wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-08-11| Geodezja

Park w krakowskich Czyżynach z markerem południka 20°E

W Krakowie właśnie oddano do użytku nowy park. Co ciekawe, znajduje się w nim geodezyjny marker – linia południka 20°E oznaczona z inicjatywy akcji „Honorowy Południk Krakowski”.


Park w krakowskich Czyżynach z markerem południka 20°E <br />
Mariusz Meus, inicjator akcji "Honorowy Południk Krakowski", przy markerze południka 20°E
Mariusz Meus, inicjator akcji "Honorowy Południk Krakowski", przy markerze południka 20°E
Park w krakowskich Czyżynach z markerem południka 20°E

A wszystko zaczęło się w 2016 r., gdy projekt parku w Czyżynach – między osiedlem Avia a ulicą Stella-Sawickiego – wygrał w głosowaniu na Budżet Obywatelski miasta Krakowa. Szybko zauważyłem, że przez planowany obszar parku przebiega południk znaczący pierwszego stopnia 20°E, który koniecznie należy wyeksponować. Dzięki udziałowi akcji HPK w konsultacjach społecznych w 2017 r. i nawiązaniu współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie oraz projektantem parku, studiem Jakabe Projekty, w jego planie znalazł się akcent geodezyjny: oznaczenie linii południka 20°E, jako pamiątki po Roku Polskiej Geografii 2018. Budowa ruszyła w maju 2019 r. Teraz, nareszcie, gotowy park został oddany do użytku mieszkańcom Czyżyn i całego Krakowa!

A jak oznaczono w nim przebieg południka 20°E? Pomysłowo i z rozmachem godnym samego Greenwich! Południk przebiega skrajem zachodniej części parku i przecina charakterystyczny trójkątny skwerek przy ul. Stella-Sawickiego, łączący wschodnią i zachodnią części parku rozdzielone parkingiem przy osiedlu Avia. Na linii południka ustawiono wśród drzew i zarośli szereg 14 betonowych kolumn nawiązujących formą do dawnych stanowisk pomiarów triangulacyjnych. Na ścieżkach, które przecina południk, znajdują się niebieskie szyny z namalowanym na nawierzchni napisem „LINIA POŁUDNIKA 20°E”. W parku stoją też dwie tablice informacyjne z wyjaśnieniem, czym jest południk 20°E, dlaczego jest wyjątkowy i co z tego wynika.

Jest to więc największy – aż 100-metrowy – marker tego południka na świecie. Dołączył do trzech innych znajdujących się w Krakowie: przy przedszkolu na ul. Lipskiej, w lokalu BarBakan Południk 20 oraz w punkcie przecięcia z równoleżnikiem 50°N w Kosocicach. A wszystkie one powstały z inicjatywy akcji HPK, wzbogacając Kraków o edukacyjne atrakcje związane z geodezją.

Mariusz Meus, Honorowy Południk Krakowski


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Super Pan Południk szaleje! I bardzo dobrze, że jest ktoś, kto przybliża geodezję zwyklym ludziom. I to w taki sympatyczny sposób.
 8 
odpowiedz zgłoś
Super ! Gratulacje!
 6 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS