Dotychczas powszechnie uważano, że środek naszego kraju znajduje się w miejscowości Piątek w powiecie łęczyckim. Geodezyjna akcja „Honorowy Południk Krakowski” kierowana przez geodetę Mariusza Meusa ustaliła jednak, że dotychczasowa lokalizacja nie jest najwłaściwsza. Okazało się bowiem, że centroid całego terytorium Polski – wraz z morskimi wodami wewnętrznymi i terytorialnymi – znajduje się w Nowej Wsi pod Kutnem. W gminie Piątek leży zaś jedynie centroid obszaru lądowego, nie środek geometryczny.
Dokładnie 13 października 2018 r. odbyła się uroczystość oficjalnego oznaczenia geometrycznego środka Polski w terenie. W jej trakcie snuto plany usypania w tym miejscu pamiątkowego kopca, a nawet stworzenia parku o tematyce geograficzno-geodezyjnej poświęconego polskim geografom, geodetom i kartografom. Ale wyznaczenie nowego środka Polski wywołało jednocześnie oburzenie władz i mieszkańców gminy Piątek. Podkreślali oni, że lokalizację tego punktu w ich miejscowości potwierdza stosowny urzędowy certyfikat. Mariusz Meus ripostował natomiast, że dokument ten ma wątłe podstawy merytoryczne.
3 lata po tych wydarzeniach do sprawy powraca portal Kutno.net.pl. Jak czytamy na jego łamach, jedyne, co się w tej sprawie zmieniło, to wystawienie na sprzedaż działki, na której umieszczono pamiątkowy kamień.
W rozmowie z serwisem Mariusz Meus przyznaje, że mimo usilnych prób żadna z instytucji państwowych, badawczych czy uniwersyteckich nie zainteresowała się odkryciem. Z kolei projekt zagospodarowania środka Polski na unikatową atrakcję turystyczną nie zainteresował ani władz powiatowych, ani wojewódzkich.
Zdaniem Mariusza Meusa optymistycznym akcentem jest natomiast to, że udało się rozpowszechnić wyniki jego badań w ogólnodostępnej internetowej publikacji. To o tyle istotne, że dotychczas nie istniało żadne opracowanie potwierdzające, jakoby środek Polski miałby znajdować się w Piątku. To dopiero ten projekt pozwolił wyjaśnić genezę dotychczasowej lokalizacji tego punktu – podkreśla Meus.