymiarach. Na tej podstawie może on np. podejmować decyzjÄ™ o zmianie parametrów nalotu.

W ocenie firmy Emesent takie rozwiÄ…zanie sprawdzi siÄ™ nie tylko w kopalniach gÅ‚Ä™binowych, ale również w kartowaniu obiektów inżynieryjnych, infrastruktury telekomunikacyjnej czy w zarzÄ…dzaniu kryzysowym. – AL2 to dla nas przeÅ‚om. Przenosi system Hovermap w miejsca, w których nawet najbardziej doÅ›wiadczeni piloci bojÄ… siÄ™ zaryzykować utratÄ™ maszyny, umożliwiajÄ…c uzyskanie krytycznych danych w czasie rzeczywistym – mówi prezes Emesent ds. technicznych Andrew Rouse. – To duży krok naprzód w zakresie autonomii dronów i ogromna korzyść dla branż takich jak górnictwo, budownictwo i zarzÄ…dzanie kryzysowe. DziÄ™ki możliwoÅ›ci poruszania siÄ™ we wczeÅ›niej nieskartowanych Å›rodowiskach klienci mogÄ… wykorzystywać system do przeprowadzania zÅ‚ożonych misji, zapewnienia bezpieczeÅ„stwa personelu i zwiÄ™kszania wydajnoÅ›ci swoich operacji – dodaje prezes zarzÄ…du spółki dr Stefan Hrabar.

Moduł Hovermap z technologią AL2 jest dostępny dla wybranych modeli dronów DJI, w tym dla DJI Matrice 300 RTK. Jak zapowiada producent, zestaw wkrótce powinien być kompatybilny również z innymi maszynami.

W planach firmy Emesent na najbliższą przyszłość jest dalsze zwiększanie stopnia autonomiczności platformy Hovermap. Spółka chce, by mogła ona realizować misje całkowicie bez udziału operatora, za naciśnięciem jednego przycisku.

Aktualne zestawienie geodezyjnych dronów oraz aplikacji do przetwarzania zdjęć do chmury punktów i modeli 3D można znaleźć w bezpłatnym niezbędniku DRONY DLA GEODETY

Automation Level 2 for Hovermap from Emesent on Vimeo.

JK


«« powrót

UdostÄ™pnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS