wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-07-10| GIS, Teledetekcja, Firma

OPEGIEKA dystrybutorem danych Hexagonu

Firma OPEGIEKA podpisała umowę dystrybucyjną z Hexagonem, stając się jednocześnie pierwszym w Polsce oficjalnym partnerem upoważnionym do sprzedaży danych pozyskanych w ramach programu HxGN Content Program. Zainteresowane podmioty będą miały możliwość zamówienia danych dla dowolnie wyselekcjonowanego obszaru z Polski poprzez dedykowany portal.


OPEGIEKA dystrybutorem danych Hexagonu

Oferowane w ramach HxGN Content Program dane zostały pozyskane w czterech zakresach spektralnych (R, G, B oraz NIR), a ich rozdzielczość wynosi 30 cm. Jedną z zalet tych zobrazowań jest wysoki stopień ich aktualności. Całe terytorium Polski zostało zarejestrowane w latach 2017-2020, z czego 220 807 km kw., a więc 70.6% terenu całego kraju, pochodzi z nalotów wykonanych w 2020 roku. Co więcej, przeprowadzanie szczegółowych analiz geoprzestrzennych ułatwia fakt, iż oferowane zobrazowania zostały pozyskane i przetworzone w całości z wykorzystaniem sensorów i oprogramowania Leica Geosystems, gwarantując tym samym jednolitość danych.

Jednak w ramach podpisanej umowy OPEGIEKA zaoferuje nie tylko zdjęcia lotnicze. Numeryczny model pokrycia terenu (NMPT) o rozdzielczości 80 cm, będący elementem nowo wprowadzonej usługi, jest produktem znacząco wyróżniającym się na rynku ze względu na swoją szczegółowość, aktualność i spójność. Został on utworzony na podstawie dokładnych zdjęć lotniczych. NMPT stanowi przydatną warstwę danych dla realizacji zadań związanych z modelowaniem krajobrazu, miast, przygotowywaniem zastosowań wizualizacyjnych, symulacji powodziowych, a także prowadzeniem badań zagospodarowania terenu oraz zastosowań geologicznych.

Obecnie trwają prace informatyczne związane z uruchomieniem wspomnianego portalu. Za jego pośrednictwem zainteresowane podmioty będą miały możliwość sprawdzenia w czasie rzeczywistym szczegółowych informacji dotyczących wyselekcjonowanych obszarów. Zakres informacji będzie dotyczył m.in. dostępności danych dla wyznaczonego obszaru, a także okresu, w którym zobrazowania zostały pozyskane.

Włączenie się do procesu dystrybucyjnego stanowi dla OPEGIEKA rozszerzenie swojego wkładu w popularyzację danych pochodzących z HxGN Content Program. Dotychczas firma była zaangażowana w pozyskanie zobrazowań lotniczych wysokiego pułapu na potrzeby Hexagonu w latach 2017-2020.

Do czasu uruchomienia specjalnego portalu, podmioty zainteresowane zamówieniem wybranego pakietu danych mogą kontaktować się mailowo.

Źródło: OPEGIEKA


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Gratulacje Mimo wszystko gratulacje, jest płatna alternatywa dla 'darmowych' i otwartych danych. Pytanie tylko kto to kupi i dlaczego tak drogo??
 2 
odpowiedz zgłoś
@ Portal farmaceutyczny wynalazł świetny lek, obecnie trwają poszukiwania choroby która leczy.
 2 
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: genialne kupuję :-))) kwintesencja działań GGK ...
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: @ doskonały tekst. Krótko i na temat. Podsumowuje firmy, które żyją z dotacji a nic nie wnoszą nowego na rynku. Gratuluję bystrości umysłu autorowi tego komentarza.
 1 
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: @ A gdzie tu jest mowa o dotacji znawcy tematów wszelakich ? Czytajcie ze zrozumieniem, prywatna firma wypuściła produkt ryzykując swoje pieniądze. Potraficie ? Oczywiście wiecie lepiej co to ML i jak wpływa stały proces przetwarzania ortofotomapy na uczenie maszynowe. Wiem, że dla niektóych szczytem nowoczesności jest opublikowanie WMS ale trochę pokory.
 2 
 5 
zgłoś
RE:30cm? Główna różnica to jednolitość danych i jednakowy standard w całej Polsce, przydatne przy automatyzacji analiz na dużych obszarach. Orta w odróżnieniu od tych z GUGIKu są również w kompozycji CIR (od kilku lat GUGIK i ARIMR zamawiają tylko orta RGB na dużych obszarach). Jeżeli chodzi o NMPT z LIDAR to aktualność danych wacha się na przestrzeni prawie 10ciu lat, w zależności od lokalizacji, tu masz NMPT pozyskane praktycznie w latach 2019-2020 dla całej Polski.
 9 
 6 
odpowiedz zgłoś
30 cm? To już GUGIK nie udostępnia w ramach polityki otwartych danych darmowych ortofotomap, które są nie tylko lepszych parametrów (5-10-25cm), ale bardzo często również aktualniejsze? NMPT z 30 cm zdjęć? Komu i po co taki produktu jeśli wspomniany GUGiK udostępnia za darmo również chmurę, nmt i nmpt ze skaningu laserowego, który jest znacznie lepszej jakości niż to co jest proponowane w ramach tego programu. Czy te dane poprzez portal będą udostępnione za darmo?
 5 
 7 
odpowiedz zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS