Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-09-18| Teledetekcja, Firma

OPEGIEKA kupuje innowacyjny skaner lotniczy Riegla­­

Podczas trwających w Stuttgarcie targów Intergeo firma OPEGIEKA z Elbląga ogłosiła zakup nowego skanera lotniczego Riegl VQ-1560 II. Będzie ona pierwszym użytkownikiem tego instrumentu na świecie.


OPEGIEKA kupuje innowacyjny skaner lotniczy Riegla­­

Jak zaznacza Jacek Krawiec z firmy Laser 3D, krajowego dystrybutora Riegla, kluczowym parametrem tego urządzenia jest częstotliwość emitowania impulsów lasera na poziomie 4 MHz. W praktyce ta wartość przekłada się na pomiar nawet 2,66 mln punków na sekundę. To aż czterokrotnie więcej niż w popularnym modelu Riegl VQ-780. W praktyce pozwoli to na szybsze zbieranie danych poprzez wykonanie nalotu albo zwiększenie gęstości chmury punktów.

Prezes OPEGIEKA podkreśla, że wysoka produktywność skanera miała decydujące znaczenie przy jego zakupie. – Podczas misji fotolotniczych największe koszty generuje samo wykorzystanie samolotu. Dlatego ma dla nas ogromne znaczenie, że dzięki skanerowi Riegl VQ-1560 II będziemy mogli znacznie skrócić czas pozyskiwania danych – mówi Florian Romanowski. – Nie bez znaczenia jest także możliwość operowania na wyższym pułapie. Dzięki temu w wielu przypadkach będziemy mogli latać powyżej lotniczych stref z reguły rezerwowanych przez wojsko. Pozwoli to na skuteczniejsze wykorzystanie warunków pogodowych sprzyjających misjom fotolotniczym – dodaje.

Florian Romanowski zauważa ponadto, że nowy skaner umożliwi pozyskiwanie chmur punktów o gęstościach do 60 pkt/m2, a w sprzyjających warunkach nawet do 100 pkt/m2. – Są to wartości dotychczas osiągalne tylko dla dronów latających na bardzo niskim pułapie – podkreśla prezes OPEGIEKA. W jego ocenie takie dane świetnie sprawdzą się chociażby w modelowaniu miast czy inwentaryzacji infrastruktury przeciwpowodziowej. – Na rynkach zagranicznych widzimy rosnące zainteresowanie chmurami o coraz większej gęstości. Dzięki nowemu skanerowi chcemy sprostać temu zapotrzebowaniu. Jesteśmy przekonani, że znajdzie on zastosowanie również w Polsce – mówi Florian Romanowski.

Wyzwaniem może wydawać się możliwość efektywnej obróbki tak dużych zbiorów danych pozyskiwanych przez ten skaner. Prezes OPEGIEKA zapewnia jednak, że dzięki tworzonym przez tę spółkę w ramach prac badawczo-rozwojowych algorytmom uczenia maszynowego oraz możliwościom, jakie gwarantuje firmowy ośrodek data center, nie będzie to problemem. Firma planuje realizowanie tego rodzaju prac w sposób w dużej mierze zautomatyzowany, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej skuteczności klasyfikacji punktów.

Przedstawiciele elbląskiej firmy zapewniają, że to nie koniec inwestycji planowanych na najbliższy czas. Więcej informacji wkrótce.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS