Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-10-25| Geodezja

Geodezyjny projekt wygrywa w budżecie obywatelskim Bytomia

Geograficzne serce Górnego Śląska – projekt o takiej nazwie został wybrany głosami mieszkańców do realizacji w ramach najnowszej edycji Budżetu Obywatelskiego Bytomia.


Geodezyjny projekt wygrywa w budżecie obywatelskim Bytomia <br />
fot. Facebook/Honorowy Południk Krakowski
fot. Facebook/Honorowy Południk Krakowski

Na 26 374 ważne głosy przedsięwzięcie to uzyskało ich 987. Koszt jego realizacji szacowany jest na 730 tys. zł.

Projekt „Geograficzne serce Górnego Śląska” to inicjatywa miłośników historii geodezji: Mirosława Dancha (związanego z Planetarium w Chorzowie, popularyzatora astronomii i geodezji, twórcy akcji Południk 019E), Marzeny Lamparskiej (uniwersyteckiej badaczki historii Śląska i jego geodezji), Waltera Spałka (prezesa Towarzystwa Suchogórskiego) oraz Mariusza Meusa (z akcji Honorowy Południk Krakowski).

Jak czytamy na Facebooku HPK, przedsięwzięcie dotyczy jednego z najciekawszych obiektów geodezyjnych w Europie – punktu triangulacyjnego Sucha Góra (znanego też pod dawną niemiecką nazwą Trockenberg), który znajduje się na terenie parku Labirynt Skalny, na granicy Bytomia i Tarnowskich Gór.

Zachowany do dziś, ukryty wśród drzew i krzewów, na szczycie stromego, skalnego grzbietu w dawnym kamieniołomie, granitowy słup utrwala jeden z najważniejszych punktów sieci astronomiczno-geodezyjnych pomiarów Europy. Wyznaczony został w 1852 r. przez Johana Jacoba Baeyera. Do polowy XX wieku stała nad nim wysoka wieża triangulacyjna, na której geodeci wykonywali swoje pomiary. Punkt wchodził w skład łuku geodezyjnego równoleżnika 52°N oraz stanowił punkt początkowy lokalnego układu współrzędnych stosowanego na Górnym Śląsku jeszcze do roku 2000 – tak na powierzchni, jak i w górnictwie. Można zatem powiedzieć, że był to geodezyjny pępek Śląska!

Zwycięstwo projektu w Budżecie Obywatelskim Bytomia umożliwi nie tylko odbudowę wieży triangulacyjnej i stosowne zabezpieczenie zabytkowego słupa pomiarowego, ale i utworzenie w Labiryncie Skalnym całego parku edukacyjnego poświęconego geografii, geodezji i astronomii, z licznymi przyrządami edukacyjnymi i tablicami informacyjnymi, przypominając niezwykłą historię Suchej Góry oraz przybliżając mieszkańcom świat geodezji.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS