wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-04-06| Geodezja

Środek Polski na sprzedaż

Dwa i pół roku po wyznaczeniu w Nowej Wsi pod Kutnem geodezyjnego środka Polski pojawiła się szansa na znacznie lepsze wyróżnienie tej lokalizacji w terenie.


Środek Polski na sprzedaż <br />
fot. Kutno.net.pl, Toza
fot. Kutno.net.pl, Toza

Sprawą zajęły się niedawno Radio Łódź oraz portal Kutno.net.pl.

Przypomnijmy, że dotychczas powszechnie uważano, że środek Polski znajduje się w mieście Piątek (powiat łęczycki, województwo łódzkie). Geodezyjna akcja „Honorowy Południk Krakowski” kierowana przez geodetę Mariusza Meusa ustaliła jednak, że punkt ten faktycznie powinien znajdować się kilkanaście kilometrów obok, na prywatnej działce w Nowej Wsi pod Kutnem (zobacz: opis wyznaczenia). Tam też 13 października 2018 roku wkopano pamiątkowy słup z czarnego granitu z wygrawerowanymi współrzędnymi i opisem. W dalszych planach była budowa kopca pamięci obchodów 100-lecia Polski Niepodległej, a także powstanie parku o tematyce geograficzno-geodezyjnej poświęconego polskim geografom, geodetom i kartografom.

Po ponad dwóch latach zamierzenia te wciąż pozostają na papierze, ostatnio jednak szansa na ich realizację znacznie wzrosła. Jak bowiem donosi Radio Łódź, właściciel działki, na której wkopano słup, chce ją sprzedać. Ale nie pierwszemu lepszemu chętnemu, tylko np. samorządowi bądź innej instytucji, która uczyni to miejsce ogólnodostępnym. Nie wyklucza też, że zakup można by zrealizować poprzez obywatelską zrzutkę. Zapewnia jednocześnie, że w sprzedaży nie chodzi o zrobienie biznesu – cena nie powinna być zatem wygórowana. Co ważne, wojewoda łódzki Tomasz Bocheński oraz starosta kutnowski Daniel Kowalik wstępnie deklarują zainteresowanie tą propozycją.

Tymczasem samorządowcy z Piątku wciąż nie pogodzili się z ustaleniami „Honorowego Południka Krakowskiego”. Jak podkreśla burmistrz Krzysztof Lisiecki, miastu temu nikt formalnie nie odebrał tytułu miejsca, gdzie znajduje się środek Polski. Ponadto wciąż stoi tu pomnik wskazujący tę lokalizację, który w przeciwieństwie do słupka w Nowej Wsi, jest cały czas ogólnodostępny.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Przesunięcie środka Polski z miasta Piątka na Nową Wieś nie było spowodowane błędami uprzednich obliczeń ale ustaleniem granicy morza terytorialnego ? ustaleniem północnej granicy Polski , powiększeniem o ponad 9000 km2 powierzchni kraju.
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: Przesunięcie środka Polski Pamiętam co pisali na Wikipedii zanim rozpętała się ta burza o środku Polski. Piątek miał być geometryczny albo ortometryczny, sami nie wiedzieli. I tylko obszaru administracyjnego. A na prawdę to jest środek ciężkości suchego lądu a nie całego państwa. To jakby liczyć dla Polski ale bez Śląska bo to opcja niemiecka i już. Bzdura
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Przesunięcie środka Polski Tereny placówek dyplomatycznych oraz pokłady statków i samolotów również stanowią terytorium RP. Proponuję włączyć je do obliczeń - byłoby śmieszniej.
 1 
 1 
zgłoś
odp: odp: Przesunięcie środka Polski Tereny ambasad i statków nie są częścią terytorium państwa tylko podlegają prawu eksterytorialności. Nawet jeden minister miał z tym problem, ale że geodeta takie głupoty gada, to już dziwne.
zgłoś
Nauka i prawda Każda instytucja, której na tym zależy, powinna to zmierzyć. Następnie wszystkie powinny się zebrać, porównać wyniki i wyłonić obiektywnie najbardziej prawdopodobny wynik (raczej pod patronatem GUGiK). Zrobić w tym miejscu jakieś muzeum geodezji i zamknąć temat z korzyścią dla obywateli. - Taka utopia, za trudna do zrealizowania (chciałoby się powiedzieć, w tym kraju), bo ważniejsze jest KTO ma rację, a nie jaka jest prawda...
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: Nauka i prawda Pomysł na rabiniczną dysputę... Przecież ci geodeci opublikowali obliczenia i wszystko jest jawne. Niech to sprawdzi kto chce i jak jest błąd to niech pokażą, a jak nie to ten nowy punkt jest środkiem Polski i tyle. Żadnej filozofii. Niech zrobią tam jakiś park edukacji, wystawę i będzie dobrze.
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Nauka i prawda Prawda jest taka, że środków Polski możesz mieć kilka i każdy będzie równie słuszny - zaczynając od tego jakie przyjmie się granice (lądowe, morskie), przez wybór metody (środek ciężkości, środek koła opisanego na granicach, przecięcie prostych łączących skrajne punkty, średnia tych punktów...), a kończąc na tym czy będzie się to wyznaczać w jakimś układzie wsp. płaskich czy na elipsoidzie.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Nauka i prawda Ciekawe czy jakbym według takiej logiki zaczął robić pomiary przy rozgraniczeniach i składał taki operat to też byłoby ok? No chyba nie... Jest metoda bardziej naukowa i zgodna z prawem geodezyjnym, i jest taka od czapy, co sobie może dziecko cyrklem rysować na mapce.
 3 
 1 
zgłoś
odp: odp: Nauka i prawda No chyba właśnie nie rozumiesz. To nie jest jak z rozgraniczeniami. Nie ma żadnych standardów "wyznaczania środka Polski", nie składasz żadnych operatów, PGiK nic o tym nie mówi, PODGiK nic nie weryfikuje. To zwykła zabawa i każdy środek jest równie dobry.
 1 
 1 
zgłoś
Centrum Typowo polskie swary. Mogą być i cztery środki.
 3 
odpowiedz zgłoś
Ten [TEKST USUNIĘTY PRZEZ ADMINISTRATORA]
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Piątek... Sobota... Piątek jest śmieszny. 50 lat i sami nie sprawdzili co tak naprawdę mają u siebie, a jak im ktoś wytknął, że to pic na wodę to się nagle obudzili i się oburzają. Nie da się odebrać czegoś, czego nie ma i nikt im tego nie dał. Mają oficjalne orzeczenie, dokument z ministerstwa czy GUGiK-u? Tylko informacje od Izdebskiego. Niech lepiej ten nowy punkt zrobią wreszcie dostępny i muzeum o geodezji, to będzie jak należy.
 5 
 3 
odpowiedz zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS