wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-03-30| GIS, Mapy

Od pogody po ekologiczne trasy - sporo nowości na Mapach Google

Google zapowiada wzbogacenie swojej mobilnej aplikacji mapowej o nowe warstwy oraz funkcje nawigacyjne bazujące na sztucznej inteligencji.


Od pogody po ekologiczne trasy - sporo nowości na Mapach Google
Od pogody po ekologiczne trasy - sporo nowości na Mapach Google

Pogoda i jakość powietrza

Jeśli chodzi o dane, nowością będzie prezentacja informacji o prognozie oraz aktualnych warunkach pogodowych w określonej lokalizacji. Z aplikacji dowiemy się także, jaka jest bieżąca jakość powietrza. Dane te będzie można włączyć z poziomu wyboru warstw, a więc tam, gdzie obecnie uruchamiany np. widok zdjęć satelitarnych czy natężenia ruchu.

Warstwa pogodowa będzie dostępna na całym świecie, a warstwa jakości powietrza zostanie uruchomiona najpierw w Australii, Indiach i Stanach Zjednoczonych. Nowości będą dostępne w ciągu kilku najbliższych miesięcy zarówno dla Androida, jak i iOS. Dane do tych warstw pochodzą od partnerów takich jak: The Weather Company, AirNow.gov czy Central Pollution Board.

Nawigacja wewnątrz budynków dzięki Live View

W 2019 roku Google wzbogacił swoje mapy o funkcję Live View. Na podstawie analizy dostępnych zdjęć prezentuje ona wskazówki nawigacyjne bezpośrednio na obrazie z kamery wbudowanej w nasz smartfon lub tablet.

Teraz narzędzie to pomoże odnaleźć się również wewnątrz budynków, nawet tych wielopiętrowych. Dzięki niemu znajdziemy np. najbliższą windę i schody ruchome, bramę, peron, punkt odbioru bagażu, stanowiska odprawy, kasy biletowe, toalety czy bankomaty. Z kolei w centrum handlowym Live View pozwoli chociażby znaleźć sklep.

Niestety, na razie funkcja dostępna jest jedynie w wybranych lokalizacjach w Stanach Zjednoczonych, a w dalszej kolejności zostanie uruchomiona w Zurychu i Tokio.

Nawigacja bardziej ekologiczna

Google tworzy ponadto nowy model wyznaczania tras, który optymalizuje zużycie paliwa na podstawie takich czynników jak nachylenie drogi czy zatory w ruchu. Dzięki temu już wkrótce Mapy Google będą domyślnie wybierać trasę o najniższym śladzie węglowym, jeśli ma ona w przybliżeniu taki sam szacowany czas dojazdu jak trasa najszybsza. W przypadkach, gdy trasa przyjazna dla środowiska mogłaby znacznie zwiększyć szacowany czas dotarcia do celu, użytkownik będzie mógł porównać emisję CO2 i dokonać optymalnego wyboru.

Trasy przyjazne dla środowiska zostaną uruchomione w USA na Androidzie i iOS jeszcze w tym roku, a wkrótce potem będą dostępne na całym świecie.

Z ekologicznych nowości warto także wspomnieć o wyświetlaniu na Mapach Google stref obniżonej misji zanieczyszczeń, gdzie poruszanie się określonych typów pojazdu jest ograniczone lub zabronione. Dzięki tej funkcji kierowca nie tylko dowie się, że właśnie wjeżdża do takiej strefy, ale także uzyska informacje, czy jego pojazd może poruszać się po okolicy.

Ostrzeżenia o strefach obniżonej emisji zostaną uruchomione w tym roku w Niemczech, Holandii, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii na urządzeniach z systemami Android oraz OS. Wkrótce później do listy tej dołączą kolejne kraje.

Google zapowiada także lepsze wyszukiwanie tras przy użyciu różnorodnych środków transportu. „Wkrótce uzyskacie kompleksowy widok wszystkich tras i środków transportu dostępnych w miejscu docelowym – będziecie mogli porównać, ile czasu zajmuje dotarcie tam samochodem, transportem publicznym lub rowerem bez przełączania się między kartami. Korzystając z zaawansowanych modeli uczenia maszynowego, Mapy automatycznie określą priorytety preferowanych trybów, a nawet będą podsuwać opcje, które są popularne w Waszym mieście. Na przykład, jeśli dużo jeździcie na rowerze, automatycznie pokażemy Ci więcej tras rowerowych. A jeśli mieszkacie w mieście takim jak Nowy Jork, Londyn, Tokio lub Buenos Aires, gdzie popularne jest podróżowanie metrem, ustawimy ten tryb wyżej w rankingu, dzięki czemu szybciej uzyskasz potrzebne informacje” – wyjaśnia Google.

Nowe wskazówki dojazdu zostaną wprowadzone na całym świecie w ciągu najbliższych kilku miesięcy – zarówno na urządzeniach z Androidem, jak i iOS.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
i po co to komu? Już ludzie chodzą po ulicach jak pokemony. Teraz jeszcze dojdą spacery z navi po galeriach...? Mnie martwi co ta aplikacja zbiera za informacje od nas. Słucha, widzi, rejestruje, przesyła, kieruje, zapisuje
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS