wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Geospatial Revolution, odc. 4
blog
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2019-03-11| Geodezja, Sprzęt

Rachunek ekonomiczny kontra innowacyjność

Czy polscy geodeci nadążają za galopującym postępem technologicznym w zakresie rozwiązań pomiarowych i obliczeniowych? To, że widzą taką potrzebę, potwierdza opublikowany w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA nasz II RAPORT SPRZĘTOWY.


Rachunek ekonomiczny kontra innowacyjność <br />
fot. JK
fot. JK
Po ponad 2-letniej przerwie ponownie sprawdzamy, jakie technologie wykorzys­tywane są w polskich firmach geodezyjnych. Raport nazwaliś­my „sprzętowym”, faktycznie jednak badamy w nim nie tylko wyposażenie firm w urządzenia pomiarowe, ale również oprogramowanie geodezyjne i GIS-owe, a nawet rodzaje stosowanych danych obrazowych. Podobnie jak w I edycji (GEODETA 10/2016) rozesłaliśmy w tym celu zaproszenia do udziału w internetowej ankiecie. Kwestionariusz wypełniło 270 przedsiębiorców, a więc o blisko 50 więcej niż poprzednio. Zdecydowana większość ankietowanych reprezentowała najmniejsze firmy – jedno­osobową działalność gospodarczą oraz podmioty zatrudniające poniżej 5 osób (po 43% – wykres 1). Dodajmy, że w tej edycji znacznie wzrósł udział ankietowanych z tej pierwszej kategorii.

Oczywiście należy wyraźnie podkreślić, że badanie to nie może być traktowane jako reprezentatywne. Analiza struktury jego uczestników zdaje się jednak świadczyć, że przedstawiany tu obraz nie powinien być daleki od rzeczywistości.

• Drony i roboty nadchodzą nieśmiało

Wyniki dotyczące posiadanego sprzętu okazały się zbliżone do poprzedniego raportu. Najpopularniejszym instrumentem nadal jest tachimetr – posiada go 97% badanych firm. Przygotowując II edycję raportu, byliśmy bardzo ciekawi wyników dotyczących tachimetrów robotycznych. Dystrybutorzy zgodnie bowiem twierdzą, że w ostatnich latach zainteresowanie tą kategorią sprzętu wyraźnie wzrosło. Niektórzy chwalą się nawet, że już ponad połowa sprzedawanych przez nich tachimetrów to „robotyki”. Z naszego raportu wynika jednak, że popularność tych instrumentów wzrosła tylko nieznacznie. Pod koniec 2016 r. posiadało go 23% badanych firm, a w tym roku jest to 25% (wykres 2). Udział tachimetrów skanujących pozostaje na poziomie 6%.

Większych zmian trudno oczekiwać również w zakresie odbiorników satelitarnych. Już w poprzedniej edycji 96% ankietowanych zadeklarowało posiadanie odbiornika RTK, a w tym wydaniu wartość ta pozostała taka sama. Wyraźnie spadł za to odsetek firm posiadających instrument satelitarny wyłącznie do pomiarów statycznych (z 10 do 6%). Nie powinno to jednak dziwić, bo – jak wynika z niezbędnika sprzętowego NAWI 2018 (dostępnego bezpłatnie na Geoforum.pl) – polscy dystrybutorzy...

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Techniologia Najlepsza technologia przegrywa w Polsce z urzędnikiem i przepisami. Niestety ...

geodezja w PL jak opozycja... goni w kółko za własnym ogonem a świat jej już dawno odjechał... a Główny Urząd jak ten TVN48 reżyseruje 17893 odcinek Mody na sukces czy rolnika który szuka męża. Szanowni Państwo za chwilę nie będzie gazet, telewizji. Wszystko się zmienia. Dobrze, że już emerytura i poganinie po podgikach to tylko wspomnienie.

Innowacyjność Innowacyjność przespaliśmy na początku lat 90. Wszystko się rozpadało, tylko ta Stara Ku*wa Geodezja niewzruszona stoi. Po co np. kodować pomiar, skoro i tak należy wykonać mapę w dedykowanym pliku gml, czy innym emu, który dla inwestora/ projektanta nie jest potrzebny? Jak ja pomyślę jak wygląda sprawa pomiarów na zachodzie, a to co tutaj się dzieje... miary kontrolne, elaboraty, raporty pomiarowe, odczytywanie kontrolnie osnowy, etc. etc. etc.

obsluga inwestycji W obsłudze inwestycji jest dużo do ulepszenia. Ale kto za to zapłaci? Klienci chcą tylko jednego geodetę na budowę, bo dwóch to za drogo. Zlecenia trzeba szukać za granicą, a tu tylko od czasu do czasu coś zrobić żeby z rynku nie wypaść.

nie sprawdziły się drony w geodezji to teraz wciskają je do policji, słabe to jest.

Tak Geodeci nadążają. Prawo z urzędami na czele niestety zatrzymali się na pomiarze taśma.

Ale o czym my mówimy? Nowoczesność, innowacyjność? Po co inwestować w szybszą i może nawet tańszą technologię jeśli konkurencyjność w geodezji wynika z układów w "ośrodku". Najlepiej nawet zrobiony pomiar i tak przegra w walce rynkowej jeśli będzie miesiącami leżał w oczekiwaniu na weryfikację podczas gdy inne "sklecone" prymitywnie opracowanie po dwóch dniach trafi do zleceniodawcy. Ten nasz socjalistyczny system wymaga socjalistycznego podejścia, niestety.

A i jeszcze jedno. Mapa zasadnicza strasznie zabija innowacyjność i kreatywność geodetów w Polsce Każdy woli robić pomiary zza biurka. A Każda pikieta to tylko dodatkowy powód dla inspektora żeby mógł się do czegoś doje........

Tak Kupic sobie sprzęt i programy za 500 koła i tłumaczyć się Panu inspektorowi i odpowiadać na pytania typu,, a jak Pan to pomierzył . Udawaniać, przekonać, Prośić a na końcu dorobić wszystko tak żeby jaśnie Pan zrozumiał.Strata Kasy i czasu. Pozdrawiam

9 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt