Po ponad 2-letniej przerwie ponownie sprawdzamy, jakie technologie wykorzystywane są w polskich firmach geodezyjnych. Raport nazwaliśmy „sprzętowym”, faktycznie jednak badamy w nim nie tylko wyposażenie firm w urządzenia pomiarowe, ale również oprogramowanie geodezyjne i GIS-owe, a nawet rodzaje stosowanych danych obrazowych. Podobnie jak w I edycji (
GEODETA 10/2016) rozesłaliśmy w tym celu zaproszenia do udziału w internetowej ankiecie. Kwestionariusz wypełniło 270 przedsiębiorców, a więc o blisko 50 więcej niż poprzednio. Zdecydowana większość ankietowanych reprezentowała najmniejsze firmy – jednoosobową działalność gospodarczą oraz podmioty zatrudniające poniżej 5 osób (po 43% – wykres 1). Dodajmy, że w tej edycji znacznie wzrósł udział ankietowanych z tej pierwszej kategorii.
Oczywiście należy wyraźnie podkreślić, że badanie to nie może być traktowane jako reprezentatywne. Analiza struktury jego uczestników zdaje się jednak świadczyć, że przedstawiany tu obraz nie powinien być daleki od rzeczywistości.
• Drony i roboty nadchodzą nieśmiałoWyniki dotyczące posiadanego sprzętu okazały się zbliżone do poprzedniego raportu. Najpopularniejszym instrumentem nadal jest tachimetr – posiada go 97% badanych firm. Przygotowując II edycję raportu, byliśmy bardzo ciekawi wyników dotyczących tachimetrów robotycznych. Dystrybutorzy zgodnie bowiem twierdzą, że w ostatnich latach zainteresowanie tą kategorią sprzętu wyraźnie wzrosło. Niektórzy chwalą się nawet, że już ponad połowa sprzedawanych przez nich tachimetrów to „robotyki”. Z naszego raportu wynika jednak, że popularność tych instrumentów wzrosła tylko nieznacznie. Pod koniec 2016 r. posiadało go 23% badanych firm, a w tym roku jest to 25% (wykres 2). Udział tachimetrów skanujących pozostaje na poziomie 6%.
Większych zmian trudno oczekiwać również w zakresie odbiorników satelitarnych. Już w poprzedniej edycji 96% ankietowanych zadeklarowało posiadanie odbiornika RTK, a w tym wydaniu wartość ta pozostała taka sama. Wyraźnie spadł za to odsetek firm posiadających instrument satelitarny wyłącznie do pomiarów statycznych (z 10 do 6%). Nie powinno to jednak dziwić, bo – jak wynika z niezbędnika sprzętowego NAWI 2018 (dostępnego bezpłatnie na Geoforum.pl) – polscy dystrybutorzy...
Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA