wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-10-07| Mapy

Poruszaj się bardziej eko z Mapami Google

Google wzbogacił swoją aplikację mapową o narzędzia, które pozwolą oszczędzać paliwo oraz łatwiej poruszać się rowerem po mieście.


Poruszaj się bardziej eko z Mapami Google <br />
Wyznaczanie ekologicznej trasy
Wyznaczanie ekologicznej trasy
Poruszaj się bardziej eko z Mapami Google <br />
Tryb nawigacji "Lite"
Tryb nawigacji "Lite"

Jak wyjaśnia korporacja, samochody odpowiadają za 75% emisji dwutlenku węgla przez transport. Zaprezentowane właśnie 3 nowości Map Google mają pomóc w obniżeniu tej wartości.

Ekologiczne trasy

Zgodnie z zapowiedziami sprzed kilku miesięcy, Google udostępnił nowy tryb wyznaczania trasy przejazdu samochodem. Dotychczas algorytmy tej aplikacji mapowej brały pod uwagę przede wszystkim odległość i czas jazdy, teraz będą analizować również zużycie paliwa. Efektem będzie zaproponowanie użytkownikowi zarówno trasy najszybszej, jak i najbardziej ekologicznej. Ta druga ma być wyliczana z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji na podstawie takich danych jak nachylenie drogi czy aktualne natężenie ruchu.

Jak wylicza korporacja, nowa funkcja ma potencjał, by obniżyć emisję dwutlenku węgla nawet o 1 mln ton rocznie, co odpowiada wycofaniu z dróg 200 tys. aut.

Google zapewnia jednocześnie, że nowy tryb eko nie będzie przymusowy. Jeśli wolimy wybrać trasę szybszą, ale bardziej paliwożerną, możemy albo nacisnąć propozycję takiej trasy na mapie, albo ustawić swoje preferencje w ustawieniach aplikacji.

Na razie nowa funkcja dostępna jest wyłącznie w Stanach Zjednoczonych, ale już w przyszłym roku ma zawitać również do Europy.

Prostsza jazda rowerem

Tylko w ciągu roku wykorzystanie Map Google przez rowerzystów wzrosło o 98% – chwali się korporacja. By jeszcze bardziej ułatwić im poruszanie się po mieście, przygotowano tryb nawigacji „Lite”.

Jak wyjaśnia firma, część rowerzystów niechętnie korzysta z obecnego trybu „zakręt po zakręcie”, wymaga to bowiem ciągłego patrzenia w ekran telefonu. Rozwiązaniem dla nich ma być właśnie tryb Lite, który wyświetli w czytelny sposób tylko najważniejsze informacje dotyczące trasy przejazdu oraz postępów w jej pokonywaniu

Funkcja ma być uruchomiona w aplikacjach dla systemów Android oraz iOS w najbliższych miesiącach wszędzie tam, gdzie dotychczas była dostępna nawigacja na rowerów (a więc także w Polsce).

Więcej miast z hulajnogami i rowerami na wynajem

Trzecia nowość dotyczy prezentowania na Mapach Google informacji o dostępnych hulajnogach elektrycznych oraz rowerach na wynajem. Od teraz funkcja ta dostępna jest już w ponad 300 miastach na całym świecie. Wprawdzie firma nie precyzuje ich listy, choć przypomnijmy, że już wcześniej można było korzystać z tego narzędzia także kilku polskich aglomeracjach.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS