wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Symulacja przerwania wału powodziowego
blog
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
TACHIMETRY

TACHIMETRY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2018-08-09| Geodezja

W Krakowie wyznaczono południk 20 st. E

2 sierpnia w Krakowie pojawił się kolejny marker południka 20 stopni długości geograficznej wschodniej.


W Krakowie wyznaczono południk 20 st. E <br />
fot. HPK/Fb
fot. HPK/Fb

Został on wyznaczony przy wejściu do lokalnego przedszkola „Puchatkowo” przy ul. Lipskiej 55. Na świeżo wyremontowanym chodniku pojawiła się czerwona linia, a przy niej ustawiono tablicę szczegółowo informująca, czym jest południk 20°E i skąd się tu wziął.

Wyznaczenie przebiegu tego południka jest częścią inicjatywy pn. Honorowy Południk Krakowski. To zresztą niepierwszy marker południka 20°E wytyczony w Krakowie dzięki staraniom HPK. Wcześniej wyznaczono go również w Pubie BarBakan na Małym Płaszowie.

Na tym nie koniec inicjatyw HPK. Jak czytamy na profilu Południka na Facebooku, w planach jest utworzenie na całym osiedlu Lipska szeregu markerów przebiegu południka 20°E, których łączna długość może sięgnąć 300 m, czyniąc go drugim na świecie, a pierwszym w Europie pod względem wielkości takim obiektem.

Południk 20 st. E w Krakowie

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
A tak został wyznaczony... ...wstępnie, lokalizacja określona faktycznie z orto; potem domiary do okolicznych punktów terenowych z mapy zasadniczej potwierdzone odbiornikiem GNSS. Południk to obiekt geometryczny - nie ma szerokości; dokładność, jakby się uprzeć, to może być /-5cm więc szerokość kostki brukowej pasuje ;) A poza tym, jest to atrakcja edukacyjna - z tego się nie strzela :D

!!! no wyznaczony czerwoną farbą, pewnie na podstawie widoku ortofoto z Geoportalu

??? Kto i jak to wyznaczył? Obliczenia i metody poproszę.

a jak został wyznaczony?

4 komentarzezobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2018 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt