wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-01-31| GIS, Teledetekcja, Firma

Nowa platforma lotnicza OPEGIEKA

W styczniu firma OPEGIEKA z Elbląga zakończyła wdrażanie do działalności gospodarczej nowej platformy teledetekcyjnej, której podstawę stanowi turbośmigłowy samolot Beechcraft King Air C90 z hermetyzowaną kabiną. Jak chwali się spółka, jest to najwydajniejsze tego typu rozwiązanie na polskim rynku.


Nowa platforma lotnicza OPEGIEKA
Nowa platforma lotnicza OPEGIEKA

Beechcraft King Air C90 jest jednym z najpopularniejszych modeli samolotów turbośmigłowych na świecie i pozostaje w ciągłej produkcji od 1969 roku. Od tego czasu wyprodukowano ponad 3 tys. tych modeli. Samolot OPEGIEKA, o znakach rejestracyjnych SP-ISS, został oczywiście odpowiednio zmodyfikowany do zadań fotogrametrycznych. Wśród jego kluczowych zalet spółka wymienia: wysoki pułap maksymalny (9100 metrów), dużą prędkość przelotową (418 km/h) oraz długi czas lotu (nawet 5,5 godziny).

Wysoką wydajność oferuje także skaner lotniczy Riegl VQ-1560-II, zakupiony podczas ostatnich targów Intergeo specjalnie z myślą o nowej platformie. Warto podkreślić, że firma OPEGIEKA jest pierwszym użytkownikiem tego sensora na świecie. Jak wyjaśnia spółka, stanowi on kompletną zintegrowaną platformę pomiarową umożliwiającą jednoczesne pozyskiwanie chmury punktów z lotniczego skanowania laserowego oraz zdjęć lotniczych RGB (skanowanie jest zsynchronizowane z rejestracją zdjęć lotniczych przez kamerę średnioformatową Phase One iXU RS 1000 o rozdzielczości 100 MPx). Instrument może mierzyć nawet z pułapu 5,6 km, co pozwala na efektywne mapowanie rozległych obszarów. Przy prędkości skanowania 2 x 1,33 mln pkt/s jest on najszybszym tego typu urządzeniem na rynku.

Trzeci element platformy pomiarowej to kamera wielkoformatowa Vexcel Eagle Mark 3. Pozwala ona na wykonywanie zdjęć z rozdzielczością aż 450 megapikseli, a dzięki wymiennym obiektywom o długiej ogniskowej – również na pozyskiwanie danych z dużych wysokości w rejonach intensywnego ruchu lotniczego, w szczególności nad lotniskami.

Jak podkreśla spółka, dzięki połączeniu szybkiego samolotu turbośmigłowego, możliwości lotu na wysokim pułapie i zestawu najnowocześniejszych sensorów możliwe jest wprowadzenie na rynek nowych usług, takich jak opracowanie i udostępnianie aktualnych, jednolitych ortofotomap dla całego obszaru Polski czy analiza danych z wykorzystaniem rozwijanych w spółce algorytmów analiz obrazu i chmur punktów z wykorzystaniem technologii sztucznej inteligencji. Nowe usługi, dzięki wykorzystaniu wiedzy z zakresu uczenia maszynowego, umożliwią wyszukiwanie i klasyfikację konkretnych typów obiektów oraz analizę zjawisk szybkozmiennych.

W 2020 roku OPEGIEKA rozpoczyna dystrybucję ortofotomap nie starszych niż 3 lata, opracowanych w rozdzielczości 30 cm dla obszaru całej Polski. Program będzie kontynuowany w bieżącym roku, na który zaplanowano wykonanie drugiej kolekcji danych dla naszego kraju. Dodatkowych informacji spółka udziela drogą mailową.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
do ZK a wie?:>
 1 
odpowiedz zgłoś
nowa platforma OPEGIEKA do fryers: czy naprawdę myślisz, że kierownictwo komercyjnej firmy nie wie ile jest dwa razy dwa ?
 1 
odpowiedz zgłoś
@ Tylko czekać aż pojawia się przetargi z koniecznością posiadania Nowa platforma lotnicza OPEGIEKA Beechcraft King Air C90. Dziękuję.
 5 
odpowiedz zgłoś
a komu to wszystko potrzebne? Firmy w Polsce kupiły sprzęt który może zobrazować i zeskanować teren kraju wielokrotnie w ciągu roku. Dodatkowo satelity robią to samo - a będzie ich jeszcze więcej i więcej. Aby zamortyzować sprzęt trzeba zarobić dziesiątki milionów złotych rocznie. Czy ktoś za to zechce aż tyle zapłacić? Oczywiście nie bo konkurencja sprawi, że dane będą tanie jak woda albo tańsze bo ta już jest deficytowa.
 5 
 2 
odpowiedz zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS