Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2019-03-15 | Geodezja, Ludzie

Pan Południk

W marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA o początkach i rozwoju akcji „Honorowy Południk Krakowski” opowiada jej inicjator Mariusz Meus, nominowany przez użytkowników Geoforum.pl do tytułu „Człowieka Roku 2018”.


Ilustracja: Pan Południk
Honorowy Południk Krakowski to inicjatywa zapoczątkowana w 2012 r. Jej celem jest m.in. upowszechnianie wiedzy o historii i dokonaniach geodezji i kartografii. Jeden z projektów akcji HPK „Geodezyjne Serce Polski” – związany z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości oraz Rokiem Geografii Polskiej – opisaliśmy w GEODECIE 11/2018.

DAMIAN CZEKAJ: Od naszej rozmowy dotyczącej projektu „Geodezyjne Serce Polski” minęło już kilka miesięcy. Co nowego dzieje się na tym polu?

MARIUSZ MEUS: Całkiem dużo, choć mogłoby znacznie więcej. Nadal czekam na oficjalną ekspertyzę Instytutu Geodezji i Kartografii w sprawie naszych ustaleń. Przesłaliśmy do Instytutu komplet dokumentów, programy, dane, podstawy prawne itd. Jak na razie IGiK wciąż nie znalazł czasu, by należycie zbadać te materiały, więc będziemy się regularnie przypominać. Jedyne, co udało się potwierdzić, to fakt, że nie ma żadnych dokumentów dotyczących obliczeń z 1966 r., na podstawie których wybrano Piątek na „geometryczny środek Polski”.

Naszym odkryciem dzielimy się z innymi badaczami i instytucjami. Ostatnio materiały na temat nowego środka Polski przekazano wiceministrowi Arturowi Soboniowi podczas noworocznego spot­kania z Lokalnymi Stowarzyszeniami Geodezyjnymi. Wkrótce opublikuję też kompleksowe opracowanie, aby każdy miał w jednym dokumencie wgląd w całość tematu. (...)

Kto w ogóle kryje się za „Honorowym Południkiem Krakowskim”?

Przez długie lata tylko ja: pasjonat i entuzjasta geodezyjnych ciekawostek. Nazywano mnie zresztą często Panem Południkiem; pseudonim ten przylgnął do mnie właśnie z uwagi na moje nietypowe zainteresowanie południkami zerowymi, bazowymi i fundamentalnymi na całym świecie. Historie z nimi związane pokazują mało znane i niezwykle ciekawe oblicze geografii, geodezji i astronomii oraz tego, jak te dziedziny wzajemnie się wspierały przez wieki, wspólnie opisując nasz świat. Ostatnio jednak grupa sympatyków akcji zaczęła szybko rosnąć, co bardzo mnie cieszy.

Inicjatywa ruszyła w 2012 r.

Zaczęło się spontanicznie od spaceru po krakowskich Kosocicach w poszukiwaniu przecięcia południka 20°E i równoleżnika 50°N. Na miejscu znalazłem tylko kopczyk kamyków z wetkniętym patykiem pomalowanym farbą...

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Mariusz Bardzo sobie cenię to co robisz dla geodezji i w tym miejscu bardzo Ci za to dziękuję. I w miarę możliwości proszę o więcej. Pozdrawiam.
  
 3 
brawo Gratuluję Panu Mariuszowi pomysłów i pasji. Proszę w nich nie ustawać. Oprócz tego, że jak widać cieszy to Pana, to wspaniale promuje zawód geodety i tematykę, którą geodezja się też zajmuje.
  
 3 
@Adam Wójcik ta opowieść o dowiadywaniu się jest na czasie. Pan się dowie czy jest pan dogadany z Apelem 45. Ostatnio chyba mieliście problemy żeby ustalić wspólne stanowisko i wewnętrznie i zewnętrznie. Rozumiem że w przeciwieństwie do aligatorów wasza agresywność jest myślna ?
  
 3 
Hejt.pl Po lekturze poprzednich wpisów można odsumować, że kto w Polsce jest nikim, ten jest OK; a kto chce coś zdziałać, ten jest wróg i trzeba go opluć. Jeśli każdy, kto chce pomóc polskiej geodezji będzie miał tak pod górę, to faktycznie już po nas.
  
 3 
Poprawka ..."miernicką naukę"...
    3 
 5 
Czy wy malkontenci zazdrościcie mu rozgłosu? Facet robi wszystko bezinteresownie i z pasją. Propaguje "mierniczą naukę" i chwała mu za to. A że media to podchwyciły, tu już inna sprawa. Ale również bardzo pozytywna
    2 
 9 
Mariuszu Nie przejmuj się ślepą krytyką Twoich działań. To zazdrośnicy, którzy zamiast sami coś robić, aby poprawić sytuację geodetów wykonujących zawód potrafią jedynie podcinać skrzydła tym, którzy działają. Ja jak najbardziej popieram Twoją szlachetną inicjatywę.
    9 
 14 
Szum medialny Do tego typu inicjatyw staram się odnosić pozytywnie. Niestety po przeczytaniu artykułu w Polityce (o którym była tu już mowa) straciłem sporo zapału, nie malował on aktywności geodetów w pozytywnych barwach i ciekaw jestem jak Pan Południk się do tego odnosi, czy faktycznie było warto? A jeśli tak to jaki to miało cel.
    3 
 7 
@Aligator A pewnie, że nasze działania są destrukcyjne... Oświadczam, że prawie 100% naszej działalności zmierza w kierunku rozpieprzenia tej mafii biurokratyczno-urzędniczej. I ani na jotę nie będziemy ustawali w tych naszych działaniach Aligatorze... PS. Fajny nick... Duża masa... No i ta zakodowana w genach, chyba jednakże bezmyślna, agresywność... Kontakt z Tobą przywołuje mi na myśl taką historyjkę: On: "Kochasz mnie"? Ona: "Nie. Ale dowiaduj się"...
    8 
 14 
Panie Południk Moja dobra sedeczna rada. Trzymaj Ty się lepiej jak najdalej od wsparcia takich ludzi jacy są we władzach PTG. Ich działania są destrukcyjne.
    15 
 6 
PTG będzie wspierać naszego kolegę, "Pana Południka", w jego patriotycznych inicjatywach... A jest to (z tej części artykułu to nie wynika) m.in. utworzenie w Nowej Wsi pod Kutnem, gdzie leży Geodezyjny Środek Polski, parku edukacyjnego im. Geodetów Polskich - pierwszego pomnika ku czci geodetów/mierniczych polskich. Nie z brązu czy marmuru, lecz jako obiekt edukacyjny - w którym zlokalizowane byłyby przykłady znaków geodezyjnych, pomiarowych i granicznych, historycznych i współczesnych, wraz z tablicami informacyjnymi o geodezji i geografii Polski, o historii miernictwa i słynnych geodetach. Potrzebna jest pomoc wszystkich w zdobyciu takich znaków, a także historycznych i współczesnych znaków granicy państwowej. W parku miałby zostać też usypany kopiec Polski Niepodległej, w którego fundamentach złożone zostanie 100 woreczków z ziemią ze stu ważnych, symbolicznych lokalizacji z całej Polski. Na szczycie zamierza się umieścić geodezyjny punkt wiekowy; taki symboliczny, ogólnodostępny dla turystów "geodezyjny środek Polski". PTG apeluje do wszystkich o wsparcie tej inicjatywy.
    3 
 19 
BTW z tego co pamiętam to nawet GGK miał z tej okazji migawkę w Faktach TVN - ale wypadł niespecjalnie.
    1 
 6 
Gratuluję pomysłu. Wartość merytoryczna tematu na poziomie traktatu o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą. Z treści artykułu Joanny Leszczyńskiej w Polityce nr 7/2019 dowiadujemy się, że była to akcja partyzancka, nie wspierana przez organy służby geodezyjnej, za to jej inicjator ma silne kompetencje w zakresie autopromocji.
    6 
 6 
#$%!!y #$%!!y chodziło o tylną cześć ciała
    1 
 6 
GeoX Fajnie jest poczytać sobie jaki niektórzy mają ból #$%!!y. Niesamowite jest jak mi to powiada humor.
    2 
 8 
Pewnie! Kto to widział, żeby prawdziwy geodeta umiał wyznaczyć jakiś tam południk.
    3 
 8 
Bzdura Ten facet to żart a nie geodeta. Robi cyrk, lansuje się na jakiegoś naukowca a nawet w geodezji nie pracuje.
    16 
 7 
Mariuszu Proszę nie przestawaj robić tego co robisz. To jest mega pozytywne i jednocześnie ogromna promocja naszego zawodu.
    9 
 14 



zobacz też:

Lex specialis, a więc można odejmować!

W marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA publikujemy jeszcze jeden artykuł o podziałach „przez...

Rachunek ekonomiczny kontra innowacyjność

Czy polscy geodeci nadążają za galopującym postępem technologicznym w zakresie rozwiązań pomiarowych i...

Nasze bezrobocie 2018

W marcowym wydaniu GEODETY prezentujemy coroczny raport z rynku pracy. Liczba bezrobotnych geodetów i kartografów spada już...

Nowe systemy i dodatkowe stacje

Od niedawna ASG-EUPOS oferuje 4-systemowe korekty RTK i RTN. W marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA administratorzy...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Galileusz jako pierwszy zaobserwował pierścienie wokół Saturna?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Adam Chrzanowski (1932-2020)

Adam Chrzanowski (1932-2020)
Wybitny specjalista z zakresu geodezji inżynieryjnej i geodezji górniczej. Był postrzegany jako ambasador polskiej nauki na forum światowym. Urodził się 22 grudnia 1932 roku w Krakowie. W Akademii Górniczo-Hutniczej uzyskał stopień magistra...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1758
John Dollond (1706-61), angielski optyk, wyprodukował pierwszy teleskop achromatyczny.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama