wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
blog
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2019-03-04| GNSS, Geodezja, Sprzęt, Software, Instytucje

Nowe systemy i dodatkowe stacje

Od niedawna ASG-EUPOS oferuje 4-systemowe korekty RTK i RTN. W marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA administratorzy tej sieci wyjaśniają, jak z nowych korekt korzystać oraz jakie mają one zalety. Przedstawiają też wyniki testów i ujawniają plany dalszego rozwoju.


Nowe systemy i dodatkowe stacje <br />
Stacje referencyjne systemu ASG-EUPOS po modernizacji
Stacje referencyjne systemu ASG-EUPOS po modernizacji
Zbudowany przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii z udziałem funduszy europejskich „Wielofunkcyjny System Precyzyjnego Pozycjonowania Sate­litarnego ASG-EUPOS” został oficjalnie udostępniony użytkownikom 2 czerwca 2008 roku. Można śmiało stwierdzić, że od tego momentu satelitarne techniki wyznaczania pozycji w czasie rzeczywistym zrewolucjonizowały metodykę wykonywania prac geodezyjnych w naszym kraju, a liczba użytkowników tego systemu rośnie błyskawicznie. Ruchome odbiorniki GNSS (tzw. rovery) stały się jednym z popularniejszych narzędzi pomiarowych wśród geodetów. W efekcie wyznaczanie pozycji technikami satelitarnymi z wykorzystaniem strumieni danych korekcyjnych udostępnianych przez naziemne systemy stacji referencyjnych (nie tylko ASG-EUPOS) stosowane jest powszechnie wszędzie tam, gdzie przepisy dopuszczają pomiar z dokładnoś­cią do pojedynczych centymetrów.

Zapotrzebowanie na precyzyjne wyznaczanie pozycji w czasie rzeczywis­tym wykroczyło zresztą poza geodezję i kartografię. Usługi ASG-EUPOS wykorzystywane są również w precyzyjnym rolnictwie i w systemach zdalnego sterowania maszynami budowlanymi. Pojawiają się też pierwsze zastosowania w nawigacji dronów oraz pojazdów auto­nomicznych.

W 2018 roku z usług ASG-EUPOS skorzystało ponad 7 tysięcy użytkowników. Każdego dnia łączy się z nimi blisko 3 tysiące użytkowników, a liczba równoległych połączeń w godzinach szczytu sięga tysiąca. Te statystyki świadczą o ogromnym zainteresowaniu ASG-EUPOS i stawiają system GUGiK w roli lidera na polskim rynku precyzyjnego pozycjonowania technikami satelitarnymi. Niniejszy artykuł przedstawia aktualny stan ASG-EUPOS, tj. po zakończeniu prac modernizacyjnych prowadzonych na przestrzeni lat 2014-2018, których celem było rozszerzenie serwisów o systemy GLONASS, Galileo oraz BeiDou. Omówiono także perspektywę dalszych działań rozwojowych zaplanowanych na najbliższe lata.

• Efekty modernizacji

Na etapie budowy ASG-EUPOS jedynym w pełni operacyjnym systemem nawigacji satelitarnej był amerykański NAV­STAR-GPS. Z tego powodu większość stacji referencyjnych została wyposażona w infrastrukturę umożliwiającą śledzenie tylko tego systemu i jedynie stacje włączone do ogólnoeuropejskiej sieci EPN odbierały dodatkowo GLONASS.

W 2011 roku wdrożono oprogramowanie, które otworzyło drogę do dalszego rozwoju sieciowych danych korekcyjnych ASG-EUPOS. Jego nowa wersja pozwoliła na zoptymalizowanie pracy systemu, ponieważ...

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Najlepiej jakby załatali dziurę OPOL WROC KEPN. W tym trójkącie bermudzkim co 15 minut trzeba zmieniać stację, zależy jak "wiatr" (zasięg) zawieje.

reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt