wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-05-19| Mapy

Dla każdego coś miłego: sporo nowości wkrótce na Mapach Google

Dzięki szerszemu wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji Mapy Google wkrótce zostaną rozbudowane o nowe dane i funkcje, które ułatwią zarówno jazdę samochodem, jak i piesze wycieczki.


Dla każdego coś miłego: sporo nowości wkrótce na Mapach Google
Dla każdego coś miłego: sporo nowości wkrótce na Mapach Google
Dla każdego coś miłego: sporo nowości wkrótce na Mapach Google

Uniknąć gwałtownego hamowania

Intrygującą nowością jest algorytm wyznaczania tras przejazdu, który pomoże unikać odcinków, na których istnieje ryzyko gwałtownego hamowania. Miejsca takie mają być wyznaczane na podstawie analizy danych z sensorów wbudowanych w urządzenia mobilne użytkowników. Co więcej, w przyszłości Google chce wykorzystać do tego celu także bardziej złożone informacje, np. prawdopodobieństwo oślepienia kierowcy przez słońce o danej porze dnia.

Jak zadziała ten nowy mechanizm nawigacji? Jeśli planowany czas dotarcia do celu będzie na kilku trasach zbliżony, Mapy Google jako najlepszą wskażą tę bez ryzyka gwałtownego hamowania.

Więcej rozszerzonej rzeczywistości

Google planuje także wprowadzić kolejne udoskonalenia funkcji Live View bazującej na rozszerzonej rzeczywistości. Na obrazie z kamery mamy zobaczyć jeszcze więcej informacji o okolicznych obiektach użyteczności publicznej – np. o ich zatłoczeniu czy opiniach użytkowników. Dodatkowe informacje wyświetlą się także na skomplikowanych skrzyżowaniach, co ma ułatwić orientację w terenie.

Bardziej szczegółowe mapy w kolejnych miastach

W sierpniu ubiegłego roku Google udostępnił dla wybranych miast bardziej szczegółowe mapy ulic, które uwzględniają takie elementy jak chodniki, azyle czy przejścia dla pieszych. Już wkrótce dane te będą dostępne dla 50 kolejnych aglomeracji. Niestety nie wiadomo, czy tego typu mapy zobaczymy również w Polsce. Google zdradza jedynie, że szykuje je dla Berlina, Sao Paulo, Seattle czy Singapuru.

Gdzie spodziewać się tłumów?

Już wkrótce na Mapach Google dostrzeżemy także nowe żółte obszary. Tak oznaczane mają być regiony, które w danym momencie są bardzo popularne. Dla jednych może być to wskazówka, że w danym miejscu dzieje się coś ciekawego. Inni mogą potraktować to jako przydatną informację o miejscach, których ze względu na tłumy lepiej unikać.

Bardziej indywidualne mapy

Google zapowiada także kolejne kroki w kierunku dostosowania treści mapy do indywidualnych potrzeb użytkownika. Ta ma się zmieniać nawet w ciągu dnia. Na przykład rano zobaczymy sygnatury kawiarni, a po południu – restauracji. Z kolei podczas weekendowego wyjazdu na mapie odwiedzanego przez nas miasta wyświetlane będą atrakcje turystyczne.

Wymienione wyżej funkcje będą wdrażane na Mapach Google w ciągu najbliższych miesięcy.

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Nowe pokrycie Google maps Przy okazji warto wspomnieć, że po Warszawie jeździ obecnie samochód google street view. Także możemy spodziewać się aktualizacji ich kilkuletniego pokrycia :)
 1 
 1 
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS