Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2020-01-31 | GIS, Teledetekcja, Firma

Nowa platforma lotnicza OPEGIEKA

W styczniu firma OPEGIEKA z Elbląga zakończyła wdrażanie do działalności gospodarczej nowej platformy teledetekcyjnej, której podstawę stanowi turbośmigłowy samolot Beechcraft King Air C90 z hermetyzowaną kabiną. Jak chwali się spółka, jest to najwydajniejsze tego typu rozwiązanie na polskim rynku.


Ilustracja: Nowa platforma lotnicza OPEGIEKA
Ilustracja: Nowa platforma lotnicza OPEGIEKA

Beechcraft King Air C90 jest jednym z najpopularniejszych modeli samolotów turbośmigłowych na świecie i pozostaje w ciągłej produkcji od 1969 roku. Od tego czasu wyprodukowano ponad 3 tys. tych modeli. Samolot OPEGIEKA, o znakach rejestracyjnych SP-ISS, został oczywiście odpowiednio zmodyfikowany do zadań fotogrametrycznych. Wśród jego kluczowych zalet spółka wymienia: wysoki pułap maksymalny (9100 metrów), dużą prędkość przelotową (418 km/h) oraz długi czas lotu (nawet 5,5 godziny).

Wysoką wydajność oferuje także skaner lotniczy Riegl VQ-1560-II, zakupiony podczas ostatnich targów Intergeo specjalnie z myślą o nowej platformie. Warto podkreślić, że firma OPEGIEKA jest pierwszym użytkownikiem tego sensora na świecie. Jak wyjaśnia spółka, stanowi on kompletną zintegrowaną platformę pomiarową umożliwiającą jednoczesne pozyskiwanie chmury punktów z lotniczego skanowania laserowego oraz zdjęć lotniczych RGB (skanowanie jest zsynchronizowane z rejestracją zdjęć lotniczych przez kamerę średnioformatową Phase One iXU RS 1000 o rozdzielczości 100 MPx). Instrument może mierzyć nawet z pułapu 5,6 km, co pozwala na efektywne mapowanie rozległych obszarów. Przy prędkości skanowania 2 x 1,33 mln pkt/s jest on najszybszym tego typu urządzeniem na rynku.

Trzeci element platformy pomiarowej to kamera wielkoformatowa Vexcel Eagle Mark 3. Pozwala ona na wykonywanie zdjęć z rozdzielczością aż 450 megapikseli, a dzięki wymiennym obiektywom o długiej ogniskowej – również na pozyskiwanie danych z dużych wysokości w rejonach intensywnego ruchu lotniczego, w szczególności nad lotniskami.

Jak podkreśla spółka, dzięki połączeniu szybkiego samolotu turbośmigłowego, możliwości lotu na wysokim pułapie i zestawu najnowocześniejszych sensorów możliwe jest wprowadzenie na rynek nowych usług, takich jak opracowanie i udostępnianie aktualnych, jednolitych ortofotomap dla całego obszaru Polski czy analiza danych z wykorzystaniem rozwijanych w spółce algorytmów analiz obrazu i chmur punktów z wykorzystaniem technologii sztucznej inteligencji. Nowe usługi, dzięki wykorzystaniu wiedzy z zakresu uczenia maszynowego, umożliwią wyszukiwanie i klasyfikację konkretnych typów obiektów oraz analizę zjawisk szybkozmiennych.

W 2020 roku OPEGIEKA rozpoczyna dystrybucję ortofotomap nie starszych niż 3 lata, opracowanych w rozdzielczości 30 cm dla obszaru całej Polski. Program będzie kontynuowany w bieżącym roku, na który zaplanowano wykonanie drugiej kolekcji danych dla naszego kraju. Dodatkowych informacji spółka udziela drogą mailową.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

do ZK a wie?:>
    1 
 2 
nowa platforma OPEGIEKA do fryers: czy naprawdę myślisz, że kierownictwo komercyjnej firmy nie wie ile jest dwa razy dwa ?
    1 
 3 
@ Tylko czekać aż pojawia się przetargi z koniecznością posiadania Nowa platforma lotnicza OPEGIEKA Beechcraft King Air C90. Dziękuję.
    1 
 6 
a komu to wszystko potrzebne? Firmy w Polsce kupiły sprzęt który może zobrazować i zeskanować teren kraju wielokrotnie w ciągu roku. Dodatkowo satelity robią to samo - a będzie ich jeszcze więcej i więcej. Aby zamortyzować sprzęt trzeba zarobić dziesiątki milionów złotych rocznie. Czy ktoś za to zechce aż tyle zapłacić? Oczywiście nie bo konkurencja sprawi, że dane będą tanie jak woda albo tańsze bo ta już jest deficytowa.
    6 
 3 



zobacz też:

Diamentowy laur dla OPEGIEKA

W ubiegłym tygodniu po raz 15. wręczono Laury „Najlepszym z Najlepszych” – nagrody przyznawane osobom...

Kolejny duży zakup OPEGIEKA

Podczas targów Intergeo w Hamburgu firma OPEGIEKA Elbląg sfinalizowała zakup wielkoformatowej kamery lotniczej Leica DMC...

Zobacz bezzałogowy sterowiec OPEGIEKA

Dziś (16 października) odbędzie się „6. Noc w Instytucie Lotnictwa”. Jak zawsze będzie można z...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w XVI w. szlachta zagrodowa na Mazowszu uprawiała gospodarstwa o średniej powierzchni 8,4 ha?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tomasz Zawiła-Niedźwiecki (1954-2024)

Tomasz Zawiła-Niedźwiecki (1954-2024)
Tomasz Zawiła-Niedźwiecki urodził się 26 listopada 1954 r. w Krakowie. Po ukończeniu studiów na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w 1979 r. rozpoczął pracę w Instytucie Badawczym Leśnictwa, w którym w różnych...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1919
Włoch Umberto Nistri (1895-1962), fotogrametra, konstruktor, wykonał zdjęcia lotnicze Rzymu; na ich podstawie opracował fotomapę miasta w skali 1:10 000.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama