Na 26 374 ważne głosy przedsięwzięcie to uzyskało ich 987. Koszt jego realizacji szacowany jest na 730 tys. zł.
Projekt „Geograficzne serce Górnego Śląska” to inicjatywa miłośników historii geodezji: Mirosława Dancha (związanego z Planetarium w Chorzowie, popularyzatora astronomii i geodezji, twórcy akcji Południk 019E), Marzeny Lamparskiej (uniwersyteckiej badaczki historii Śląska i jego geodezji), Waltera Spałka (prezesa Towarzystwa Suchogórskiego) oraz Mariusza Meusa (z akcji Honorowy Południk Krakowski).
Jak czytamy na Facebooku HPK, przedsięwzięcie dotyczy jednego z najciekawszych obiektów geodezyjnych w Europie – punktu triangulacyjnego Sucha Góra (znanego też pod dawną niemiecką nazwą Trockenberg), który znajduje się na terenie parku Labirynt Skalny, na granicy Bytomia i Tarnowskich Gór.
Zachowany do dziś, ukryty wśród drzew i krzewów, na szczycie stromego, skalnego grzbietu w dawnym kamieniołomie, granitowy słup utrwala jeden z najważniejszych punktów sieci astronomiczno-geodezyjnych pomiarów Europy. Wyznaczony został w 1852 r. przez Johana Jacoba Baeyera. Do polowy XX wieku stała nad nim wysoka wieża triangulacyjna, na której geodeci wykonywali swoje pomiary. Punkt wchodził w skład łuku geodezyjnego równoleżnika 52°N oraz stanowił punkt początkowy lokalnego układu współrzędnych stosowanego na Górnym Śląsku jeszcze do roku 2000 – tak na powierzchni, jak i w górnictwie. Można zatem powiedzieć, że był to geodezyjny pępek Śląska!
Zwycięstwo projektu w Budżecie Obywatelskim Bytomia umożliwi nie tylko odbudowę wieży triangulacyjnej i stosowne zabezpieczenie zabytkowego słupa pomiarowego, ale i utworzenie w Labiryncie Skalnym całego parku edukacyjnego poświęconego geografii, geodezji i astronomii, z licznymi przyrządami edukacyjnymi i tablicami informacyjnymi, przypominając niezwykłą historię Suchej Góry oraz przybliżając mieszkańcom świat geodezji.