wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
blog
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2018-08-09| Geodezja

W Krakowie wyznaczono południk 20 st. E

2 sierpnia w Krakowie pojawił się kolejny marker południka 20 stopni długości geograficznej wschodniej.


W Krakowie wyznaczono południk 20 st. E <br />
fot. HPK/Fb
fot. HPK/Fb

Został on wyznaczony przy wejściu do lokalnego przedszkola „Puchatkowo” przy ul. Lipskiej 55. Na świeżo wyremontowanym chodniku pojawiła się czerwona linia, a przy niej ustawiono tablicę szczegółowo informująca, czym jest południk 20°E i skąd się tu wziął.

Wyznaczenie przebiegu tego południka jest częścią inicjatywy pn. Honorowy Południk Krakowski. To zresztą niepierwszy marker południka 20°E wytyczony w Krakowie dzięki staraniom HPK. Wcześniej wyznaczono go również w Pubie BarBakan na Małym Płaszowie.

Na tym nie koniec inicjatyw HPK. Jak czytamy na profilu Południka na Facebooku, w planach jest utworzenie na całym osiedlu Lipska szeregu markerów przebiegu południka 20°E, których łączna długość może sięgnąć 300 m, czyniąc go drugim na świecie, a pierwszym w Europie pod względem wielkości takim obiektem.

Południk 20 st. E w Krakowie

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
A tak został wyznaczony... ...wstępnie, lokalizacja określona faktycznie z orto; potem domiary do okolicznych punktów terenowych z mapy zasadniczej potwierdzone odbiornikiem GNSS. Południk to obiekt geometryczny - nie ma szerokości; dokładność, jakby się uprzeć, to może być /-5cm więc szerokość kostki brukowej pasuje ;) A poza tym, jest to atrakcja edukacyjna - z tego się nie strzela :D

!!! no wyznaczony czerwoną farbą, pewnie na podstawie widoku ortofoto z Geoportalu

??? Kto i jak to wyznaczył? Obliczenia i metody poproszę.

a jak został wyznaczony?

4 komentarzezobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt