wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-09-30| GIS, Teledetekcja

Gotowe cyfrowe bliźniaki miast w ofercie Hexagonu

Inicjatywa HxGN Content Program szwedzkiej grupy Hexagon została rozbudowana o Metro HD – bazę gotowych danych 2D i 3D dla wybranych miast.


Gotowe cyfrowe bliźniaki miast w ofercie Hexagonu

HxGN Content Program to rozwijana on kilku lat baza, w której udostępniane są gotowe do użycia dane zbierane z pułapu lotniczego – 4-kanałowe ortofotomapy oraz stereoskopowe zdjęcia lotnicze i numeryczne modele pokrycia terenu. Biblioteka pokrywa USA oraz sporą część Europy, w tym Polskę.

Podczas niedawnych targów Intergeo szwedzka grupa Hexagon (do której należą takie marki jak Intergraph, Leica Geosystems czy GeoMax) ogłosiła rozbudowanie tego programu o bazę Metro HD. Znajdziemy w niej: wysokorozdzielcze prawdziwe ortofotomapy (true-ortho), ukośne zdjęcia lotnicze, numeryczne modele terenu, chmury punktów z lotniczego skanowania laserowego, modele budynków na poziomie szczegółowości LoD 2 (tj. uwzględniające kształt dachów), trójwymiarowe modele typu mesh oraz mapy użytkowania terenu.

Obecnie w bazie Metro HD opublikowano dane pozyskane w tym roku dla: Monachium, Kolonii, Wiednia, Mediolanu, Amsterdamu, Sztokholmu, Tokio, Dallas, Stuttgartu oraz Frankfurtu. Kolejne miasta zostaną dodane na początku przyszłego roku.

Dane dostępne w Metro HD pozyskano przy użyciu hybrydowego sensora Leica CityMapper-2, który jednocześnie pozyskuje chmurę punktów oraz zdjęcia lotnicze. W ocenie Hexagonu jednolity standard danych w połączeniu z elastycznymi zasadami ich licencjonowania sprzyja wykorzystaniu Metro HD np. w masowym przetwarzaniu przy użyciu algorytmów sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Wśród potencjalnych użytkowników bazy firma wymienia m.in. urzędy miejskie czy właścicieli infrastruktury przesyłowej.

– Tworząc cyfrowego bliźniaka miast, HxGN Content Program wspiera globalne zapotrzebowanie na dane geoprzestrzenne, które umożliwiają podejmowanie decyzji opartych na danych – mówi John Welter, prezes Geospatial Content Solutions w Hexagonie.

Źródło: Hexagon, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Hexagon jeden krok z tyłu. Przeciez w Polsce juz od 2-3 lat miasta zyskują cyfrowego blizniaka.
odpowiedz zgłoś
Super informacja. Globalizacja to jest to: mapy od google, dane 3D od Hexagonu a na zakupy do amazona. Nie będzie potrzebna konkurencja, lokalne potrzeby. Bierz to co jest za tyle ile Ci proponujemy. Rybek już nie ma liczą się rekiny. Jest super, jest super więc o co nam chodzi? Jeszcze nigdy tak wielu nie dostrzegało tak ważnych informacji mających wpływ na nasze życie. Malkontenctwo? Chyba nie. Wszyscy będziemy pracować dla korporacji. Połowa za biurkiem połowa jako avatar w aplikacji (patrz uberyzacja rynków pracy). Już teraz np. skandynawski fundusz jedną transzą kupuje 1000 mieszkań w Stolicy. Tak działa otwieranie rynków a nam pozostaje kupić w patodeweloperce 25 m2 apartament w kredycie na 35 lat w niemieckim banku. Tak się zmieniają czasy w których żyjemy. Komuś nie pasuje? Co z tego.
 4 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS