Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2021-11-26 | GIS, Mapy, Teledetekcja, Imprezy

Środowisko Informacji 2021: jak radzić sobie z zalewem geodanych?

Jeszcze kilka lat temu specjaliści z zakresu ochrony środowiska mieli problem z uzyskaniem szerokiego dostępu do danych przestrzennych, dziś wyzwaniem jest ich ogromna ilość. Jak sobie z tym skutecznie radzić, dyskutowano 25 listopada podczas zdalnej konferencji Środowisko Informacji zorganizowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.


Ilustracja: Środowisko Informacji 2021: jak radzić sobie z zalewem geodanych?

Była to już V edycja tego wydarzenia, choć z powodu pandemii odbyła się dopiero po trzyletniej przerwie. A przecież od 2018 r. dostęp do danych przestrzennych zmienił się u nas diametralnie. Najlepszym przykładem jest oczywiście szerokie uwolnienie baz państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego w 2020 roku. W ślad za tym poszło uruchomienie wielu usług sieciowych oraz rozbudowa Geoportalu, co w szczegółach na konferencji omówił główny geodeta kraju Waldemar Izdebski. Ale uczestnicy „Środowiska Informacji 2021” mogli się też przekonać, że uwolnionych w ostatnich latach rejestrów jest znacznie więcej, czego przykładami są choćby bazy: zanieczyszczenia powietrza, geologii, promieniowania elektromagnetycznego czy różnorodnych obserwacji satelitarnych.

O otwieraniu danych w ustawie

Tych otwartych danych będzie tylko przybywać, czemu sprzyja prawodawstwo zarówno Unii Europejskiej, jak i Polski. O szczegółach mówił Mikołaj Garstka z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, który przedstawił kluczowe założenia ustawy o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego. Zwrócił m.in. uwagę, że w ślad za unijną dyrektywą akt ten wprowadza termin „danych wysokiej wartości”, które mają być udostępniane bezpłatnie, w formacie nadającym się do odczytu maszynowego, za pośrednictwem API oraz – jeżeli to możliwe – do zbiorczego pobrania.

Co ważne, do tego typu danych zaliczono również „dane geoprzestrzenne”. Ale jakie konkretnie rejestry kryją się pod tym terminem? To ma sprecyzować rozporządzenie Komisji Europejskiej, które jest dopiero w trakcie tworzenia.

Ustawa o otwartych danych… ma ponadto ułatwić dostęp do danych dynamicznych (mają być publikowane od razu po pozyskaniu), badawczych oraz w posiadaniu tzw. przedsiębiorstw publicznych. Akt ten wejdzie w życie już 8 grudnia br., a regulacje dotyczące danych dynamicznych – 8 marca 2022 r.

Ochrona klimatu priorytetem

Konferencja „Środowisko Informacji 2021” pokazała, że krajowe samorządy oraz instytucje centralne mają coraz więcej śmiałych pomysłów na różnorodne wykorzystanie danych przestrzennych. W referatach mowa była chociażby o wskazywaniu lokalizacji ładowarek samochodowych, gospodarowaniu odpadami, zarządzaniu zielenią miejską, a także o ochronie przed powodziami, pożarami, smogiem czy osuwiskami. Oczywiście, tego typu zastosowania geodanych nie są dziś niczym nowym, choć z pewnością od poprzedniej konferencji pojawiło się w tym zakresie wiele nowych możliwości.

Nowym trendem jest za to zaprzęganie danych przestrzennych oraz technologii GIS-owych do ochrony klimatu oraz adaptacji do jego zmian – o tym podczas „Środowiska Informacji 2021” mówiono całkiem sporo. Przekonywano, że rozwiązania te są skutecznie nie tylko do śledzenia zmian klimatu, ale także we wskazywaniu konkretnych pomysłów na rozwiązywanie tych problemów oraz w weryfikacji, czy ich realizacja przynosi spodziewane skutki. Bez wątpienia obecna polityka UE, która jest coraz mocniej nastawiona na ochronę klimatu, z pewnością będzie sprzyjać dynamicznemu rozwojowi tej grupy zastosowań danych przestrzennych.

Od danych do wiedzy

Przebieg konferencji „Środowisko Informacji 2021” dobitnie pokazał, że bez łatwo dostępnych, aktualnych i dokładnych danych przestrzennych walka z różnorodnymi zagrożeniami środowiskowymi nie może być skuteczna. Dla przedsiębiorstw z szeroko rozumianej branży „GEO” to dobra wiadomość, bo oznacza, że w najbliższych latach popyt na ich usługi będzie rósł. Ale – jak trafnie zauważył Łukasz Sławik z tarnowskiej firmy MGGP Aero – dla biznesu oznacza to też konieczność zmiany modelu działania. Zalew otwartych geodanych sprawa bowiem, że dostarczanie surowych obserwacji niewiele pomaga klientom w ich codziennej działalności. Firmy powinny zatem zmierzać w kierunku zapewniania konkretnej wiedzy pomocnej w podejmowaniu trafnych decyzji.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Specjalista od teledetekcji wiceprezesem POLSA

22 listopada pułkownik Marcin Mazur został powołany przez ministra rozwoju i technologii Piotra Nowaka...

Dane satelitarne dla administracji - rusza II edycja szkoleń POLSA

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) organizuje drugą edycję szkoleń dla pracowników...

Geodeci z AGH o zaskakujących wysokościach szczytów

W ostatnim czasie nie brakuje medialnych doniesień o popularnych górskich szczytach, których...

Krajowa Mapa Koron Drzew już dostępna!

Ile drzew rośnie w twoim mieście? Gdzie rośnie najwyższe drzewo w okolicy i jaka jest jego wysokość? Jaką...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Jak oszukać GPS?
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
generał Rufus Putnam był pierwszym głównym geodetą Stanów Zjednoczonych? Pełnił tę funkcję w latach 1796-1803.
następny
strzałka w dółGeoludzie
Felicjan Zygmunt Piątkowski (1908-2004)
Urodził się 9 czerwca 1908 roku w Częstochowie. W 1928 roku ukończył gimnazjum i rozpoczął studia na Wydziale Geodezji Politechniki Warszawskiej. Dyplom inżyniera geodety uzyskał w 1933 roku, a rok później ukończył Szkołę Podchorążych Artylerii we...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1928

1928
Staraniem Feodosija Nikołajewicza Krasowskiego (1878-1948), rosyjskiego astronoma i geodety, utworzono w ZSRR Centralny Naukowo-Badawczy Instytut Geodezji, Fotogrametrii i Kartografii.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2