wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-09-14| Geodezja, Teledetekcja, Sprzęt

Lidar YellowScan Explorer nie tylko dla dronów

Francuska firma YellowScan znana jest głównie jako producent skanerów laserowych dla dronów. Ale jej najnowszy model Explorer zaprojektowano również z myślą o lekkich platformach załogowych.


Lidar YellowScan Explorer nie tylko dla dronów

Głównym wyróżnikiem tego sensora jest zasięg pomiaru, który sięga aż 600 metrów. W praktyce pozwala to na prowadzenie lotniczego skanowania laserowego z pułapu około 300 metrów nad ziemią.

Laser tego urządzenia pracuje z częstotliwością do 500 kHz. Deklarowana dokładność pomiaru wynosi 2,2 cm, a precyzja – 2,6 cm. Urządzenie rejestruje do 5 odbić jednego impulsu.

Jako że skaner zaprojektowano z myślą o dronach (choćby popularnym wirnikowcu DJI M300) i mniejszych platformach załogowych, producent zadbał o odpowiednio kompaktową i lekką obudowę. Wymiary urządzenia to 32,8 x 12,2 x 15,6 cm. Z kolei waga sensora bez baterii wynosi 2,3 kg.

– Pracowaliśmy nad Explorerem przez ostatnie trzy lata, bazując na wszystkim, czego się do tej pory nauczyliśmy w zakresie integracji sprzętu, oprogramowania i komponentów – powiedział Nassim Doukkali, kierownik projektów badawczo-rozwojowych w YellowScan. Jak wyjaśnia producent, wypuszczenie na rynek tego skanera jest efektem realizacji projektu FRELON współfinansowanego ze środków unijnych, a którego celem było opracowanie nowego standardu skanerów dalekiego zasięgu. Oprócz YellowScan w przedsięwzięciu uczestniczyły m.in. firmy: Airbus Defense and Space, Delair, M3 Systems czy francuskie koleje SNCF.


Aktualne zestawienie skanerów laserowych w ofercie krajowych dystrybutorów (stan na maj 2021 r.), a także oprogramowania do obróbki chmur punktów publikujemy w bezpłatnym niezbędniku SKANOWANIE LASEROWE

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS