Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-10-12| Geodezja, Software

Nowy moduł C-Geo wyznaczy dokładność instrumentów

Oprogramowanie geodezyjne C-Geo wrocławskiej firmy Softline zostało wzbogacone o kolejny specjalistyczny moduł. Rozwiązanie pomoże wyznaczyć dokładność instrumentów pomiarowych.


Nowy moduł C-Geo wyznaczy dokładność instrumentów

Jak wyjaśnia producent, różne zadania pomiarowe wymagają różnej dokładności instrumentów oraz oprzyrządowania pomocniczego. Z tego powodu powstały metody pomiarowe pozwalające na wyznaczenie dokładności zestawu pomiarowego. Dobrze zaprojektowany test pozwala również określić wartości błędów instrumentalnych, np. dla dalmierzy możliwe jest wyznaczenie stałej dodawania, a dla niwelatora – wartości niepoziomości osi celowej.

W ocenie firmy Softline rozmowy z serwisantami instrumentów wskazują, że geodeci w niewielkim stopniu samodzielnie sprawdzają warunki geometryczne instrumentów, choć może mieć to duży wpływ na osiągane dokładności pomiaru, istotne zwłaszcza w geodezji inżynieryjnej. Dodatkowo występuje założenie, że skoro kupuje się instrument o nominalnej dokładności np. 1˝, to wykonane pomiary mają właśnie taką dokładność. Zapomina się jednak, że na dokładność pomiaru mają wpływ również akcesoria pomiarowe takie jak np. krzywa tyczka czy też niezrektyfikowana libela łaty niwelacyjnej.

Chcąc mieć pełną świadomość błędów instrumentalnych oraz realnej dokładności pomiaru zestawu pomiarowego (instrumentu, obserwatora i akcesoriów), należy wykonać niezbędne pomiary testowe i odpowiednio je przetworzyć. By zrealizować właśnie to zadanie, powstał moduł „Wyznaczenie dokładności instrumentów”. W aktualnej wersji umożliwia on takie obliczenia jak:

  • wyznaczenie dokładności dalmierza wraz z wyznaczeniem stałej dodawania zestawu dalmierz + reflektor zgodnie ze schematem opisanym w normie PN-ISO 17123-4,
  • wyznaczenie stałej dodawania oraz skali dalmierza z wykorzystaniem znanej bazy testowej.

W przypadku zainteresowania modułem firma Softline nie wyklucza rozbudowy go o kolejne testy zgodne z normami PN-ISO 17123:

  • wyznaczenie dokładności niwelatora,
  • wyznaczenie dokładności pomiaru kąta,
  • wyznaczenie dokładności pomiaru tachimetrycznego,
  • wyznaczenie dokładności pomiaru RTK/RTN.

Źródło: Softline, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS